Jaką wybrać pastę termoprzewodzącą?

Jaką wybrać pastę termoprzewodzącą?

Pasta termoprzewodząca ma kluczowe znaczenie dla pracy komputera i jej wydajności. Użytkownicy często nie mają świadomości jej funkcji, a niektórzy nawet nie wiedzą, jakie jest jej przeznaczenie i jaką funkcję spełnia w komputerze. Pasta termoprzewodząca chroni poszczególne podzespoły przed przegrzaniem. Pracują one w trudnych warunkach, którym towarzyszy wysoka temperatura, co może wpływać na przedwczesne uszkodzenie konkretnego elementu i konieczność jego wymiany. Pasty termoprzewodzącej używamy przede wszystkim do procesora. Jak nakładać pastę termoprzewodzącą i na co zwrócić uwagę przy jej wyborze? 

Jaka pasta termoprzewodząca do procesora? 

Pasty termoprzewodzące różnią się wieloma parametrami. Do tych najważniejszych, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie, należą: rezystancja termiczna, temperatura pracy i przewodność ciepła. Zastanawiając się, jaka pasta do procesora będzie najlepsza, trzeba uwzględnić podstawowe jej rodzaje i cechy, którymi się wyróżniają. Dzięki odpowiedniemu dopasowaniu nie tylko zapewni ona dobre przewodnictwo cieplne, ale również zdecydowanie wydłuży żywotność podzespołu. 

Najtańszym rozwiązaniem jest pasta silikonowa, która jednocześnie cechuje się łatwością aplikacji. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to opcja najmniej trwała. Alternatywą jest ceramiczna pasta termoprzewodząca, której poszczególne warianty różnią się poszczególnymi parametrami. Jest jednak bardziej trwała niż pasta silikonowa. Dobrym wyborem będzie pasta z dodatkiem metali, zapewnia ona wysoki stopień przewodnictwa cieplnego. Jeżeli szukasz pasty do urządzenia o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, to warto się zastanowić nad tym produktem. Jest jeszcze pasta diamentowa, po którą sięgają fani gier i właściciele komputerów gamingowych. Sprawdzi się doskonale w sprzętach, wykorzystujących moc obliczeniową. 

Jak nałożyć pastę na procesor? Instrukcja krok po kroku 

Są takie procesory, które mają już nałożoną pastę termoprzewodzącą, jest ich jednak zdecydowanie mniej, niż tych, które pasty nie mają. W takim przypadku należy ją zaaplikować samodzielnie. Jak nałożyć pastę na procesor? 

W pierwszej kolejności należy odłączyć komputer od zasilania. Potrzebować będziesz również dostępu do dobrego światła, więc ustaw sprzęt w najlepiej oświetlonym miejscu. Następnie zdemontuj chłodzenie, po czym pozbądź się starej powłoki pasty, jeżeli taka jest. Używamy do tego środków na bazie alkoholu izopropylowego. Jeżeli na układzie znajdują się jakieś zanieczyszczenia, należy je usunąć. Powierzchnia musi być idealnie czysta. Teraz jest moment, kiedy aplikujemy pastę termoprzewodzącą. Wyciskamy z tubki jej niewielką ilość. Nakładamy ją bezpośrednio na procesor, jednak nie rozprowadzamy jej palcem. Zostanie ona równomiernie rozgnieciona pod wpływem nacisku. W tym celu można nanieść kilka mniejszych punktów pasty. Montujemy chłodzenie i dociskamy procesor. 

Co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą? 

Pasta termoprzewodzącą nie jest produktem, który zachowuje swoją trwałość przez cały czas użytkowania. Dlatego osoby, które wiedzą, że należy z niej korzystać, zastanawiają się, co ile wymieniać pastę termoprzewodzącą, aby spełniała przez cały czas swoją funkcję ochronną. Pastę powinno się wymieniać regularnie co rok lub dwa. Jeżeli tego nie zrobimy, wzrasta ryzyko przegrzania się komputera. 

Wiesz już, jaka pasta do procesora będzie najlepsza, jak ją aplikować i jak często ją wymieniać. Masz też większą świadomość jej wpływu na pracę poszczególnych podzespołów. Jest ona potrzebna do ochrony procesora przed przegrzaniem. To właśnie ten element sprzętu należy do tych najważniejszych i kluczowych dla prawidłowej pracy komputera i jego pracy w ogóle. Pasta termoprzewodząca nie ma daty ważności, więc możesz jej używać regularnie co rok lub dwa.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej