Czym jest legalne oprogramowanie i jak je rozpoznać?

Czym jest legalne oprogramowanie i jak je rozpoznać?

Piractwo to poważny problem dla producentów, którzy stale walczą z tym procederem na wszelkie możliwe sposoby. Niestety, na konsekwencje finansowe lub karne narażone są nie tylko osoby sprzedające i udostępniające oprogramowanie, ale również ich użytkownicy – nawet jeśli nie byli tego świadomi. Warto więc dowiedzieć się, co to jest legalne oprogramowanie i w razie potrzeby, po czym można rozpoznać legalne oprogramowanie. Sprawdź przygotowane wskazówki i jeśli nie masz pewności, skorzystaj z nich już teraz. 

Co to jest legalne oprogramowanie? Poznaj prawdę

Nielegalne oprogramowanie to system operacyjny lub aplikacje pobrane z pirackich źródeł. Niegdyś (przed erą ogólnodostępnego internetu), były to płyty CD/DVD lub dyskietki i dyski. Dziś do dyspozycji użytkowników są fora, torrenty i witryny internetowe z udostępnionymi plikami pozwalającymi na pobranie programów, e-booków, muzyki, filmów itp. Jeśli więc zależy Ci na tym, by dysponować legalnymi produktami, korzystaj z oferty renomowanych sklepów, które są autoryzowanym dystrybutorem danej marki. W przypadku systemu Windows, jest to sklep KomputeryMarkowe.pl. 

Co grozi za nielegalne oprogramowanie? Dowiesz się tego z kolejnego akapitu. Sprawdź, nim świadomie dopuścisz się piractwa lub zrezygnujesz z weryfikacji, czy Twój system operacyjny pochodzi z legalnego źródła. 

Jaka jest kara za nielegalne oprogramowanie?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, do jakiego celu wykorzystywany był nielegalnie zainstalowany system operacyjny. Jeśli były to cele prywatne, prawdopodobnie na użytkownika zostanie nałożona grzywna. Jeśli jednak oprogramowanie eksploatowane było w celach zarobkowych, np. do prowadzenia działalności gospodarczej, nieuczciwemu przedsiębiorcy grozi od 3 miesięcy, do 5 lat pozbawienia wolności. 

Zastanawiasz się, kto sprawdza legalność oprogramowania? Zazwyczaj jest to Policja. Do przeprowadzenia kontroli uprawniony jest także Urząd Skarbowy, więc w trakcie kontroli skarbowej możesz być pewny/a, że sprawdzony zostanie zarówno sprzęt, jak i wszystkie zainstalowane na nim aplikacje – razem z oprogramowaniem Windows. 

Jak sprawdzić legalność oprogramowania?

Dysponujesz dowodem zakupu, na którym jest informacja o nabyciu legalnego oprogramowania? Nie musisz więc niczym się przejmować. Jeżeli jednak nie posiadasz takiego dokumentu, wystarczy wejść w Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Aktywacja i sprawdź stan. To wszystko. 

Co ciekawe, Windows 10 w przypadku braku aktywacji legalnego klucza, będzie wyświetlać informacje na ten temat w prawym dolnym rogu ekranu. Zwróć zatem uwagę, czy nie pojawia się on w trakcie eksploatacji urządzenia. 

Nie masz dokumentów kupna-sprzedaży i powyższe wskazówki są dla Ciebie zbyt skomplikowane? Udaj się ze swoim komputerem do serwisu, gdzie doświadczeni specjaliści powiedzą Ci wszystko na temat zainstalowanego systemu operacyjnego lub innych produktów na dysku twardym. W wielu przypadkach usługa będzie darmowa lub wyjątkowo tania, gdyż realizacja zajmie zaledwie kilka minut. 

Co zrobić, jeśli Twój komputer ma nielegalne oprogramowanie? Gdzie zgłosić ten fakt?

Podstawą jest zgłoszenie sprawy na policję. Jeśli staniesz się posiadaczem komputera z nielegalnym oprogramowaniem, zabierz ze sobą dowód zakupu lub jeśli nie posiadasz rachunku, faktury lub innego dokumentu, przygotuj korespondencję ze sprzedawcą. Wiadomości e-mail lub sms to główny dowód na to, że kupiłeś od danej osoby lub firmy sprzęt z nielegalnym oprogramowaniem. 

Szukasz oryginalnego systemu operacyjnego? Komputery Markowe to firma, która oferuje sprzęt komputerowy z systemem Windows. Skąd ta pewność, że jest to legalnie zainstalowane oprogramowanie? Ponieważ Komputery Markowe jest autoryzowanym dystrybutorem marki Microsoft.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej