Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze

Co dowiesz się z artykułu:

XXI wiek to okres, w którym świat przeżywa restrukturyzację każdego sektora przemysłu. Ciężko wyobrazić sobie dziś specjalistów biurowych, którzy nie dysponują funkcjonalnym komputerem i bazują na fizycznych nośnikach danych, np. papierowej dokumentacji. Tak duże zmiany organizacyjne i technologiczne oznaczają konieczność dostosowania się do nowego otoczenia. Oznacza to, że inaczej musimy przygotować stanowisko pracy dla specjalisty, dbając o jego komfort i zdrowie. 

Jak zatem stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy i o czym należy pamiętać? Co to jest ergonomia pracy przy komputerze i jak duże ma ona znaczenie dla naszego życia? Sprawdź, nim zaczniesz aranżować miejsce dla siebie lub specjalistów. 

Odpowiedni fotel to definitywna podstawa

Wygodny fotel wysokiej klasy to najważniejszy element wyposażenia dla pracownika biurowego. To on ma największy wpływ na samopoczucie i efektywność. Co powinien oferować profesjonalne zaprojektowany i skonstruowany model? Przede wszystkim:

  • stabilność,
  • możliwość regulacji oparcia i siedziska, 
  • regulowane podłokietniki, 
  • wysokiej jakości materiały wentylujące i odprowadzające wilgoć, 
  • wyprofilowane oparcie wspierające właściwą krzywiznę kręgosłupa (zwłaszcza w odcinku lędźwiowym). 

Warto zauważyć, że dysponujemy standardami, które powinny spełniać fotele i krzesła do wielogodzinnej pracy biurowej. Jest to norma PN-EN 1335-1:2004. 

Biurko z regulacją wysokości

Wspomnieliśmy o tym, że pozycja siedząca nie jest dla naszego organizmu naturalna. Warto więc szukać sposobów pozwalających na optymalizację negatywnych skutków pracy biurowej. Inwestycja w biurko z regulacją wysokości blatu lub kąta nachylenia to ciekawy pomysł, który zapewni użytkownikom możliwość personalizacji ustawienia. Dzięki niemu możesz pracować na stojąco, gdy zaczniesz odczuwać dyskomfort związany z wielogodzinnym siedzeniem (np. w odcinku lędźwiowym pleców lub w mięśniach pośladkowych). 

Podnóżek dla ustawienia stóp w pozycji neutralnej

Stanowisko pracy przy komputerze to nie tylko biurko i fotel. Jednym z akcesoriów, który powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego pracownika biurowego lub nawet ucznia (przy domowym biurku, gdzie odrabia on lekcje i przygotowuje się do zajęć), jest podnóżek. Umożliwia on ustawienie stóp w pozycji neutralnej, co optymalizuje przykurcze i nadmierne rozciągnięcia ścięgien (np. ścięgna Achillesa) lub mięśni łydek. 

Myszka, klawiatura i akcesoria

Touchpad i klawiatura od laptopa nie są najwygodniejszymi dostępnymi narzędziami na rynku. Jeśli codziennie spędzasz czas na pracy przy komputerze, zainwestuj w wysokiej klasy mysz oraz klawiaturę. Zoptymalizujesz w ten sposób nadmierne przykurcze ścięgien i mięśni dłoni, co przełoży się również na Twoją wydajność oraz obniży poziom zmęczenia. 

Wielogodzinna praca przy komputerze może powodować ogromny dyskomfort lub nawet ból w okolicy nadgarstków lub przedramion. Opieranie rąk na twardym biurku i trzymanie ich w nienaturalnej pozycji nad klawiaturą, może także przyczyniać się do powstawania różnego rodzaju schorzeń i komplikacji zdrowotnych. Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze wymaga zatem zastosowania różnego rodzaju podkładek pod nadgarstki (np. dodawane do ergonomicznych klawiatur lub stanowiące nieodłączny element podkładki pod myszkę). 

Ergonomia pracy przy komputerze – zachowaj higienę pracy dla własnego bezpieczeństwa

Gdy wiesz już, czego potrzebujesz, teraz należy nauczyć się korzystać z dostępnych narzędzi. Co to znaczy? Stosuj regularne przerwy i odchodź od komputera. Nie chodzi jednak o to, by odwrócić się na fotelu w drugą stronę i przez 5-10 minut patrzeć w ekran telefonu. Wyjdź z pomieszczenia (np. do części socjalnej) i odpocznij nie tylko od samego ekranu, ale również od otoczenia. Pozwoli Ci to zachować pewną równowagę i zapewni Twoim oczom regenerację. Gwarantujemy, że tak niewielka zmiana pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie po całym dniu obowiązków służbowych.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej