Czy komputery poleasingowe nadają się do gier?

Czy komputery poleasingowe nadają się do gier?

Zakup sprzętu komputerowego to dla większości z nas poważna inwestycja. Nie chcemy przepłacać za urządzenia, lecz zależy nam na wydajności, efektywności i wytrzymałości. W ostatnich sezonach coraz większą popularnością cieszą się jednostki stacjonarne i laptopy poleasingowe, które zazwyczaj oferują nienaganną jakość i atrakcyjną cenę. 

Szukasz czegoś dla siebie lub swoich lokatorów? Zastanówmy się nad tym, czy można wykorzystywać komputer poleasingowy do gier. Czemu akurat w tym celu? Ponieważ popularne i nowoczesne tytuły są naprawdę wymagające. Jeśli więc komputer poradzi sobie z grami, spełni on oczekiwania każdego – nawet grafików i programistów.

Czym powinien charakteryzować się komputer poleasingowy dla gracza?

Czego oczekują gracze? Oczywiście płynności, wydajności, wysokiej mocy obliczeniowej i innowacyjnych parametrów, które poradzą sobie z najnowszymi tytułami gier. Chociaż gamerów możemy podzielić na rekreacyjnych i zawodowych, ich oczekiwania są względnie podobne. Na co więc należy zwrócić uwagę? Do grupy najważniejszych parametrów należy:

  • klasa, typ i moc karty graficznej,
  • procesor i jego taktowanie,
  • rodzaj, pojemność i prędkość dysku twardego (SSD ma mniejszą pojemność, lecz jest szybszy), 
  • ilość i klasa pamięci RAM, 
  • zaawansowanie chłodzenia, 
  • możliwości płyty głównej.

Sprzęt dla amatorów

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gamingiem, prawdopodobnie nie potrzebujesz super mocnego sprzętu, który poradzi sobie z uruchomieniem najnowszych tytułów w trybie najwyższych ustawień. Trzeba jednak przyznać, że gry z każdym rokiem stają się coraz bardziej wymagające nawet na najniższych wymaganiach. Warto więc zaplanować zakup z pewnym zapasem, by nie okazało się, że po pierwszym sezonie będzie trzeba doinwestowywać w modernizację i ulepszenia. 

Jak widać, komputer poleasingowy do grania rekreacyjnego jest doskonałym wyborem. Niższa cena standardowego zestawu pozwoli na zaoszczędzenie dodatkowych środków.

Komputer dla zawodowca

Tutaj nie ma już mowy o jakichkolwiek problemach z płynnością obrazu. Wszystkie szczegóły muszą być odwzorowane najlepiej jak to możliwe, a sam gracz powinien otrzymać dostęp do możliwości personalizacji ustawień. W profesjonalnych ligach najmniejszy lag (tzw. chwilowy brak reakcji aplikacji) spowodowany niewystarczającą mocą sprzętu, może kosztować całą drużynę przegrany mecz. To oznacza duże straty finansowe, gdyż prestiżowe turnieje oczekują od graczy “wpisowego”, oferując w zamian niezwykle imponujące i kosztowne nagrody.

Jak wybrać komputer poleasingowy dla gracza, który bierze aktywny udział w profesjonalnych ligach? Koniecznie trzeba szukać lub czekać aż pojawi się używana konstrukcja tego typu. W innym wypadku nawet obudowa nie będzie nadawać się do gamingu, gdyż nie zapewni odpowiedniej cyrkulacji powietrza i podzespoły ulegną przegrzaniu. Komputery biurowe to zupełnie inna klasa urządzeń, co z resztą widać po ich parametrach i cenach. 

Inwestycja w model poleasingowy i indywidualna personalizacja – czy to ma sens?

Odstawmy na bok komputery dla profesjonalnych gamerów, ponieważ zazwyczaj są one składane z niezależnych podzespołów. Dodatkowo ich koszt wynosi ok. 8-15 tysięcy złotych i co roku wymagają modernizacji. Gdyby więc nawet pojawił się taki model w ofercie komputerów poleasingowych, prawdopodobnie nie nadawałby się już do zawodowego gamingu. 

Domowi, rekreacyjny gracze mogą jednak skorzystać z propozycji dostępnej w kategorii najdroższych modeli. Są one zazwyczaj w stanie poradzić sobie z nowymi tytułami, a sam komputer poleasingowy często jest w doskonałym stanie, gdyż mimo świetnych parametrów był eksploatowany w biurze. Wystarczy więc dodać do niego kartę graficzną i można świetnie się bawić. Ile wyniosą oszczędności? Mogą one sięgnąć nawet 50-70% ceny za nowy sprzęt o podobnej klasie.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej