Etykieta mobilna

Etykieta mobilna

Urządzenia mobilne są obecnie powszechnie używane i przyzwyczailiśmy się już do widoku ludzi ze smartfonami w różnych miejscach i okolicznościach. Rozwój technologii jest niezwykle dynamiczny i producenci urządzeń mobilnych wprowadzają na rynek coraz więcej coraz nowocześniejszych telefonów, tabletów i laptopów. Niestety, ich odporność na uszkodzenia, a także na bezpieczeństwo przechowywanych danych, nie wzrasta wraz z ich funkcjonalnością. Jak zatem dbać o urządzenia, by służyły jak najdłużej?

Ochrona zewnętrzna urządzeń mobilnych i laptopów

Laptop często jest zabierany w podróż; pracujemy na nim podczas jazdy pociągiem, na lotnisku, w kawiarni – wszędzie tam, gdzie przebywamy dłużej, a szkoda nam czasu. Przenoszenie laptopa nie jest problemem, jeżeli włożymy go do specjalnie przeznaczonej torby lub plecaka. Takie rozwiązania są dostępne w wielu sklepach; najlepiej poszukać w sieci torby lub plecaka dla modelu naszego urządzenia, gdyż ważne jest dopasowanie wymiarów – laptop nie może być ciasno ściśnięty ani też mieć za luźno. Oprócz tego torba lub plecak będzie mieć osobne kieszenie na akcesoria dla naszego modelu, jak zasilacz z kablem, mysz, oraz na nośniki – płyty i pendrivy. Warto wybrać torbę z dodatkowymi kieszeniami na dokumenty. Torby i plecaki wykonane są na ogół z mocnych tkanin i są tak zaprojektowane, aby odpowiednio zabezpieczały laptop przed uszkodzeniem.

Smartfon, a zwłaszcza jego ekran, najlepiej zabezpieczyć już podczas kupowania. W specjalistycznych sklepach można poprosić o zalaminowanie ekranu specjalną folią. Prawidłowo zaaplikowana, powinna zapewnić dobre funkcjonowanie urządzenia i nie zniekształcać dotyku. Nieco droższym, ale trwalszym zabezpieczeniem jest szkło hartowane. Oprócz tego warto zakupić odpowiedni futerał na telefon, najlepiej składany, który zabezpieczy obudowę przed porysowaniem. Futerały do różnych modeli smartfonów są do kupienia w sklepach z akcesoriami telefonicznymi – stacjonarnych i internetowych.

Tablet jest urządzeniem, z którego korzysta stosunkowo najmniej użytkowników. Można pracować na tablecie podobnie jak na smartfonie – dotykowo bądź sparować go z odpowiednią klawiaturą. Zarówno dla samego tabletu, jak i dla zestawu z klawiaturą można kupić pokrowiec bądź nabyć etui z załączoną klawiaturą. Daje ona możliwość pracy na tablecie jak na małym laptopie, co jest znacznie wygodniejsze od pracy na ekranie, a także ochrania urządzenie.

Ochrona użytkowania

Ładowanie urządzeń mobilnych należy wykonywać ściśle zgodnie z instrukcją dla danego urządzenia i wyłącznie za pomocą przeznaczonej do niego ładowarki. Obecnie można ładować laptop, smartfon lub tablet wszędzie, także np. w pociągu lub w autokarze. Należy jednak uważać na wahania napięcia, które mogą wystąpić, a na które nasze urządzenie może nie być odporne.

Korzystanie z Internetu w podróży jest bezpieczne dla urządzenia, jeżeli zastosujemy choć jedno z poniższych rozwiązań:

  • Podczas łączenia z publicznym Wi-Fi nie podajemy żadnych danych osobowych, numerów kart płatniczych lub kredytowych, adresu, itp. W związku z tym wstrzymujemy się od robienia zakupów w sklepach internetowych i od logowania się na strony serwisów, wymagających do logowania imienia i nazwiska, numeru telefonu, adresu e-mail, itp. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegać, możemy niechcący udostępnić hakerom wszystkie nasze konta
  • Używamy VPN (Virtual Private Network). Jest to korzystanie z sieci za pomocą łączenia przez szyfrowany tunel wirtualny, prowadzący do dowolnie położonego głównego serwera. Jest to rozwiązanie dość drogie, ale stanowi doskonałą alternatywę dla publicznej sieci Wi-Fi, zapewniając całkowitą anonimowość, bezpieczeństwo i brak obawy przed cyberatakiem
  • Otwieramy jedynie te strony, które posiadają certyfikat SSL (są zabezpieczone protokołem HTTPS). Uniemożliwia on przechwytywanie i zniekształcanie transmitowanych danych
  • Wykupujemy abonament z opcją nieograniczonej transmisji danych, aby uniknąć konieczności łączenia się z publiczną siecią Wi-Fi. Zyskamy też możliwość utworzenia z naszego urządzenia własnego hotspota
  • Instalujemy dobre oprogramowanie antywirusowe i na bieżąco je aktualizujemy.

Bezpieczeństwo urządzenia mobilnego to także ochrona przed dostępem osób niepowołanych. Dlatego powinno ono być wyposażone w blokadę za pomocą hasła, kodu PIN, odcisku palca lub hasła głosowego. Należy także systematycznie aktualizować system operacyjny i nie pozostawiać nigdy urządzenia bez nadzoru ani nie udostępniać go osobom postronnym.

 

Autor: Konrad Bielawski, specjalista ds. odzyskiwania danych w firmie DATA Lab. Informatyk z wykształcenia. Pasjonat sportów motorowych i brytyjskiego kina.

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej