Jak włączyć bluetooth w laptopie?

Jak włączyć bluetooth w laptopie?

Co dowiesz się z artykułu:

Laptopy to komputery mobilne, które pozwalają nam na pracę w trudnych warunkach, np. w podróży. Posiadają one również wiele udogodnień, których na próżno szukać w standardowych jednostkach stacjonarnych. Jednym z przykładów jest odbiornik i nadajnik Bluetooth. 

Dlaczego jest on tak ważny dla użytkowników? Ponieważ pozwala na łączenie się z bezprzewodowymi narzędziami (np. słuchawkami, drukarką, kamerą itp.) i szybki transfer danych, bez użycia dodatkowych nośników. Warto jednak wiedzieć, jak włączyć Bluetooth w laptopie, ponieważ nie dla każdego jest to oczywiste i nie zawsze jest to proste.

Jak włączyć Bluetooth w Windows 10? Sprawdź, jakie to proste

Zakładamy, że obecnie niemal każdy użytkownik komputerów mobilnych dysponuje systemem operacyjnym WIndows 10. Jest to w pewnym sensie standard, dlatego zaznaczamy, że w przypadku Linuxa, czy Windows 7 i 8, proces może wyglądać nieco inaczej – choć różnice nie powinny być znaczące. Zastanówmy się zatem nad tym, jak sprawdzić, czy laptop ma bluetooth i jeśli tak, to jak go uruchomić.

Najprostszym sposobem jest znalezienie niebieskiej ikonki Bluetooth na pasku narzędzi po prawej stronie (prawdopodobnie po rozwinięciu ikonki przypominającej strzałkę do góry). Windows 10 ma jednak wiele rozszerzeń i w zależności od wersji oprogramowania, Bluetooth będzie usytuowany w innym miejscu. Najprościej więc będzie go zlokalizować, używając wyszukiwarki. Położona jest ona na dolnym pasku zadań. Po wpisaniu hasła Bluetooth zostaniesz przekierowany do Ustawień Bluetooth i innych urządzeń. Żeby włączyć funkcję bezprzewodowej łączności, wystarczy przesunąć suwak z napisem Bluetooth – tak, by zmienił on kolor z szarego, np. na niebieski (w zależności od ustawień koloru interfejsu).

Co dalej?

W wybranej zakładce wyświetlane są sprzęty, które kiedykolwiek łączyliśmy z komputerem. Jeśli robisz to po raz pierwszy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie będzie tam żadnego urządzenia. Jak zatem dodać nowe? Klikając w funkcję Dodaj urządzenie Bluetooth lub inne. Laptop powinien wyszukać nadajnik/odbiornik sygnału i pojawi się opcja sparowania. Pamiętaj, że bluetooth musi być włączony w urządzeniu, które ma zostać zsynchronizowane z komputerem.

Co zrobić, jeśli laptop nie ma modułu Bluetooth?

Wiele osób poddaje się w tym momencie i rezygnuje z funkcji, która potrafi podnieść poziom komfortu pracy. Uwierz, że nie wszystko stracone. Wystarczy zainwestować w dodatkowy moduł zewnętrzny Bluetooth, który dostępny jest we wszystkich sklepach ze sprzętem IT lub elektroniką. 

Jak to wygląda i jak z tego korzystać?

Zewnętrzny moduł Bluetooth to niewielki nadajnik/odbiornik USB, który umieszczamy w porcie. Laptop powinien wykryć go automatycznie, dlatego my nie musimy się niczym przejmować. Przy bardziej rozbudowanych i zaawansowanych urządzeniach, producenci dodają czasem sterowniki na nośniku CD, które w najgorszym przypadku trzeba zainstalować (z czym również każdy powinien sobie poradzić, gdyż proces jest wybitnie intuicyjny). 

Co, jeśli Twój laptop nie ma czytnika CD/DVD? Sterowniki znajdziesz na stronie internetowej producenta. Nie możesz ich znaleźć? Skontaktuj się mailowo z działem obsługi klienta. Zajmie Ci to kilka minut, a satysfakcja z eksploatacji bezprzewodowych narzędzi będzie na wyciągnięcie ręki w kilka minut. 


Wiesz już, jak połączyć słuchawki bluetooth z laptopem? Mamy nadzieję, że odpowiedzieliśmy kompleksowo na wszystkie wątpliwości. Jeśli obawiasz się, że coś pójdzie nie tak, to wiedz, że nie masz czego się bać. To prosty i intuicyjny proces, a Ty nie możesz niczego zepsuć.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej