Dysk HDD czy SSD - wybór pozornie oczywisty

Dysk HDD czy SSD - wybór pozornie oczywisty

Chociaż dyski SSD nie są niczym nowym i innowacyjnym w świecie IT, dopiero od niedawna zaczynamy doceniać technologię pamięci flash. Jeszcze kilka lat temu większość użytkowników komputerów domowych lub biurowych stawiała na jak największą pojemność dyskową, wybierając tym samym konstrukcje HDD. Dziś coraz częściej zależy nam na prędkości i wydajności sprzętu, dlatego pamięć flash pojawia się w naszych urządzeniach. 

Porównajmy obydwie propozycje, by wiedzieć, jakie różnice czekają na nas w trakcie eksploatacji. Dzięki odpowiedzi na pytanie dysk SSD, czy HDD, ewentualna inwestycja będzie prostsza. 

Pojemność dysku – czy to naprawdę tak ważne?

Kiedy internet dopiero raczkował i niewiele osób mogło pochwalić się dostępem do sieci w prywatnych domach, większość plików zachowywaliśmy w trybie offline. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez internetu, co przekłada się również na naszą pracę i życie prywatne. Możemy mieć stały dostęp do plików i oprogramowania, wykorzystując tzw. wirtualne chmury danych. 

Co to oznacza? Że nie potrzebujemy dysków o dużej pojemności. Zdjęcia, pliki tekstowe, wideo, czy chociażby audio możemy mieć zawsze pod ręką – niezależnie od eksploatowanego urządzenia i wykonywanych czynności. Na tym etapie można powiedzieć, że w większości przypadków lepszą inwestycją będzie model SSD. Pamiętaj jednak o tym, że każdy użytkownik ma indywidualne potrzeby. 

Szybkość i efektywność pracy urządzeń

Który dysk lepszy – HDD, czy SSD? Jeśli chodzi o szybkość i wydajność pracy, technologia SSD pozostawia dyski HDD daleko w tyle. Warto jednak wspomnieć o tym, że wśród konstrukcji HDD wyróżniamy dwa rodzaje dysków, które oferują nam prędkość 5400 i 7200 obrotów na minutę (w skrócie obr./min). 

Połączenie obydwu rozwiązań

Coraz więcej komputerów dysponuje jednocześnie dyskiem SSD i HDD. Dzięki temu użytkownicy otrzymują szybkość pamięci flash i satysfakcjonującą pojemność. Dysk SSD powinien służyć do instalacji oprogramowania (np. systemu operacyjnego) lub specjalistycznych aplikacji. Pozostałe pliki (np. zdjęcia, audio, wideo itp.) mogą zostać umieszczone na dysku HDD. Dzięki temu użytkownik nie będzie uzależniony od dostępu do sieci i wirtualnej chmury danych oraz nie będzie musiał przejmować się ograniczeniami w postaci wolnej przestrzeni dyskowej. 

Czy warto zatem inwestować w komputer z dyskiem SSD i HDD? Jest to jedno z ciekawszych rozwiązań zapewniających satysfakcję wymagającym użytkownikom. Pamiętaj jednak, by wybrać model dysku HDD, który oferuje prędkość pracy na poziomie 7200 obr./min. 

Koszty i skomplikowanie przywracania danych – SSD, czy HDD

Dysk uległ uszkodzeniu, a Tobie zależy na odzyskaniu danych? W przypadku HDD jest to możliwe i samo zadanie nie jest skomplikowane. Wystarczy wiedza i odpowiednie narzędzia. Dlaczego? Ponieważ pliki pozostają w tej samej fizycznej lokalizacji na dysku. 

Technologia SSD jest bardziej złożona. Lokalizacja informacji zapisanych na dysku zmienia się za każdym razem, gdy dochodzi do operacji odczytu lub zapisu. Często dochodzi nawet do sytuacji, w których odzyskiwanie danych jest niemożliwe, co bez wątpienia jest ogromnym utrudnieniem dla specjalistów realizujących istotne zadania dla swoich pracodawców lub klientów. Można zatem zauważyć, że dyski SSD nie są najlepszym sposobem, by magazynować na nich dane. 

Wciąż nie wiesz, co sprawdzi się w Twoim domu lub firmie i czym się różni dysk SSD od HDD? Pamiętaj, że każdy z nas ma indywidualne potrzeby. Warto skonfrontować je z profesjonalnym sprzedawcom w sklepach ze sprzętem komputerowym. Specjaliści pomogą dopasować asortyment do oczekiwań, zapewniając w ten sposób maksymalną satysfakcję.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej