Jak dbać o baterię w laptopie?

Jak dbać o baterię w laptopie?

Co dowiesz się z artykułu:

Mobilność to główna zaleta laptopów, która skłania zarówno użytkowników prywatnych, jak i biznesowych do inwestycji w tego typu konstrukcje. Bez sprawnego akumulatora ich efektywność jednak maleje i uzależnia nas od stałego dostępu od źródła energii elektrycznej. Warto zatem zabezpieczyć sprzęt przed szkodliwymi czynnikami, by jak najdłużej cieszyć się jego zadowalającą pracą. 

Jak dbać o baterię w laptopie, by charakteryzowała się ona wydajnością? Przedstawiamy kilka istotnych informacji i sztuczek, dzięki którym zmaksymaiizujesz żywotność akumulatora. Zapraszamy serdecznie do lektury. 

Nie rozładuj baterii do końca!

W laptopach stosowane są baterie litowo-jonowe. Chociaż nie posiadają one tzw. pamięci, dysponują pewnym progiem rozładowania, po którym mogą ulec uszkodzeniu. Są one stworzone i zaprojektowane w taki sposób, by oferowały użytkownikom określoną liczbę cykli. Po przekroczeniu tej wartości, uznawane są przez producenta jako wyeksploatowane i nie podlegają reklamacji z tytułu gwarancji.

Każdy laptop informuje o tym, że poziom naładowania akumulatorów jest niski w granicy 30-20%. Nowoczesne konstrukcje przechodzą wtedy w tryb oszczędzania baterii. Co robi większość osób? Czeka aż pojawi się komunikat, że komputer zostanie wyłączony za 30 sekund. Na szczęście konstruktorzy przewidzieli takie zachowania (prawdopodobnie ze względu na doświadczenia) i nie pozwalają baterii rozładować się do 100%. Nie oznacza to jednak, że Twoje zaniedbanie nie będzie mieć negatywnego wpływu na jej żywotność. 

Nie ładuj akumulatora do pełna 

Bateria naładowana jest już w 100%? Odłącz kabel od zasilacza. Nie przekroczysz tej granicy, a akumulatory litowo-jonowe mogą ulec osłabieniu. Dlaczego? Ponieważ jak wiesz już, mają one określoną liczbę cykli ładowania. Nadmierna ilość energii elektrycznej może spowodować zaburzenie pracy. 

Odłączaj inne urządzenia zewnętrzne

Wiesz już, co ma negatywny wpływ na wytrzymałość akumulatorów litowo-jonowych? Zastanówmy się więc nad tym, jak przedłużyć żywotność baterii w laptopie.

Przede wszystkim zastosuj się do ww. zasad ładowania. Następnie zminimalizuj ilość cykli. W jaki sposób? Gdy zamykasz komputer i przechodzi on w stan wstrzymania, w dalszym ciągu akumulator podtrzymuje wszystkie funkcje w gotowości. Jeśli masz zatem pewność, że komputer nie będzie używany przez kilka następnych dni lub kilkanaście godzin, lepiej go całkowicie wyłączyć. Pamiętaj również o tym, by odpiąć wszystkie zewnętrzne narzędzia USB, np. myszki, głośniki, kamerki itp. 

Pomocna jest również częsta optymalizacja systemu, regularne czyszczenie pamięci i dysku oraz ściemnianie monitora zawsze, gdy to możliwe. Prawdopodobnie od razu zauważysz, że laptop na jednym ładowaniu będzie wytrzymywać dłużej. Maksymalizując czas między poszczególnymi cyklami ładowania, wydłużasz żywotność baterii – zarówno potencjalnie, jak i praktycznie. 

Jak sprawdzić stan baterii w laptopie? Zweryfikuj przed wymianą

Proces weryfikacji stanu akumulatora zależny jest m.in. od systemu operacyjnego, który wykorzystywany jest w danym urządzeniu. W przypadku systemu Windows, prezentuje się on w następujący sposób:

  1. Wybierz prawym przyciskiem myszy przycisk Start i wiersz polecania (administrator),
  2. Wpisz polecenie: powercfg /batteryreport
  3. Zostanie uruchomiony system diagnostyczny, a raport zapisany we wskazanym miejscu np. na dysku C,
  4. W celu błyskawicznego otwarcia pliku raportu wykorzystaj skrót przycisków Windows+R i wklej w pojawiające się okno: C:WINDOWSsystem32battery-report.html
  5. Raport zostanie otworzony w karcie przeglądarki. Znajdują się w nim informacje na temat zużycia baterii, cyklów jej ładowania, średniej długości czasu pracy baterii.

W komputerach marki Apple wygląda to nieco prościej. Wystarczy:

  1. Przytrzymać klawisz Option i kliknąć menu Apple. 
  2. Wybrać opcję Informacje o systemie.
  3. W sekcji Sprzęt okna Informacje o systemie wybrać opcję Zasilanie. 
  4. Bieżąca liczba cykli ładowania baterii jest wyświetlana w sekcji Informacje o baterii.

Jak widać, zadanie do skomplikowanych nie należy i powinien poradzić sobie z nim każdy. W razie konieczności zawsze możesz skontaktować się z profesjonalnym serwisem, który poprowadzi Cię krok po kroku lub zaprosi na wizytę do swojego oddziału.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej