ThinkPad – historia prawdziwa

ThinkPad – historia prawdziwa

ThinkPad, w dosłownym tłumaczeniu „,myślący notes/podkładka”. Czy aby na pewno? W dzisiejszym wpisie postaramy się Państwu przybliżyć jak ta seria laptopów Lenovo, a wcześniej IBM stała się wręcz legendą i nie ma osoby która nie miałaby styczności z tym sprzętem.

Lenovo ThinkPad - niepozorny początek legendy

Wszystko zaczęło się około 100 lat temu gdy główny dyrektor firmy IBM Thomas John Watson zastosował w swojej firmie slogan „THINK”. Firma w każdym minikomputerze i komputerze typu mainframe (z których większość była wypożyczona) montowała na górze konsoli sterującej niebieską plastikową tabliczkę, zawierającą komendę „THINK” umieszczoną na aluminiowej płytce. Dodanie słowa „PAD” zasugerował około 20 lat temu człowiek o nazwisku Denny Wainwright który wszędzie chodził ze swoim notesem produkowanym przez firmę IBM, notes na okładce posiadał wytłoczone słowo „THINK”.
W ten oto sposób słowo ThinkPad znalazło bardzo pozytywną opinię od mediów i dziennikarzy, chociaż firma IBM była przeciwna ponieważ ich polityka miała z założenia stosować wyłącznie nazwy numeryczne komputerów.

Pierwsze modele ThinkPad

W dzisiejszych czasach ThinkPady stały się niemal legendą, ze wzmacnianymi obudowami oraz częściami z kompozytów węglowych nie mają sobie równych jeśli chodzi o wytrzymałość i trwałość materiałów. Serię małych notebooków biurowych rozpoczął model X61, następnie x200.
My skupimy się na tych, które były wyposażone w procesory Intel Core i3/i5/i7, ponieważ do poprzednich dwóch należałoby stworzyć osobny artykuł.
X201 z matrycą 12,1” wyprodukowano kilkanaście lat temu. Jego parametry to począwszy od procesorów i3, poprzez i5 aż do i7 pierwszej generacji, pamięć RAM do 8GB, znajdowały zastosowanie wszędzie, a najbardziej cenili go ludzie dużo podróżujący. Ten maluszek ważył zaledwie 1,3kg (mówimy o poprzedniej dekadzie). Nie zajmował dużo miejsca na biurku, a gdy zapadał zmrok miał świetne rozwiązanie - podświetlającą klawiaturę diodę ThinkLight, która poprawiała świetnie widoczność.
Miał wszystkie aktualne rozwiązania: porty USB, gniazda audio na mikrofon czy głośniki, czytniki kart MMC, SD, SDHC, złącze DisplayPort które obsługiwało rozdzielczość 2580 x 1600 przy zewnętrznym monitorze, złącze RJ-11 do modemu, RJ-45, modem WWAN, Bluetooth, a co najważniejsze, jego konstrukcja była odporna na zalania!
Tak, specjalnie ułożone kanaliki odpływowe, umiejscowienie klawiatury powodowało że woda spływała po tym laptopie. Oczywiście nie był zdolny do pracy pod wodą, ale ewentualne zalanie szklanką wody czy kawy nie powodowało większych szkód.
Powstawały też wersje troszeczkę inne typu X201i (mniej prestiżowe z procesorami i3) oraz X201s (wersje smuklejsze, cieńsze SLIM)

Kolejne generacje laptopów Lenovo ThinkPad

Następcami modelu X201 były modele ThinkPad x220 (2 generacja procesorów), ThinkPad x230 (3 generacja procesorów), ThinkPad x240 (4 generacja procesorów), ThinkPad x250 (5 generacja procesorów), ThinkPad x260 (6 generacja procesorów), ThinkPad x270 (7 generacja procesorów) aż do dziś gdzie już jest dostępny ThinkPad x280 (8 generacja procesorów). Wraz z biegiem czasu oraz coraz lepszymi nowinkami technologicznymi laptopy były wyposażane w dodatkowe dogodności typu czytnik linii papilarnych, dotykowy ekran, szybsze interfejsy Bluetooth, USB 3.0, USB-Typ C, modemy GSM, skaner twarzy przy odblokowywaniu komputera, „wyspowe” klawiatury podświetlane, możliwość instalacji dysków M2.sATA, matryce o rozdzielczości FHD oraz wiele, wiele innych. Nie zmieniła się na pewno jedna rzecz na przestrzeni dekady, trwałość, wytrzymałość i niezawodność tego sprzętu.

Laptopy poleasingowe Lenovo

Jako, że trwałość ThinkPad'ów jest wyjątkowa do dziś często są oferowane jako laptopy poleasingowe. Po kilku latach użytkowania często są w doskonałym stanie technicznym a ich parametry techniczne pozwalają na uruchamianie systemu Windows 10 oraz współczesnego oprogramowania zapewniając wysoką wydajność i komfort pracy.
Notebooki poleasingowe Lenovo ThinkPad są częścią naszej wyjątkowej oferty, w której znajdziesz tylko markowy sprzęt komputerowy najlepszych producentów. Do oferty wybieramy wyłącznie linie biznesowe, próżno tu szukać tanich plastikowych, rozpadających się po roku laptopów oraz tanich producentów oferujących awaryjny sprzęt, który najczęściej psuje się tuż po okresie gwarancji.
Cały sprzęt objęty jest naszą 12-miesięczną gwarancją door2door. Możliwe jest rozszerzenie gwarancji na okres 24 miesięcy w pakiecie Gwarancja PREMIUM

Pozostali członkowie rodziny

Bratem bliźniakiem 12,1” X201 był jego odpowiednik z większa matrycą 14" ThinkPad T410 oraz jeszcze większy brat z matrycą 15,6” ThinkPad T510. Wszystkie te laptopy powstawały w identyczny sposób: wzmacniane zawiasy, magnezowo-kompozytowe obudowy, odporności na zalania i z biegiem czasu również były aktualizowane o coraz to nowsze nowinki technologiczne. Różnica polegała tylko na wielkości matrycy. Seria 14” była również kompaktowa i nadawała się jak najbardziej w podróże oraz laptop typowo domowy/biurowy do oglądania filmów czy przeglądania Internetu. Największy 15,6” spełniał w większości przypadków funkcje komputera domowego, chociaż na pewno i znaleźli się tacy którym (w przypadku ThinkPad T510) waga 2,67kg nie przeszkadza. Powstawały również wersje „s” (np. ThinkPad T440s) czyli SLIMOWE, lżejsze, ale kosztem napędu optycznego (w niektórych wersjach „s” napęd nie był montowany). Obecnie najnowsze na rynku modele Serii 14” czyli ThinkPad T480 (8 generacja procesorów) i modele ThinkPad T580 (również 8 generacja procesorów) są bardzo lekkie i nadają się dosłownie do każdego zastosowania.

Nie tylko ThinkPad - czyli o komputerach desktop i tower

Linia Think nie rozwijała się tylko w obrębie notebooków ale była obecna w komputerach stacjonarnych oraz stacjach roboczych. Komputery Lenovo ThinkCentre są do dziś często wykorzystywanym sprzętem w biurach, korporacjach i dużych instytucjach zapewniając wysoką wydajność pracy oraz niezawodność. Do zastosowań wymagających większych mocy obliczeniowych Lenovo produkuje serię ThinkStation.
Stacje robocze Lenovo ThinkStation wyposażone są w mocne procesory Intel Xeon, zapewniają duże możliwości rozbudowy, wysoką niezawodność oraz wyposażone są w rozwiązania znane z serwerów.
W naszej ofercie znajdziesz również szeroką ofertę sprawdzonych komputerów Lenovo ThinkCentre; każdy komputer możesz dostosować do swoich potrzeb korzystając z wygodnego narzędzia do konfiguracji.

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej