Jak chronić laptopa i smarfona przed mrozem?

Jak chronić laptopa i smarfona przed mrozem?

Co dowiesz się z artykułu:

Sprzęt multimedialny nie lubi minusowych temperatur. Oczywiście podzespoły lepiej pracują w chłodnym otoczeniu, gdyż ryzyko przegrzania jest minimalizowane. Poważniejszy mróz może mimo wszystko doprowadzić do uszkodzenia układów elektrycznych. Co zatem zrobić ze smartfonem, laptopem lub tabletem w trakcie zimy? O ile z dwoma ostatnimi nie będzie aż tak trudno, o tyle smartfon to urządzenie wymagające szczególnej uwagi. 

W przygotowanym przez nas materiale znajdziesz wiele informacji dot. ochrony laptopa, smartfona i tabletu przed mrozem. Sprawdź nasze wskazówki przed podjęciem ostatecznej decyzji i nie ryzykuj uszkodzeniem sprzętu, który potrafi kosztować nawet kilka tysięcy złotych. 

Co zrobić z laptopem i tabletem w okresie zimowym?

Po pierwsze i najważniejsze – zainwestuj w wysokiej jakości etui lub futerał i torbę. W przypadku smartfonów wystarczy zwykły case, który będzie izolować ciepło oddawane przez baterię w trakcie pracy. Może wydawać się, że nie jest to duże zabezpieczenie, lecz w praktyce uchroni ono ogniwa przed nadmiernym wyeksploatowaniem. Jak wiadomo, akumulatory to element, który najbardziej nie lubi minusowych temperatur. Obniżają one ich żywotność i efektywność – zwłaszcza jeśli te muszą pracować w takich warunkach. 

W przypadku tabletów warto stosować futerały z tkanin, które dodatkowo zabezpieczone zostały warstwą gąbki. Gdy chodzi o laptop, prawdopodobnie nie trzeba nikogo przekonywać do zakupu wysokiej jakości torby lub plecaka na tego typu sprzęt. Są to w końcu akcesoria funkcjonalne, dzięki którym możesz wykorzystać 100-procentowy potencjał naszych urządzeń.

Pamiętaj, by zawsze wyłączać laptopa i tablet na czas transportu. Wprowadzenia ich w stan wstrzymania może być niewystarczające. Dzięki pełnej dezaktywacji systemu zoptymalizujesz ryzyko związane z ewentualnym zwarciem. 

Temperatura nie jest aż tak dużym problemem!

Minusowe temperatury same w sobie nie są wcale tak groźne dla nowoczesnej elektroniki, ponieważ jest ona w stanie pracować w skrajnych warunkach otoczenia. Dużo większym problemem jest zmiana temperatur, która może być powodem parowania. Wilgoć osadzająca się na stykach i podzespołach, potrafi spowodować niebezpieczne zwarcie doprowadzające do przepalenia układu. Lepiej więc po wejściu do pomieszczenia z dworu, odłożyć sprzęt w ciepłym i przewiewnym miejscu (np. wyciągnąć go z torby i położyć na biurku), by zaadaptował się do nowych warunków otoczenia. 

Jak zadbać o smartfon?

W pierwszym akapicie wspominaliśmy o case, które do pewnego stopnia zabezpieczą akumulator. Warto jednak pamiętać, że przy wyświetlaczu wciąż mamy drobne elementy otwarte, np. głośnik, mikrofon, wejście słuchawkowe i złącze USB. Staraj się zatem korzystać z aparatu jak najmniej w zimowych warunkach pogodowych i trzymaj go w kieszeni. Jeśli musisz z kimś porozmawiać, staraj się używać do tego słuchawek – co dodatkowo wyeliminuje dyskomfort związany z trzymaniem ręki przy twarzy w minusowych temperaturach. 

Jak widać, do dyspozycji masz naprawdę wiele możliwości. Dzięki nim wyeliminujesz ryzyko uszkodzeń lub ograniczysz je do minimum. Jeśli jednak stosunkowo często podróżujesz i zdarza Ci się korzystać z urządzeń elektronicznych w trakcie mrozów, warto zastanowić się nad inwestycją w asortyment przeznaczony do pracy w “trudnych warunkach”. Laptopy, smartfony i tablety dla specjalistów terenowych dużo lepiej radzą sobie z różnicami temperatur, wilgocią, czy nawet zabrudzeniami.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej