Komputer dla ucznia – co wybrać?

Komputer dla ucznia – co wybrać?

Wkrótce rozpoczęcie roku szkolnego i zaczną się testy, sprawdziany, referaty, wypracowania, czyli zwykła uczniowska codzienność. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie naukę bez komputera, zwłaszcza, że w niektórych przedmiotach jest on wręcz niezbędny. Doradzamy co wybrać aby nauka szła szybciej i wydajniej oraz aby wydatek nie był zbytnim obciążeniem dla portfela.

Czy wybrać komputer stacjonarny czy laptop?

Odpowiedź wcale nie jest taka prosta i zależy głównie od wieku ucznia oraz od dostępnego miejsca. Gdy miejsca jest mało to laptop zdecydowanie będzie dobrym rozwiązaniem gdyż praca z nim nie wymaga wiele miejsca. Z kolei stacjonarny komputer przy tej samej cenie będzie miał zdecydowanie lepsze parametry i wydajność. 

Komputer dla młodszego ucznia – raczej stacjonarny

Dla młodszych uczniów lepszym rozwiązaniem będzie komputer stacjonarny. Można go ustawić w ogólnie dostępnym miejscu aby mieć większą kontrolę nad użytkowaniem i kontrolować naukę oraz czas przeznaczony na rozrywkę. Komputer stacjonarny pozwala również na podłączenie dobrej klasy monitora, który umożliwi znacznie wygodniejszą naukę niż mały wyświetlacz laptopa. Można również podłączyć do niego wiele dodatkowych urządzeń, takich jak skaner, drukarka wielofunkcyjna, kamera, dobrej klasy głośniki, zewnętrzne dyski itd. Możliwości rozbudowy również są w tym wypadku większe i obejmują nie tylko pamięć ale i karty rozszerzeń i dodatkowe dyski. Być może za dobre wyniki w nauce wasza pociecha poprosi o lepszą kartę graficzną do gier, w końcu rozrywka również jest ważna w życiu dziecka. Wybierając komputer stacjonarny poleasingowy możesz liczyć na duże oszczędności w porównaniu z nowym sprzętem. Poleasingowy sprzęt komputerowy nie tylko objęty jest gwarancją i wsparciem technicznym ale zwykle jest lepiej wykonany niż nowe maszyny dostępne w marketach. Dlaczego? Otóż są to produkty przeznaczone dla firm i zastosowań biznesowych produkowane z najwyższa dbałością i z wykorzystaniem najlepszych materiałów. Często są to flagowe produkty dużych producentów, które dziś możesz nabyć za ułamek ceny sprzętu nowego. Serie takie jak Dell Optiplex, Lenovo ThinkCentre lub HP Elite są zdecydowanie godne polecenia i sprostają codziennym trudom uczniowskiego życia.

Jak wybrać odpowiedni monitor do nauki?

Dobrej klasy monitor można wykorzystać nie tylko z komputerem stacjonarnym ale również z laptopem, warto więc przemyśleć jego wybór. Duży, dobrej klasy monitor pozwala na jednoczesną pracę nad wieloma dokumentami, pozwala bez ciągłego przewijania, jak ma to miejsce na małych monitorach, zapoznawać się z tekstami i ilustracjami. Przeglądanie zdjęć, opisów i schematów oraz grafik również będzie znacznie wygodniejsze niż na małym monitorze. Wykorzystanie monitora zewnętrznego w przypadku korzystania z laptopa jest dobrym rozwiązaniem przy pracy i nauce w domu. Warto wówczas skorzystać ze stacji dokującej, podłączyć do standardową klawiaturę, mysz i monitor aby wygodniej korzystać ze sprzętu. Zawsze można jednym ruchem zdjąć laptopa z doku i zabrać ze sobą do szkoły. Wybór dobrej klasy monitora to również troska o zdrowie oczu Twojej pociechy, warto zatem wybrać sprawdzone modele niż kupować tani sprzęt mniej znanych producentów. Dobre rozwiązanie to monitor poleasingowy klasy biznesowej, zaprojektowany i stworzony tak, aby sprostać największym wymaganiom i zapewnić wysoki komfort pracy. Ekran o rozmiarach 22” lub 24” będzie wystarczający do nauki i zabawy ucznia szkoły podstawowej.

Kiedy wybrać laptop dla ucznia?

Najprostsza odpowiedź na to pytanie brzmi: kiedy uczeń zabiera swoją pracę ze sobą do szkoły lub w szkole podczas zajęć musi korzystać z własnego sprzętu. Łatwiej jest również skupić się w zaciszu własnego pokoju niż przy ogólnie dostępnym komputerze w domu. Wybierz laptopa dla starszych dzieci i młodzieży, gdy już masz do nich więcej zaufania co do korzystania z komputera i Internetu. Laptopy mają mniejsze możliwości rozbudowy, zmienisz w nich dysk twardy, rozszerzysz pamięć operacyjną i często jest to koniec modyfikacji. Warto wybrać model, który posłuży przez kilka lat. Warto pomyśleć również o trwałości sprzętu, niestety nowe komputery z marketów pod tym względem wypadają kiepsko. Z kolei nowe linie biznesowe zapewniające wysoka trwałość i długi czas użytkowania są bardzo drogie. Rozwiązanie optymalne to laptop poleasingowy. To sprzęt należący do najlepszych serii biznesowych, takich jak Dell Latitude, Dell Precision, Lenovo ThinkPad, HP EliteBook objęty gwarancją i wsparciem technicznym kosztujący ułamek ceny sprzętu nowego. Zobacz nasza ofertę laptopów poleasingowych!

Jakie dodatki wybrać?

Na pewno warto dokupić zewnętrzny dysk USB lub dobrej klasy pamięć FlashDrive aby przechowywać kopie zapasowe ważnych plików. Nikt chyba nie chciałby stracić wielu godzin pracy na skutek awarii sprzętu lub oprogramowania. Prawdziwym koszmarem byłaby strata wypracowania „na jutro”, którego przygotowanie zajęło wiele godzin pracy. Warto wybrać dysk o pojemności 500GB lub więcej ze złączem USB 3.0 aby kopiowanie danych przebiegało szybko i sprawnie.

Skanowanie dokumentów, drukowanie na różnych materiałach to nie tylko biurowa codzienność ale i uczniowska rzeczywistość. Kiedyś urządzenia wielofunkcyjne były dostępne, za sprawą wysokiej ceny, dla wąskiej grupy użytkowników. Dziś sprzęt ten można nabyć w przystępnej cenie; z pewnością uzupełni on stanowisko nauki i pracy… oraz pomoże przygotować zaproszenia na imprezkę ;-) Dzięki urządzeniu wielofunkcyjnemu uczeń może skopiować testy i bez obaw wprowadzać własne notatki, oznaczenia itp. Wiele dokumentów można przechowywać wyłącznie w postaci cyfrowej, dzięki temu łatwiejsze będzie utrzymanie porządku i odszukanie pracy wówczas gdy jest potrzebna.

Z innych dodatków warto z czasem wybrać kamerkę internetową (wiele laptopów jest w nią standardowo wyposażonych), słuchawki z mikrofonem, głośniki.

Oprogramowanie dla ucznia

Legalny Windows 10 to już standard i nie warto ryzykować zakupu z nieznanych źródeł lub tanich kluczy z portali aukcyjnych. Oszczędność niewielka, problemy duże, tak można w skrócie podsumować. Wszystkie oferowane przez nas komputery i laptopy poleasingowe wyposażone są w oryginalny system operacyjny Windows 10, zawsze w najnowszej dostępnej wersji.

Ze względów bezpieczeństwa zdecydowanie zalecamy program antywirusowy z opcją kontroli rodzicielskiej. Jeśli chcesz mieć kontrolę nad treściami, które Twoje dziecko przegląda w Internecie to właśnie opcja tzw. kontroli rodzicielskiej została stworzona po to by blokować nieodpowiednie strony i materiały dostępne w sieci. Szeroko rozumiany temat cyberbezpieczeństwa dotyczy każdego użytkownika sieci, którym będzie również Twoje dziecko, warto porozmawiać o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z sieci.

Korzystanie z edytorów tekstu i arkuszy kalkulacyjnych to uczniowska codzienność, warto więc pomyśleć o zakupie Microsoft Office lub bezpłatnym pobraniem Open Office lub Libre Office. Umiejętności obsługi pakietów biurowych nabyte podczas nauki z pewnością będą w przyszłości bardzo pomocne w pracy.

Rozmawiaj z dzieckiem o zagrożeniach!

Niezależnie od tego jaki sprzęt wybierzesz powinieneś nauczyć dziecko bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu. Porozmawiaj o zagrożeniach, ustal, że dziecko będzie zgłaszać Tobie wszelkie niepokojące zdarzenia, kontroluj czas spędzony przed monitorem oraz zapewnij bezpieczny dostęp do Internetu blokujący nieodpowiednie treści. Twoje dziecko potrzebuje również czasu z dala od komputera, warto więc ustalić ramy czasowe korzystania ze sprzętu. Pozwól też na odrobinę rozrywki, dobre i ciekawe gry są nie tylko rozrywką ale mogą również rozwijać umiejętności językowe, orientacyjne, strategiczne i inne. Warto zawsze przeczytać recenzję danej gry i ocenić czy jest to wartościowa pozycja czy tylko kolejna bezmyślna strzelanka ;-)

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej