Jak połączyć kilka monitorów do jednego komputera?

Jak połączyć kilka monitorów do jednego komputera?

Konfiguracja wielu ekranów dla jednego komputera to wybitnie wygodne połączenie do pracy i codziennej eksploatacji. Dysponując większym polem roboczym, posiadasz dużo więcej możliwości. Dzięki temu realizacja wielu obowiązków w jednym momencie nie powinna stanowić problemu. 

Jakie monitory wybierać? W jaką kartę graficzną zainwestować i czy nie lepiej kupić monitor ultrapanoramiczny? Sprawdź, nim podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą sprzętu.

Jakie monitory wybrać?

Wszystko zależy od preferencji, potrzeb i oczekiwań. Panoramiczny kształt monitorów to w pewnym sensie standard, który doskonale sprawdza się w przypadku osób pracujących na linii czasu, np. dla reżyserów dźwięku, czy montażystów wideo. Niemniej jednak w przypadku osób pracujących z tekstem, pionowa orientacja ekranu imitująca wygląd kartki papieru, bez wątpienia będzie dużo bardziej komfortowa w czasie wielogodzinnej organizacji obowiązków.

Łącząc monitory w jeden duży ekran, warto wybrać modele, które będą charakteryzować się cienkimi ramkami – im mniejsze, tym lepsze. Nie zawsze jest to jednak kryterium, gdyż w przypadku wyświetlenia zupełnie innych treści na poszczególnych monitorach, nie ma to tak dużego znaczenia – np. przeglądając obraz z 4 różnych kamer jednocześnie, z czego każda zostanie przypisana do innego odbiornika.

Czy trzeba kupować ten sam model monitora?

Teoretycznie nie. Może jednak okazać się, że inny model będzie zupełnie inaczej wyświetlać kolory, ostrość lub jego płynność będzie różna od pozostałych ekranów. Jeśli wydaje Ci się, że nie jest to szczególny problem, niestety jesteś w bardzo dużym błędzie. Nawet niewielka zmiana spowoduje dyskomfort, a ciągłość obrazu zostanie zaburzona. Może okazać się, że stanie się to powodem zmęczenia lub problemów z błędnikiem. 

Karta graficzna to podstawa

Chyba nie musimy nikogo przekonywać, że karta graficzna w jednostce stacjonarnej to jeden z najistotniejszych elementów w dzisiejszych czasach – zwłaszcza kiedy chcesz podłączyć kilka monitorów. Do tego celu niezbędne jest posiadanie modelu z kilkoma wyjściami wideo. 

Producenci najczęściej wykorzystują zestawy złączy typu VGA, DVI i HDMI. Najpopularniejsza konfiguracja to 2xDVI i 2xHDMI. Wejścia zazwyczaj korzystają z jednego kanału (jednego przetwornika) pozwalającego na podłączenie dwóch monitorów. W celu eksploatacji większej liczby ekranów, koniecznością jest stosowanie niestandardowego wyjścia obrazu korzystającego z dodatkowego kanału.

Konfiguracja dwóch monitorów jest naprawdę prosta. W Windows 10 wystarczy wejść w ustawienia ekranu w panelu sterowania. Nieco szybszą alternatywą jest przycisk F4. Po jego naciśnięciu, po prawej stronie zostanie wyświetlony panel udostępniający możliwość wyboru właściwego trybu.

Czy nie lepiej zainwestować w monitor ultrapanoramiczny?

Czołowi producenci nie próżnują i oferują klientom coraz ciekawsze propozycje o ponadprzeciętnych rozmiarach. Gdy dodamy do tego poprawioną rozdzielczość i technologię curved, znajdziemy naprawdę ciekawe propozycje dla najbardziej wymagających użytkowników. 

Należy jednak zaznaczyć, że dysponując jednym monitorem, posiadamy pewne ograniczenia. Zaliczamy do tego m.in. brak możliwości personalizacji ustawień ekranów względem siebie, czy ryzyko poważnej awarii. Korzystając z 3 lub 4 ekranów, w momencie uszkodzenia jednego z nich, w dalszym ciągu masz do dyspozycji pozostałe. Do tego należy dodać dużo wyższą cenę, która dla wielu osób jest nieosiągalna. Budując zestaw z trzech monitorów niższej klasy, spokojnie można uzyskać zadowalający rezultat za ułamek kwoty, którą trzeba przeznaczyć na monitor ultrapanoramiczny. 

Głównym atutem tego rozwiązania jest brak jakichkolwiek ramek. Do tego dochodzi równomierna płynność pracy obrazu i brak jakichkolwiek komplikacji z konfiguracją (najistotniejszy aspekt dla osób niezwiązanych z branżą informatyczną).

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej