Dlaczego komputer zwalnia? Co może być tego przyczyną?

Dlaczego komputer zwalnia? Co może być tego przyczyną?

Co dowiesz się z artykułu:

Wolno działający komputer może przysporzyć niemałych problemów zarówno w pracy, jak i podczas korzystania z niego w domu, np.w trakcie przeglądania stron internetowych czy też obrabiania zdjęć. Zdarza się, że komputer wolno pracuje już po kilku miesiącach od jego zakupu, dostrzegamy, że wyraźnie spowolniła się jego reakcja. Nie musi to zawsze oznaczać konieczności wymiany sprzętu czy też jego naprawy. Niekiedy przyczynę usuniemy sami, oczywiście jeżeli potrafimy ją właściwie zdiagnozować.

Nieproszeni goście 

Program antywirusowy powinien stanowić podstawowe wsparcie pracy twojego komputera. Nie rezygnuj z niego, chcąc w ten sposób zaoszczędzić, do wyboru masz nie tylko płatne, ale też darmowe wersje programów. Zastanawiając się, dlaczego komputer wolno chodzi, należy sprawdzić, czy mamy aktualną wersję programu antywirusowego lub też czy w ogóle z niego korzystamy. Za spowolnioną pracę systemu operacyjnego odpowiadają bardzo często wirusy oraz złośliwe oprogramowania. Infekują komputer, co możemy porównać do infekcji ludzkiego organizmu podczas choroby. Wirusy przede wszystkim spowalniają działanie przeglądarki, jednak należy też pamiętać, że są bardzo niebezpieczne, ponieważ to właśnie przez ich ingerencję w komputer, mogą zostać wykradzione z niego osobiste dane.

Przeładowana pamięć 

Wszystko ma swoje limity, również pamięć komputera. Nie ma ona nieograniczonej pojemności, im więcej programów i aplikacji zostało zainstalowanych na komputerze, tym wolniejsza jest jego praca. Bardzo często instalujemy programy, które mają usprawnić korzystanie z urządzenia. Zdarza się, że z wielu z nich nie korzystamy, są nam niepotrzebne, tylko zajmują miejsce na dysku. Wolno działający komputer może być zatem efektem przeciążenia pamięci, ale też dużej ilości aplikacji, które działają w tle. To obciążenie dla wszystkich kluczowych podzespołów, w tym procesora i dysku twardego. Warto więc wyłączyć te, które nie są nam aktualnie potrzebne. 

Przegrzewanie się sprzętu 

Czemu komputer wolno chodzi, jeżeli jest dobrze zabezpieczony przed wirusami i nie ma w jego pamięci zbyt dużej ilości programów? Zaobserwuj, czy zbyt często nie uruchamia się wentylator w Twoim urządzeniu. Obudowa się wówczas szybciej i bardziej nagrzewa, co także możesz sprawdzić samodzielnie. Najczęściej oznacza to zanieczyszczenie układu chłodzenia. Inną przyczyną przegrzewania się obudowy i częstej, intensywnej pracy wentylatora jest zasłanianie kratek wentylacyjnych. 

Wolno działający komputer, a system Windows 

Nie każdy jest świadomy wpływu systemu operacyjnego na szybkość pracy urządzenia. Im dłużej korzystamy z systemu Windows, tym wolniej on pracuje. Na pewno w takim przypadku pomaga czyszczenie systemu, ponieważ przez kilkanaście miesięcy rozrósł się i zalegają na nim nieużywane już pliki i programy. Wolno działający komputer na systemie Windows należy raz na kilka lub kilkanaście miesięcy dobrze wyczyścić. W tym celu warto przenieść wszystkie potrzebne nam dokumenty i pliki na dysk zewnętrzny lub do chmury, a następnie zresetować system do ustawień początkowych. Niekiedy konieczne może się okazać sformatowanie dysku systemowego. 

Już wiesz, dlaczego Twój komputer wolno chodzi, a na pewno możesz mieć jakieś przypuszczenia. Czas zatem na Twoją reakcję. Pozbądź się niepotrzebnych programów i plików, zainstaluj program antywirusowy, wyczyść układ chłodzenia lub zresetuj system. Jeżeli nie jesteś przekonany, co może być przyczyną wolnej pracy Twojego komputera, skorzystaj z pomocy fachowca. Problem może mieć też inne źródło.

Polecamy produkty