Jak sprawdzić model płyty głównej w komputerze?

Jak sprawdzić model płyty głównej w komputerze?

Co dowiesz się z artykułu:

Potrzebujesz informacji o modelu płyty głównej? Niewiele osób interesuje się sprzętem, póki jest on sprawny i wydajny. Problem może pojawić się w momencie, gdy chcemy modernizować urządzenia i musimy dokupić części. Zależy Ci na tym, by były one kompatybilne (a powinno)? Zobacz, jak sprawdzić płytę główną. Zaufaj nam, że nie jest to tak skomplikowane, jak może się wydawać. 

Czy trzeba rozkręcać komputer? Która z metod jest najszybsza i najwygodniejsza? Czy informacja odnośnie płyty głównej będzie na dokumentach zakupu? Przekonajmy się o tym już teraz, jak sprawdzić rodzaj płyty głównej w szybki i prosty sposób. 

Co to jest płyta główna?

Zacznijmy od tego, do czego służy płyta główna. Jest to w pewnym sensie najistotniejszy element sprzętu komputerowego, który łączy pozostałe podzespoły w spójną całość. To na niej montujemy procesor, karty graficzne/dźwiękowe, kości pamięci RAM, chłodzenie i pozostałe komponenty. 

Czy jakość i model płyty głównej mają znaczenie? 

Tak. Każdy producent części komputerowych posiada w ofercie zróżnicowane konstrukcje, które mogą dysponować większą lub mniejszą ilością slotów/wtyków. W związku z zaawansowaniem komponentów, płyta główna musi być dostosowana także do obecnej lub konkretnej technologii. Oznacza to, że rozmiar, kształt i styki slotów powinny zostać stworzone we właściwy sposób, który określa producent podzespołów. 

Jak sprawdzić jaką mam płytę główną w systemie?

Postępuj zgodnie z poniższą instrukcją. Dzięki temu sprawdzisz model płyty głównej w kilka sekund.

  1. Wybierz opcję "start" w lewym dolnym roku i opcję "wyszukiwanie" oznaczone lupą.
  2. Wpisz komendę "Msinfo32" i naciśnij enter.
  3. Zostanie wyświetlone podsumowanie systemu.
  4. Informacje dostępne są w punktach: Producent płyty głównej i Model płyty głównej.

Szukasz innej metody? W sieci znajdziesz wiele interesujących aplikacji, które udostępnią Ci informacje na temat podzespołów. Dodatkowo nie jest to ich jedyna funkcjonalność. Będą również stale monitorować wydajność części i proces ich pracy. Pamiętaj o tym, by pobierać je ze sprawdzonych źródeł i zawsze używaj programów antywirusowych do skanowania pobranych plików. 

Rozkręcanie obudowy

Na każdej płycie głównej znajdziesz logo i nazwę producenta oraz oznaczenie modelu. Żeby do tego dojść, należy odkręcić boczną ścianę komputera i odszukać odpowiedź na to, jak sprawdzić jaką ma się płytę główną. Upewnij się wcześniej, czy komputer został odłączony od źródła zasilania. W innym wypadku powstaje wysokie ryzyko porażenia prądem lub uszkodzenia podzespołów. Obecnie większość nowoczesnych konstrukcji posiada specjalne śrubki, które można odkręcić przy pomocy palców. Usprawnia to pracę, ponieważ nie musimy szukać dopasowanych śrubokrętów lub kluczy. 

UWAGA! Powyższa metoda opisująca sprawdzenie modelu płyty głównej, dotyczy jednostek stacjonarnych. Rozkręcając komputery mobilne (laptopy i notebooki) w nieautoryzowanym serwisie lub na własną rękę, utracisz gwarancję producenta. 

Czy modelu płyty głównej można szukać na fakturze lub dokumentacji, którą otrzymałeś podczas zakupu komputera? Niestety, szczegółowe specyfikacje podawane są jedynie wtedy, gdy składamy urządzenie u niezależnego specjalisty. Kupując markowe zestawy, posiadamy wyłącznie ogólne informacje o procesorze, pamięci RAM, dysku twardym i kartach dźwiękowych lub graficznych.


Wiesz już, jak sprawdzić model płyty głównej? Cieszymy się, że mogliśmy pomóc. Jeżeli ww. metody w dalszym ciągu wykraczają poza Twoje możliwości lub umiejętności, skontaktuj się z profesjonalnym serwisem. Nie tylko sprawdzi on dla Ciebie model poszczególnych podzespołów (w tym płyty głównej), ale także wprowadzi oczekiwane modernizacje.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej