Jak dobrać zasilacz do komputera? 

Jak dobrać zasilacz do komputera? 

Zwracamy uwagę na kartę graficzną, pamięć RAM i procesor, ich parametry przy zakupie komputera interesują nas najbardziej. Jednak są też takie podzespoły, które pełnią równie ważną funkcję, a zwracamy na nie mniejszą uwagę. Należy do nich zasilacz, odpowiadający za dostarczanie energii do komputera. Bez niego urządzenie nie jest w stanie pracować, a więc staje się bezużyteczne. Czy to nie wystarczający powód, aby poświęcić więcej czasu na jego wybór? Poszczególne modele różnią się wieloma parametrami, wśród których jest przede wszystkim moc. Jak obliczyć moc zasilacza? Jak wybrać zasilacz do komputera, aby sprawdzał się jak najlepiej? 

Jak obliczyć moc zasilacza do komputera? 

Moc określa, jak dużo energii zasilacz może dostarczyć podzespołom znajdującym się w komputerze. Zależy ona od sprawności jednostki i nie można jej utożsamiać z ilością prądu pobieranego z sieci elektrycznej. Trzeba też wiedzieć, że moc warunkują wszystkie linie zasilania. Istnieją obawy, że zakup zasilacza o wyższej mocy przełoży się na wyższe rachunki za prąd. Wartość, jaką podaje producent, jest wartością nominalną. Jak obliczyć moc zasilacza do komputera? 

Najłatwiej jest dodać do siebie zapotrzebowanie na energię wszystkich podzespołów. Możemy to zrobić samodzielnie lub skorzystać z kalkulatorów dostępnych w Internecie. Na podstawie podanych danych system obliczy maksymalny pobór mocy. To wartość, którą powinniśmy uwzględnić przy wyborze. Czasem jest ona zawyżona, ale nawet wtedy okazuje się pomocna w trakcie zakupu. 

Moc zasilaczy zazwyczaj wynosi od 300 W do 1500 W, różnica jest więc duża. Dlatego zawsze obliczamy zapotrzebowanie na moc konkretnego sprzętu, aby odpowiednio dopasować do niego zasilacz. Warto jednak wiedzieć, że zasilacze osiągają swoją najwyższą efektywność podczas pracy pod obciążeniem w granicach 50-80%. 

Jaki dobrać zasilacz? Zwróć uwagę na rodzaj chłodzenia!

Chłodzenie to kolejny bardzo ważny parametr, który odgrywa znaczącą rolę w dobrym dopasowaniu zasilacza do komputera. Wyróżnić możemy trzy rodzaje chłodzenia. Ich znajomość pomaga w odpowiedzi na pytanie, jaki zasilacz do komputera będzie najlepszy

W konstrukcjach o większej mocy montowane są wentylatory, czyli wentylacja aktywna. Wielkość jego średnicy warunkuje głośność pracy. Im jest ona większa, tym wentylator pracuje ciszej, ale też efektywniej. Drugim rodzajem wentylacji jest wentylacja pasywna, która pozbawiona jest wentylatora. To opcja charakterystyczna dla droższych zasilaczy, dostarczających dużej mocy. Zasilacz z chłodzeniem pasywnym polecany jest przede wszystkim tym osobom, którym zależy na cichej pracy komputera, ale są w stanie zaakceptować jego nieco niższą wydajność. Rozwiązaniem łączącym oba rodzaje wentylacji jest wentylacja półpasywna. Znajduje się w niej wentylator, uruchamiający się tylko wtedy, kiedy jest taka potrzeba. W tańszych zasilaczach znajdują się wentylatory o średnicy 120 mm i tym samym głośniejszej pracy. W lepszych z kolei wentylatory są większe, co przekłada się na cichą i wydajną pracę. 

Zwróć uwagę na złącze 

Jeżeli zastanawiasz się, jaki zasilacz do komputera powinieneś kupić, ale znasz już wymaganą moc i wiesz, jakiej wentylacji potrzebujesz, zwróć uwagę jeszcze na złącze. Niewłaściwe jego podpięcie może skutkować uszkodzeniem komputera. W zasilaczach występują złącza P1 dedykowane dla głównej wtyczki płyty głównej ATX, PCIe do zasilania karty graficznej, wtyczka P4/EPS podłączana do płyty głównej, FDD do zasilania stacji dyskietek, SATA do dysku twardego HDD i SSD oraz napędu optycznego, a także Molex, która znajduje zastosowanie w starszych napędach optycznych. 

Jak wybrać zasilacz do komputera? Przede wszystkim zwróć uwagę na moc, chłodzenie i rodzaj wtyczki. Pamiętaj, aby dopasować parametry zasilacza do cech swojego urządzenia.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej