Jak podzielić dysk na partycje w Windows 10? Krok po kroku 

Jak podzielić dysk na partycje w Windows 10? Krok po kroku 

W systemie operacyjnym zainstalowany jest główny dysk C, który wystarcza przy codziennym użytkowaniu komputera. Niektórzy jednak decydują się na podział dysku na partycje. Umożliwiają to wbudowane narzędzia, dzięki którym czynność ta jest nie tylko prosta, ale możliwa do wykonania w każdym, dowolnym momencie. Dodatkową zaletą systemu Windows 10 jest bardzo proste funkcjonowanie jego środowiska, niezwykle przyjaznego użytkownikowi. Oznacza to także, że zarządzanie dyskami również nie przysporzy najmniejszych problemów. W jaki sposób podzielić dysk na partycje i dlaczego warto to robić? 

Dlaczego podział dysku na partycje posiadając system Windows to dobre rozwiązanie? 

Konieczność podziału wynika przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa. Bardziej skomplikowane usterki systemowe wymagają sformatowania dysku C. Nie wszystko możemy naprawić z wykorzystaniem programów czy innych prostych czynności. Jeżeli dysk C jest jedyną, obecną na dysku partycją, to formatowanie równoznaczne jest z utratą wszystkich zapisanych na niej danych. Można je jednak odzyskać, korzystając ze specjalistycznych programów oraz pomocy eksperta. To związane jest z dodatkowymi, często niemałymi kosztami. 

Podział dysku na partycje jest prostszym i okazuje się, że jednym ze skuteczniejszych sposobów na ochronę swoich danych oraz zabezpieczenie ich przed utratą. Dodatkowe partycje przeznacz na najważniejsze dane, ponieważ przy awarii formatowany jest tylko dysk C. 

Bezpieczeństwo nie jest jednak jedyną korzyścią, wynikającą z podziału dysku na partycje. Zyskujemy ponadto swobodę zarządzania plikami. Mamy też możliwość instalacji kilku systemów operacyjnych na jednym urządzeniu. 

Praktyczne wskazówki, jak podzielić dysk na partycje?

Jeżeli dopiero zainstalowałeś system, to warto dokonać podziału na początku. Dzięki temu już od pierwszych godzin użytkowania sprzętu masz pewność, że wszystkie pobrane i zainstalowane pliki są bezpieczne. Jak podzielić dysk w kilku prostych krokach

Wpisz w wyszukiwarce (oznaczonej lupą) „panel sterowania”, po czym uruchom aplikację. Wybieramy następnie opcję „system i zabezpieczenia”, po czym „narzędzia administracyjne” i kolejno „zarządzanie komputerem”. Musimy teraz znaleźć funkcję zarządzania dyskami. Wybieramy więc „magazyn”, a potem „zarządzanie dyskami”. Zobaczysz wszystkie zainstalowane dyski i partycje. Musimy pozostawić dwie partycje o pojemności kilkuset megabajtów, to są partycje odzyskiwania. 

Żeby można było stworzyć kolejne partycje, potrzebujemy wolnego miejsca na dysku, które jest teraz w całości zajmowane przez partycję systemową, powinniśmy ją zatem zmniejszyć. Klikamy na partycję C prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcję „zmniejsz wolumin”. Zobaczymy zestawienie następujących danych: całkowity rozmiar partycji, ilość wolnego miejsca i obszar, gdzie wpisujemy, ile miejsca potrzebujemy zwolnić. Podajemy konkretną wartość i wybieramy „zmniejsz”. Na liście pojawia się nowo utworzone, wolne miejsce, na które klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy „nowy wolumin prosty”. Zyskujemy teraz dostęp do kreatora tworzenia partycji. Jak zrobić partycje dysku? Wpisujemy rozmiar wolumin oraz wybieramy literę, która będzie przypisana do partycji. Wprowadzamy też jej nazwę i ją formatujemy. Gotowe!

Nowo utworzoną partycję możesz też zmniejszać i rozszerzać. Jeżeli chcesz ją zmniejszyć, to postępujesz w ten sam sposób, jak przy podziale dysku na partycje. W opcjach znajdziemy komendę „zmniejsz wolumin”. Przy rozszerzaniu wybieramy analogicznie „rozszerz wolumin”. 

Zarządzanie dyskami Windows 10 jest bardzo intuicyjne i stosunkowo łatwe. Wszystkie potrzebne narzędzia są dostępne, wystarczy tylko wiedzieć, gdzie ich szukać. Kilka naszych prostych wskazówek pomoże Ci w zwiększeniu bezpieczeństwa swoich danych i plików.

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej