Burza, burza i po burzy

Burza, burza i po burzy

Sezon wakacyjny trwa, pogoda dopisuje… zazwyczaj. Letnie, gwałtowne burze nie należą do rzadkości. Dziś opowiemy jaki wpływ może mieć to na Twój komputer i podłączone do niego urządzenia. Podpowiemy też jak uchronić się przed skutkami przepięć i uszkodzeń sprzętu będących następstwem wyładowań atmosferycznych. Zabezpieczenie komputera przed burzą nie musi być trudne.

Komputer podczas burzy

Co się psuje? Bardzo często po serii gwałtownych burz nasz serwis ma pełne ręce roboty z uszkodzonymi komputerami. Typowe awarie to uszkodzone karty sieciowe oraz zasilacze. Jeśli ktoś miał mniej szczęścia to uszkodzeniu ulega większa ilość podzespołów, takich jak płyta główna, dysk twardy, karty rozszerzeń. Naprawy kart sieciowych są bardzo proste, zazwyczaj wymieniamy układ kontrolera sieci na płycie głównej i gotowe. Zasilacz znacznie trudniej naprawić, gdyż przepięcie od strony zasilania potrafi „wygenerować” łańcuch następujących po sobie uszkodzeń. Często okazuje się, że naprawa jest najzwyczajniej nieopłacalna i konieczna jest wymiana na inny egzemplarz. Ekstremalne przypadki, w których dochodzi do uszkodzenia wielu komponentów, jakkolwiek dość rzadkie, kończą się złomowaniem maszyny i utratą wszystkich danych.

Jak zabezpieczyć komputer przed burzą?

Bardzo wiele zależy od sposobu zasilania budynku i komputera. Jeśli mieszkasz w dużym mieście, w budynku wielorodzinnym to zazwyczaj instalacje zasilające prowadzone są pod ziemią, sam zaś budynek ma podstawowe zabezpieczenia przeciwprzepięciowe. Zabezpieczenia te jednak mogą nie być skuteczne w przypadku wrażliwych urządzeń elektronicznych takich jak komputery i notebooki. Dobrym wyborem będzie listwa zabezpieczająca wyposażona w filtry z warystorami. Warystory pochłaniają energię krótkich impulsów o wysokim napięciu, które są przyczyna uszkodzeń sprzętu elektronicznego. Listwy różnią się między sobą ilością jednorazowo absorbowanej energii (podawana jest w J – dżulach). Wielu producentów w cenie listwy zawiera ubezpieczenie urządzeń elektronicznych od uszkodzenia będącego następstwem przepięć. To praktyczne zabezpieczenie komputera przed burzą.

W przypadku budynków jednorodzinnych, gdzie linie zasilające często prowadzone są napowietrznie znacznie trudniej zabezpieczyć elektronikę przed przepięciami. Konieczne jest wykonanie właściwego uziemienia, zastosowanie zabezpieczeń B+C na rozdzielni (jeśli linia napowietrzna jest dołączona wprost do budynku wówczas konieczne są zabezpieczenia klasy A - iskierniki) – te prace powinien wykonać wykwalifikowany elektryk. Dodatkowo listwy zabezpieczające z ochronnikami klasy D (warystory) to konieczne wyposażenie każdego komputera – warto wybrać listwy ze średniej lub wyższej półki, które wyposażone są w wielostopniowe układy zabezpieczające. Warto również przemyśleć zabezpieczenie interfejsów sieciowych (Ethernet) jeśli są doprowadzone do budynku. Niektóre listwy zabezpieczające wyposażone są w ochronniki dla sieci Ethernet – za niewiele wyższą cenę zyskujemy szerszy zakres ochrony. Możliwy jest również zakup samego urządzenia zabezpieczającego sieć Ethernet. Zadbać należy o prawidłowe pop.rowadzenie instalacji uziemiającej i okresowe jej sprawdzanie. Dzięki temu komputer podczas burzy będzie bardziej bezpieczny.

A gdy już się zepsuło? No to trzeba naprawiać, w zależności od rodzaju uszkodzenia mamy kilka możliwości:

- nie działa tylko karta sieciowa – wymieniamy układ kontrolera sieci na płycie głównej, taka operacja musi być przeprowadzona w specjalistycznym serwisie. Innym rozwiązaniem jest zakup i zainstalowanie dodatkowej karty sieciowej a następnie wyłączenie karty zintegrowanej na płycie głównej. Rozwiązanie jest tymczasowe gdyż uszkodzony kontroler sieci może znacznie się nagrzewać i spowodować uszkodzenie innych komponentów. Ostatecznie można wymienić płytę główną.

- komputer się nie uruchamia, nie świecą żadne kontrolki – prawdopodobnie uszkodzeniu uległ zasilacz i konieczna jest jego naprawa lub wymiana. Nie demontuj obudowy zasilacza gdyż znajdujące się wewnątrz kondensatory mogą być naładowane do wysokich napięć niebezpiecznych dla zdrowia i życia!

- komputer dziwnie zachowuje się lub zawiesza podczas pracy – możliwe jest uszkodzenie innych komponentów, w takim wypadku konieczna jest szczegółowa diagnostyka, którą możecie zlecić naszemu serwisowi.

Czy w czasie burzy trzeba wyłączyć komputer? Mądry Polak przed szkodą

O ile komputer można zastąpić kolejny komputer poleasingowy to utraconych danych często nie da się odzyskać. Wykonuj regularnie kopie zapasowe ważnych plików na zewnętrznych nośnikach lub w chmurze. Zadbaj o zabezpieczenie przeciwprzepięciowe a w czasie gwałtownej burzy po prostu wyłącz komputer i odłącz kabel zasilający i sieciowy – to najskuteczniejsze zabezpieczenie ;-)

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej