Jak połączyć dwie karty graficzne?

Jak połączyć dwie karty graficzne?

Wojna między miłośnikami gier na konsole i komputer nigdy się nie skończy. Mimo wszystko zakup mocnego sprzętu komputerowego, który poradzi sobie z najnowszymi tytułami, mocniej obciąży budżet, niż inwestycja w najnowszą generację Playstation lub Xboxa. Mimo to nie brakuje graczy decydujących się na takie rozwiązanie. Dlaczego?

Ponieważ pojawia się coraz więcej możliwości. Interesującą alternatywą jest m.in. połączenie dwóch (lub więcej) kart graficznych. Czy to ma sens i ile to kosztuje? Poznaj szczegóły, jak połączyć dwie karty graficzne i przekonaj się, że wiele wspaniałych możliwości w świecie pecetów czeka na Ciebie już dziś.

Czy połączenie dwóch kart graficznych ma sens?

Co dają dwie karty graficzne? Są dwa momenty, w których łącznie kart graficznych ma sens. Pierwszy pojawia się wtedy, gdy dysponujesz modelem średniej jakości i nie chcesz lub nie możesz pozwolić sobie na inwestycję w super wydajny produkt. Drugi natomiast występuje, gdy do dyspozycji masz nieograniczony budżet, a chcesz stworzyć super mocny zestaw.

Jak działają dwie karty graficzne? To proste. Gdy główna karta nie radzi sobie z aplikacją lub grą, druga wspiera ją za pomocą swojego potencjału. Nie zapominaj, że montując drugą kartę graficzną, nie otrzymasz konstrukcji zapewniającej sumę parametrów obydwu modeli. Jedna karta wciąż będzie elementem głównym, natomiast druga stanie się jedynie wsparciem. Wszystko zależy również od wykorzystywanego systemu. Może okazać się, że potencjał wzrośnie zarówno o 80, jak i 20 procent. Warto przyjąć średni procent wzrostu na poziomie ok. 50%.

Jakie karty graficzne wybrać?

Oczywiście najlepsze! Czy jest sens łączyć ze sobą dwie karty graficzne niskiej klasy? Cena jednej karty ze średniej półki jest dużo niższa (zwłaszcza używana), a parametry będą prawdopodobnie lepsze. Nie zajmiesz również dodatkowo slotu. Dzięki temu w przyszłości będziesz mógł dołożyć wysokogatunkowy model podnoszący wydajność pracy komputera do maksimum.

Większość osób jednak nie dysponuje budżetem kilku tysięcy złotych, który pozwoliłby im na zakup super wydajnej karty graficznej, a obecna nie radzi sobie z nowymi tytułami gier lub oprogramowaniem graficznym. W takim momencie wsparcie wyposażenia niższej klasy jest nieocenione. Nie musisz się przejmować marką i modelem, ponieważ niezależnie od wyboru, będą one działać poprawnie. Jedynym warunkiem jest właściwa instalacja sterowników.

Jak podłączyć dwie karty graficzne? Wszystko, co musisz wiedzieć

Po pierwsze i najważniejsze należy upewnić się, że zarówno płyta główna, jak i karty graficzne obsługują technologię crossfire. Sama instalacja jest stosunkowo prosta. Wystarczy wpiąć karty w wolne sloty i połączyć je mostkiem. Następnie w systemie wybierz kartę, która będzie główna i postępuj krok po kroku, jak będzie prowadzić Cię instalator. W przypadku kart AMD będzie to Asystent ustawień AMD Catalyst Control Center.

Inwestycja w karty graficzne to jednak nie wszystko, o czym musisz pamiętać. GPU to element pobierający najwięcej energii. Jeżeli zatem decydujesz się na instalację drugiej karty, musisz zadbać o mocniejszy zasilacz, np. 800W lub więcej. Dodatkowo pecet będzie głośniejszy, a jego temperatura będzie szybciej rosnąć do wyższych wartości. Kolejną inwestycją będzie zatem poprawa układu chłodzenia.

Wiesz już, jak włączyć dwie karty graficzne? Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy na większość pytań, które towarzyszą młodym miłośnikom mocnych jednostek stacjonarnych. Pozostaje tylko zainwestować w karty graficzne i zacząć działać! Sprawdź części komputerowe dostępne w naszej ofercie.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej