Laptop czy komputer stacjonarny - co wybrać?

Laptop czy komputer stacjonarny - co wybrać?

Szukasz nowego komputera do domu lub biura? W takim razie musisz odpowiedzieć sobie na wiele pytań, by podjąć właściwy wybór modelu, a nawet samej konstrukcji. Jednym z nich jest: komputer czy laptop? Jaka jest najlepsza odpowiedź? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań. 

Kiedy wybrać komputer stacjonarny, a kiedy postawić na wygodne, mobilne rozwiązania? Rozważymy wszystkie za i przeciw, by znaleźć najlepsze alternatywy dla każdej grupy potencjalnych użytkowników. Mamy nadzieję, że dzięki temu nikt nie będzie mieć więcej wątpliwości. 

Komputer stacjonarny czy laptop dla pracowników biurowych 

Chociaż standardowi pracownicy biurowi zazwyczaj mają przygotowane dla siebie stanowisko pracy, czasem muszą oni migrować z materiałami i dokumentacją między pokojami lub oddziałami. Warto więc rozważyć dylemat pt.: lepszy laptop czy komputer

Wielu przedsiębiorców uzna, że konstrukcja stacjonarna jest wystarczająca, ponieważ jest zazwyczaj tańsza (przy tych samych parametrach), a pliki można przenosić przy pomocy pendrive. Załóżmy jednak hipotetycznie, że kierownik w Twojej firmie, musi przedstawiać nowe projekty, szkolenia i materiały podwładnym lub raportować ostatnie poczynania zespołu na spotkaniach zarządu w różnych miejscach. W dużych korporacjach niemal wszystkie biurka i sale dysponują replikatorami portów, gdzie przy pomocy jednego przewodu można podłączyć laptop. Jest to szybkie i wydajne rozwiązanie, które minimalizuje czas wykonywania tak pozornie mało istotnych czynności. 

Podsumowując, co lepsze – laptop czy komputer: Pracownicy, którzy nie odchodzą często od biurka, nie potrzebują laptopów. Są one jednak niezbędne dla kierowników, szkoleniowców, trenerów i specjalistów IT, którzy często będą zmieniać lokalizację swojego miejsca pracy – nawet jeśli nie będą opuszczać biura.

Wyposażenie dla mobilnych specjalistów

Podstawowym wyposażeniem każdego przedstawiciela handlowego i specjalisty odpowiedzialnego za pracę zdalną są 3 elementy (niezależnie od branży, w której pracuje): 

  • laptop,
  • samochodów,
  • smartfon.

Dzięki temu pracownik może realizować zadania z każdego miejsca na świecie. Przedstawianie klientom oferty, prezentacje lub po prostu kontakt z przełożonym w celu raportowania postępów nigdy nie był tak prosty.

Co wybrać do domu?

Chociaż niegdyś najczęstszym wyborem były modele stacjonarnej, coraz częściej wśród użytkowników prywatnych rodzi się pytanie, co lepiej kupić – komputer czy laptop. Jednostka stacjonarna jest w końcu o wiele tańsza, lecz ogranicza nas przy pracy. Dodatkowo istnieje wiele możliwości jej konfiguracji. Ogromny atutem jest fakt, że w razie awarii nie trzeba wymieniać całego układu scalonego, tylko poszczególne elementy, co drastycznie obniży koszty naprawy. 

Zaletą sprzętu mobilnego jest jednak brak jakichkolwiek ograniczeń. Możemy wygodnie położyć się na łóżku z komputerem lub usiąść na kanapie (względnie fotelu) i obejrzeć ulubiony film, lub nowy odcinek serialu. Możemy zabrać laptop do kuchni, dzięki czemu będziemy cały czas mieć dostęp do nowo poznanego przepisu. Na domiar tego, nie potrzebujemy dostępu do stałego źródła prądu. Laptopy wyposażone są w końcu w mocne i pojemne akumulatory. 

Najlepszym rozwiązaniem dla prywatnych zastosowań jest zakup jednej i drugiej konstrukcji. Nie każdy z nas ma jednak nieograniczony budżet, który pozwoli na taką rozrzutność, więc należy podjąć decyzję ze względu na środki i oczekiwania. Jeśli jesteś graczem, grafikiem, montażystą wideo lub realizatorem dźwięku, wybierz model stacjonarny, gdyż różnica w cenie będzie ogromna. Do surfowania po sieci, prostych czynności biurowych (obsługa dokumentów itp.) lub edukacji, lepszą inwestycją będzie laptop poleasingowy. Można go w końcu zabrać również na wyjazd, co stanowi dodatkową zaletę.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej