Jakie chłodzenie wybrać do komputera?

Jakie chłodzenie wybrać do komputera?

Co dowiesz się z artykułu:

Chłodzenie komputera to jeden z najistotniejszych procesów, o którym powinniśmy pamiętać jako użytkownicy. O ile świadomi specjaliści zdają sobie z tego sprawę, o tyle osoby niedoświadczone bagatelizują problem z przegrzewaniem się podzespołów i całych systemów. Czy wiesz, że brak wydajnej wentylacji lub zaniedbany układ chłodzenia to nie tylko przyczyna spadku wydajności, ale również poważne zagrożenie awarią? Zastanówmy się zatem, jakie chłodzenia do komputera wybrać, by było one zadowalające.

Przedstawimy Ci kilka interesujących wariantów i odpowiemy, czy lepiej sięgnąć po chłodzenie wodne, czy powietrzne. Zapraszamy serdecznie do lektury. Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz skontaktować się z profesjonalistami, którzy pomogą Ci dobrać akcesoria i komponenty do określonych potrzeb. Nie musisz w końcu wiedzieć wszystkiego, by cieszyć się bezpiecznym oraz płynnie pracującym komputerem – zwłaszcza jeśli nie jesteś ekspertem ds. IT.

Chłodzenie wodne, czy powietrzem? Co lepiej wybrać?

System powietrzny zna niemal każdy. Jest to zwykły wentylator z silnikiem lub w bardziej zaawansowanych modelach, podwójny wiatrak z możliwością regulacji obrotów. Zastanówmy się jednak, jak działa chłodzenie wodne.

Blok wodny odbiera ciepło i transportuje je do cieczy chłodniczej znajdującej się w wężach. Płyn o podwyższonej temperaturze zmierza do chłodnicy, w której za sprawą wentylatorów dokonuje wymiany ciepła między płynem i powietrzem. Ciecz o obniżonej temperaturze wraca do bloku i cały proces zaczyna się od nowa. W układzie dodatkowo znajduje się pompa, dzięki której płyn jest w stałym obiegu. 

Do czego służy Twój komputer

Jesteś statystycznym użytkownikiem, który surfuje po sieci, ogląda filmy, czyta e-booki lub korzysta z social mediów? Nie potrzebujesz imponujących podzespołów. Chłodzenie powietrzem powinno być wystarczające, by spełnić Twoje oczekiwania. Pamiętaj jednak o tym, by wybrać model z wyższej półki, który oferuje zapas mocy. 

Jeżeli jesteś gamerem, testerem, programistą, monterem wideo/audio lub grafikiem i Twój sprzęt pracuje na pełnych obrotach, inwestycja w układ wodny to najlepsza możliwa decyzja. Z wyjątkiem poprawy chłodzenia, otrzymasz dużo cichszą pracę komputera, co z pewnością przełoży się na komfort eksploatacji – zwłaszcza gdy jest ona wielogodzinna każdego dnia. 

Jakim budżetem dysponujesz?

Posiadasz ograniczony i stosunkowo niewielki budżet? Wybór jest zatem oczywisty. Lepiej zainwestować w porządne chłodzenie powietrzne, niż niskiej klasy wodne. Wysokogatunkowy system bazujący na chłodzeniu cieczą jest kilkukrotnie droższy od standardowego powietrznego – dlatego jest to asortyment dedykowany najbardziej wymagającym użytkownikom. Nie ma więc sensu ryzykować, kupując zamienniki. W razie nieszczelności mogą one doprowadzić do awarii pozostałych podzespołów.

Kiedy należy wymienić chłodzenie?

Twój komputer zaczyna przegrzewać się lub z analizy temperatury pracy części wynikają nieprawidłowości? Nie musisz od razu kupować nowego chłodzenia. W pierwszej kolejności wyczyść wnętrze komputera i wymień pastę chłodzącą na nową – zwłaszcza kiedy masz pewność, że ostatnie prace konserwacyjne były wykonywane ponad 2 lata temu. Jeśli nie umiesz tego robić, zleć to zadanie ekspertom. Koszt usługi nie będzie duży, a może rozwiązać Twoje problemy. 

Nie pomogło? Nie przejmuj się, ponieważ pieniądze nie poszły na marne. Oznacza to jednak, że musisz zainwestować w nowy układ chłodzenia. Znasz już różnice, więc podjęcie właściwej decyzji nie powinno stanowić dla Ciebie problemu. Pamiętaj jedynie o tym, by zawsze inwestować w dobrej klasy asortyment.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej