Co zrobić z nieużywanym laptopem lub komputerem?

Co zrobić z nieużywanym laptopem lub komputerem?

Co dowiesz się z artykułu:

Mało kto inwestuje w sprzęt komputerowy i korzysta z niego przez kolejne 7-10 lat. Zazwyczaj po 2-3 latach kupujemy nowe urządzenia, które są bardziej zaawansowane, oferują większe możliwości i zapewniają poprawę komfortu pracy. 

Co należy wtedy zrobić ze starym sprzętem, którego prawdopodobnie nie będziemy już używać? Przedstawimy Ci kilka dostępnych możliwości. Zapraszamy serdecznie do lektury. 

Oceń jakość i realne możliwości sprzętu

Ocenia się, że maksymalna żywotność urządzeń IT to ok. 3-5 lat – w zależności od jego rodzaju, zaawansowania, czy przeznaczenia. Jeśli mówimy o laptopach, ich wyeksploatowanie postępuje zazwyczaj szybciej. Wszystko przez to, że użytkownicy podróżują z mobilnym sprzętem, który poddawany jest wielu testom wytrzymałościowym – nawet podczas przechodzenia z jednego pomieszczenia do drugiego. Należy zatem w pierwszej kolejności ocenić stan i potencjał komputery, by następnie podjąć decyzję, co z nim zrobisz. Zacznij od podstawy – czyli oceny, czy komputer/laptop działa, czy też nie

Działa? Odsprzedaj lub wykorzystaj go do realizacji innych pomysłów

Niemal każdy sprawny laptop lub komputer można sprzedać. Czasem jest to kwota rzędu 200-400 złotych, lecz za dobry sprzęt w zadowalającym stanie, sprzedawca może zażyczyć sobie kwotę powyżej 1000 złotych! Trzeba przyznać, że każdy znajdzie zastosowanie dla takiej kwoty – możesz przykładowo zabrać bliskich na weekendowy wyjazd za miasto lub zwiększyć budżet wakacyjny. 

Alternatywą dla takiego rozwiązania (np. ze względu na potrzebę sprzętu awaryjnego) jest stworzenie funkcjonalnego kina domowego. Łącząc telewizor i system audio z komputerem, możesz zbudować niezwykle wygodny, wydajny i zaawansowany zestaw. Wystarczy inwestycja w bezprzewodową klawiaturę i mysz, by sterować swoim centrum rozrywki z pozycji kanapy. 

Nie działa lub jest zepsuty? Wykorzystaj sprawne podzespoły

Po pierwsze, zweryfikuj przyczynę awarii. Na tej podstawie ocenisz realną wartość sprzedaży pozostałych komponentów lub możliwość ich wykorzystania. Co można zrobić z częściami, które działają? Świetnym przykładem jest m.in. dysk twardy. Demontując go z laptopa lub komputera, wystarczy zainwestować w specjalną kieszeń, w którą zostanie on zamontowany. W ten sposób stworzysz dysk zewnętrzny na USB o dużej pojemności. 

Pamiętaj, że nie każdy zepsuty sprzęt trzeba utylizować lub rozmontowywać i sprzedawać na części. Zawsze może okazać się, że koszt naprawy nie będzie wysoki. Możliwe, że przywrócisz wszystkie funkcje urządzenia za ok. 150-300 złotych. W takich momentach warto rozważyć inwestycję w serwis i po prostu sprzedać całość jako sprawny i gotowy do pracy sprzęt. 

Sprzedać czy nie sprzedać?

Jest to Twoja indywidualna decyzja, która powinna opierać się na liście zalet i wad. Jeśli nie znajdujesz zastosowania dla komputera lub laptopa, warto jest go sprzedać i przeznaczyć środki na inne przyjemności lub nowe wyposażenie. Pamiętaj, że sprzęt IT możesz sprzedać na części (np. gdy jest uszkodzony), skorzystać z dostępnych grup w Social Mediach i portali aukcyjnych lub skontaktować się z firmą zajmującą się kupnem-sprzedażą używanych urządzeń komputerowych.

Chcesz przekonać się, że używany sprzęt komputerowy może być równie zadowalający, co nowe (i często o wiele droższe) konstrukcje? Wystarczy zajrzeć do oferty sklepu Komputery Markowe, w którym dostępne są urządzenia poleasingowe. Ich stan oceniamy zawsze indywidualnie i jeśli jest informacja, że klasa danego komputera/laptopa to A+, oznacza to, że nie nosi on żadnych śladów eksploatacyjnych.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej