Uszkodzony dysk – czy da się uratować pliki?

Uszkodzony dysk – czy da się uratować pliki?

Jak odzyskać dane z dysku i czy w ogóle jest to możliwe?” – na tego rodzaju pytania można natrafić w Internecie bez żadnego problemu. Duża częstotliwość ich wpisywania w wyszukiwarce Google (i nie tylko) wskazuje na to, że z tego rodzaju zagadnienie wymaga rzetelnego opisu i wyjaśnienia pewnych kwestii. W innym razie samodzielna próba odzyskiwania istotnych dla nas danych może przynieść odwrotny od oczekiwanego skutek. Najczęściej dochodzi do tego, gdy próbujemy uczynić to zbyt pochopnie, bez zaczerpnięcia wiedzy specjalistów, którzy jasno stwierdzają, że gdy interesujący nas w tym miejscu proces zostanie przeprowadzony starannie i bez zbędnego pośpiechu, możesz zakończyć się powodzeniem. 

Najczęstsze uszkodzenia dysku twardego 

Zanim przejdziemy do tego, jak odzyskać dane z dysku twardego, warto wymienić najczęściej występującego rodzaje jego uszkodzenia. Z doświadczenia wiemy, że w większości przypadków awarie dotyczą przede wszystkim bloków przechowujących dane, głowicy, elektroniki, mechaniki oraz talerzy dysków. W zasadzie pierwszy z wymienionych wyżej typu uszkodzenia dysku pozwala samodzielnie podejmować próbę odzyskania znajdujących się na nim plików. W razie wystąpienia pozostałych jest to znacznie trudniejsze przede wszystkim ze względu na fakt, iż utrudnia to niemożność rozpoznania dysku przez komputer, do którego został on podłączony. Oznacza to, że możliwości programów takich, jak choćby Recuva, Disk Drill czy EaseUS Data Recovery okazują się całkowicie bezużyteczne. 

Zawsze należy pamiętać o wykonaniu kopii zapasowej dysku

Wiedząc już o najczęściej występujących awariach nośników informacji, czas przejść do meritum, by zastanowić się, jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku. Na samym początku warto wykonać jego kopię zapasową, jeżeli jest to oczywiście w danej sytuacji możliwe. Niekiedy zadanie to bywa utrudnione – zwłaszcza, gdy dojdzie do uszkodzenia wspomnianych wcześniej bloków. Wówczas potrzeba znacznie więcej czasu do utworzenia zapasowej kopii, dlatego uzbrojenie się w cierpliwości, o czym wcześniej już wspominaliśmy, stanowi w większości przypadków konieczność. Pamiętać warto również o tym, że danych utraconych wskutek dokonania formatowania dysku nie powinno się w jakikolwiek sposób nadpisywać. Nie powinno się także pobierać żadnych programów oraz plików, ponieważ w takiej sytuacji nadpisanie istotnych sektorów dysku jeszcze bardziej utrudnia odzyskanie danych znajdujących się na nim. 

Ile kosztuje odzyskanie danych z dysku w serwisie? 

W większości przypadków osoby usilnie poszukujące (przede wszystkim w Internecie) sposobów na to, jak odzyskać dane z uszkodzonego dysku, prędzej czy później decydują się skorzystać z pomocy profesjonalistów. Doświadczony informatyk jest w stanie o wiele skuteczniej zawalczyć o odzyskanie nie tylko plików takich, jak zdjęcia czy filmy z wakacji, ale też danych firmowych, a także różnego rodzaju projektów, stanowiących efekt wielogodzinnej pracy dużych grup osób. Przesłanie dysku do odpowiedniego punktu stanowi w poszczególnych przypadkach konieczność, lecz nawet pomimo to często niektóre osoby odwlekają ten moment tak długo, jak to tylko możliwe. Nie wiedząc dokładnie, ile kosztuje odzyskanie danych z dysku, boją się, że koszt serwisu okaże się ponad miarę ich możliwości finansowych. Podkreślmy więc, że nie ma jednego, uniwersalnego cennika dla wszystkich firm, a koszt naprawy w dużej mierze zależy m.in. od tego, w jak dużym stopniu uszkodzony został dany dysk. W najlepszym wypadku klient powinien zapłacić ok. 200, w najgorszym zaś nawet kilka tysięcy złotych.

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej