Jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows?

Jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows?

Znając parametry podzespołów komputera, możemy szybciej, łatwiej i tym samym skuteczniej dopasować do niego dodatkowe urządzenia, które usprawnią jego pracę lub też zwiększą obszary wykorzystania. To także niezbędna wiedza w sytuacjach, kiedy komputer przestaje działać dobrze i wymaga naprawy lub wymiany konkretnego podzespołu. Nie każdy jednak zna wnętrze swojego komputera. Czy do jego poznania potrzebna jest wiedza eksperta? Dowiedz się, jak sprawdzić parametry komputera, nie korzystając przy tym z pomocy fachowca. 

Najszybszy sposób, czyli z wykorzystaniem narzędzi systemowych 

Zastanawiając się, gdzie sprawdzić parametry komputera, należy uwzględnić system operacyjny, z którego korzystamy. Jeżeli jest to Windows XP, wystarczy prawym przyciskiem myszki kliknąć na ikonę Mój Komputer. Wybieramy następnie opcje Właściwości, po czym pojawia się w otwartym oknie Menadżer urządzeń, który należy wybrać. Dzięki temu uzyskujemy dostęp do listy wszystkich zainstalowanych na komputerze sprzętów. 

A jak sprawdzić specyfikację komputera, jeżeli na pulpicie nie ma ikony Mój Komputer? Tak najprawdopodobniej jest w przypadku Windows Vista. Wybieramy kolejno menu Start i Uruchom. Należy wpisać frazę „explorer” i z listy znajdującej się po lewej stronie, wybrać opcję Mój Komputer. Za pomocą prawego przycisku myszy decydujemy się na Właściwości. Wyświetlone zostaną parametry podzespołów komputera z systemem operacyjnym Windows Vista. 

W podobny sposób postępujemy, mając system Windows 7. W komputerze z Windows 8 parametrów będziemy szukać, wybierając kolejno pasek boczny po prawej stronie ekranu, pole wyszukiwania, wpisując „ten komputer”, ikonę Ten Komputer i Właściwości. 

Jak sprawdzić parametry swojego komputera z najnowszym systemem Windows 10? W lewym dolnym rogu znajduje się lupa. Wybieramy ją i wpisujemy „informacje o systemie”. 

Jak sprawdzić specyfikację komputera z wykorzystaniem programów zewnętrznych? 

Drugim sposobem na sprawdzenie parametrów podzespołów komputera jest skorzystanie z jednego z zewnętrznych programów. W tym celu trzeba zainstalować ten, który najbardziej spełnia Twoje wymagania. Wśród nich jest HWINFO, który dodatkowo pozwala sprawdzić temperaturę komputera. Ciekawą funkcją jest też przeprowadzenie prostych testów obciążeniowych. Alternatywą jest Everest, dostarczający informacje o wszystkich zainstalowanych komponentach, a także umożliwiający przetestowanie szybkości pracy pamięci. O tym, jaki jest model procesora Twojego komputera, płyty głównej, pamięci i chipsetu, informuje również inny program - CPU-Z. 

Dlaczego warto znać parametry podzespołów komputera?

Niektórym wydaje się, że jest to wiedza na co dzień niepotrzebna, dlatego nie potrafią zdefiniować podstawowych parametrów najważniejszych podzespołów swojego komputera. Warto jednak skoncentrować się na tych elementach, które decydują o szybkości pracy urządzenia, jego pamięci, a także jakości obrazu i dźwięku. Należą do nich: procesor, karta graficzna, płyta główna, pamięć ram oraz dyski. Dzięki wiedzy na ich temat lub przynajmniej dotyczącej, gdzie sprawdzić parametry komputera, poznasz możliwości swojego urządzenia. To one decydują o jego przeznaczeniu, a także jakości pracy. Jest to też wiedza, dzięki której szybciej dokonasz przynajmniej wstępnej analizy przyczyny występujących nieprawidłowości. 

Podsumowując, masz dwa sposoby na sprawdzenie parametrów podzespołów komputera. Możesz skorzystać z informacji, jakie są dostępne w Twoim komputerze, wykorzystując w tym celu narzędzia systemowe. Drugą opcją jest użycie programu zewnętrznego, który może oferować dodatkowe funkcje, jak np. sprawdzanie temperatury komputera czy też testowanie szybkości pracy pamięci. Nie wszystkie tego typu programy są jednak darmowe lub występują w kilku wersjach – podstawowej darmowej i rozszerzonej płatnej.

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej