Reinstalacja systemu windows. Jak przeinstalować system?

Reinstalacja systemu windows. Jak przeinstalować system?

Coś, co dla jednych jest banalnie proste, dla innych może stanowić wyzwanie, z którym nie będą w stanie sobie poradzić. Doskonałym przykładem jest technologia i świat IT, który z każdym rokiem jest coraz bardziej rozwinięty. Wystarczy spojrzeć, że kiedyś na rynku byli po prostu informatycy, a dziś dzielimy specjalistów na konkretne sektory i specjalizacje. 

Nie będziemy jednak skupiać się na zakresach umiejętności i doświadczeniach. Opowiemy o czymś, co jest naprawdę proste (chociaż wiele osób w dalszym ciągu woli poprosić o pomoc zaprzyjaźnionego speca). Zajmiemy się takimi czynnościami jak reinstalacja systemu Windows. Czy to naprawdę tak skomplikowane, że musimy oddawać sprzęt do serwisu? Czy każdy jest w stanie poradzić sobie z tym problemem? Otóż jest to obecnie jedna z najprostszych czynności serwisowych. Poznaj szczegóły, które przygotowaliśmy w dalszej części.

Reinstalacja systemu kontra przywracanie systemu do ustawień fabrycznych

Jeśli nie wiesz jak przeinstalować system Windows i wolisz tego uniknąć, możesz spróbować wyczyścić komputer przy pomocy funkcji przywracania systemu do ustawień fabrycznych.

Jak to zrobić?

  1. Wybierz funkcję lupy na pasku zadań.
  2. Wpisz “Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego”
  3. Wybierz opcję Rozpocznij.

Resztą zajmie się system operacyjny. Ty musisz jedynie poczekać. Pamiętaj, że taka forma czyszczenia sprzętu poprawi jego wydajność, lecz nie poradzi sobie z różnego rodzaju infekcjami i wirusami, które zagnieździły się w plikach systemowych. Co wtedy należy zrobić? Otóż reinstalacja jest obowiązkowa. Nie przejmuj się i nie łap od razu za telefon, by zadzwonić do znajomego informatyka. Poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie!

Reinstalacja systemu operacyjnego Windows 10

Windows 10 to bez wątpienia jeden z największych sukcesów firmy Microsoft. Chociaż można uznać, że producent narzucał i wymuszał od użytkowników przejście na ten system, sprawuje się on świetnie i znalazł miłośników na całym świecie. Jedną z ciekawych opcji poprawiających komfort użytkowania, jest możliwość przeprowadzenia darmowej i szybkiej reinstalacji systemu. 

Jak to zrobić? Wystarczy pobrać plik instalacyjny ze strony producenta. Następnie musisz przejść każdy etap zgodnie z podpowiedziami instalatora i wybrać, czy chcesz zachować dane i pliki, czy wolisz definitywnie sformatować dysk. Niezależnie od wyboru, reinstalacja systemu operacyjnego rozpocznie się w kolejnym kroku. Nie musisz używać żadnych dodatkowych aplikacji, korzystać z BIOsu, czy chociażby wpisywać numeru seryjnego. Okazuje się, że firma Microsoft zrezygnowała z tego kroku w trakcie reinstalacji. Oznacza to, że prawdopodobnie magazynuje ona dane o urządzeniach, w których Windows 10 został wcześniej zainstalowany. 

Oczywiście zalecamy zapisanie numeru seryjnego, powiązanie kopii OS-u z kontem Microsoft i wykonanie kopii zapasowej. W jakim celu? Na wszelki wypadek. 

Można zatem uznać, że wielokrotne pytania typu jak przeinstalować Windows, nie mają sensu. Cały proces przypomina pobranie darmowej aplikacji, którą instalujemy przy pomocy przycisku Dalej w interfejsie instalatora. Chcesz się o tym przekonać? W takim razie do dzieła! 

Co robić w razie problemów?

Najczęstszym problemem osób, które pierwszy raz wykonują samodzielnie reinstalację systemu, jest brak klucza seryjnego lub pojawiający się błąd przy próbie wpisania go podczas instalacji. Jeśli wykonałeś wcześniej wymienione zalecenia, problem nie powinien występować. Jeżeli posiadasz wersję pudełkową, kod seryjny musi znajdować się w opakowaniu produktu. Gdyby w dalszym ciągu pojawiał się problem, skontaktuj się bezpośrednio z infolinią Microsoft. Udzielą oni niezbędnych wskazówek i rad. Nigdy nie używaj kluczy udostępnionych przez innych użytkowników. Piractwo zgodnie z art. 278 § 2. karane jest do 5 lat więzienia.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej