Złącza komputerowe – jakie są najpopularniejsze rodzaje?

Złącza komputerowe – jakie są najpopularniejsze rodzaje?

Co się dowiesz z artykułu:

Zarówno komputery stacjonarne, jak i laptopy mają możliwość podłączenia różnych urządzeń dodatkowych. Odbywa się to za pomocą złączy komputerowych. Modele stacjonarne często wyposażone są w większą liczbę różnorodnych złączy, co wynika głównie ich budowy. W laptopach alternatywą jest wykorzystanie tzw. HUB-ów podpinanych do wejścia USB. Sprawdź, które złącza są standardem i poznaj możliwości, jakie zapewniają.

 

Standardowe złącza komputerowe

 

Złącza to elementy zbudowane są z dwóch części – wtyku i gniazda. Specyfika złączy komputerowych jest różna i wynika z ich wielkości, kształtu, a także funkcjonalności. Przy ich pomocy możliwe jest podłączenie do komputera nie tylko podstawowych akcesoriów, jakimi są mysz i klawiatura, ale również innych dodatków: routera, drukarki, dysku przenośnego, aparatu. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się takie złącza komputerowe jak:

 • USB,

 • HDMI,

 • VGA,

 • RJ-45.

 

Złącza komputerowe USB – rodzaje i właściwości

 

Złącza USB są najpopularniejsze zarówno w przypadku laptopów, jak i komputerów stacjonarnych. Wynika to z uniwersalności, która je charakteryzuje. Dzięki nim można podłączyć różne urządzenia i akcesoria. Są one także wygodne i łatwe w obsłudze. Podłączając nowy sprzęt do komputera np. telefon lub myszkę, urządzenie zostanie automatycznie wykryte. Po chwili nastąpi również automatyczna konfiguracja i pobranie sterowników potrzebnych do jego obsługi. Obecnie można wyróżnić kilka standardów, jeżeli chodzi o te złącza komputerowe. Należą do nich:

 • USB 1.1 – umożliwia ono przesyłanie danych z szybkością 15 MB/s,

 • USB 2.0 – najpopularniejszy standard, który umożliwia przesyłanie danych na poziomie 60 MB/s,

 • USB 3.1 Gen 1 – trzecia odsłona popularnego złącza daje możliwość przesyłania danych z prędkością 5 Gbit/s,

 • USB 3.2 Gen 2 – druga odsłona trzeciej generacji, która podwoiła prędkość przesyłu danych do 10 Gbit/s,

 • USB typ C – z jego pomocą możliwe jest podłączenie różnego rodzaju urządzeń dostępnych na rynku,

 • USB 3.2 – najnowsza odsłona standardu USB, która umożliwia przesyłanie danych z prędkością 20 Gbit/s.

Złącza usb

 

Przesyłanie dźwięku i obrazu z wykorzystaniem złącza HDMI

 

W komputerach, a przede wszystkim laptopach standardem jest obecnie złącze HDMI, które umożliwia przesyłanie nieskompresowanego cyfrowego sygnału bez utraty jego jakości (jednocześnie obrazu oraz dźwięku). Wyróżnia się kilka rodzajów złączy HDMI, które charakteryzują się odmienną jakością przesyłanego sygnału. Należą do nich:

 • HDMI 1.0-1.2a – podstawowe złącze o przepustowości 3,96 Gbit/s,

 • HDMI 1.3 – ulepszona wersja umożliwiająca przesyłanie danych na poziomie 8,16 Gbit/s,

 • HDMI 1.4 – ma zbliżone osiągi do złącza 1.3, jednak dodatkowo obsługuje format 3D oraz 4Km

 • HDMI 2 – najnowocześniejsze rozwiązanie obsługujące przesył danych na poziomie 14,4 Gbit/s ze wsparciem formatu 3D oraz 4K.

 

VGA oraz RJ-45 – starsze, lecz wciąż popularne złącza komputerowe

 

Pomimo rozwoju technologicznego i bezprzewodowego dostępu do sieci internetowej – VGA oraz RJ-45 to złącza, które w dalszym ciągu są popularne wśród użytkowników komputerów stacjonarnych i laptopów. Złącze VGA służy do przesyłu dźwięku oraz obrazu. Można spotkać go w monitorach komputerowych czy rzutnikach. RJ-45 to złącze inaczej nazywane LAN lub Ethernet. Pozwala ono na podłączenie komputera z routerem bezpośrednio za pomocą kabla. Rozwiązanie to jest szczególnie cenione nie tylko przez osoby, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci Wi-Fi. Gracze komputerowi często decydują się na wykorzystanie złączy RJ-45, które pozwalają na uzyskanie stabilnego połączenia z siecią bez zakłóceń sygnału.

 

Sprawdź złącza komputerowe i inne akcesoria dostępne w naszym sklepie.

Polecamy produkty