Przechowywanie danych w chmurze

Przechowywanie danych w chmurze

Co dowiesz się z artykułu:

Gdy powstały pierwsze komputery, nawet wybitni specjaliści myśleli, że prędko nie pojawi się nic bardziej innowacyjnego. Rozwój technologii pozwolił jednak na miniaturyzację urządzeń i podzespołów, co równało się z maksymalizacją wydajności i mocy obliczeniowej. Gdy doszliśmy do momentu, w którym wielotyrabajtowe dyski mieściły się w laptopach, wydawało się, że nic nas już nie zaskoczy. Wtedy z kolei pojawiła się chmura danych, czyli wirtualny dysk twardy pozwalający magazynować pliki bez fizycznego obciążenia sprzętu.

Zastanawiasz się nad tym, dlaczego warto przechowywać dane w chmurze i jak to robić? Szukasz alternatywy dla tradycyjnych metod magazynowania plików, zdjęć, muzyki, wideo lub programów? Jesteś więc w odpowiednim miejscu, gdzie czekają na Ciebie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Przejdź dalej i zobacz, że przechowywanie danych w chmurze nie jest niczym skomplikowanym lub niedostępnym

Co to jest chmura danych?

Wyobraź sobie dysk twardy. Jest to fizyczne urządzenie, które pozwala magazynować pliki lub oprogramowanie. Każdy z nas posiada taki dysk w komputerze, smartfonie, czy konsoli – niezależnie, czy jest to dysk HDD, czy SSD. 

Teraz wyobraź sobie, że masz do dyspozycji taki dysk w wersji wirtualnej i możesz przechowywać na nim dowolne pliki. Nie jest to zatem przedmiot, tylko miejsce w sieci, gdzie udostępniasz dane i z nich korzystasz. Fizycznie dysk twardy posiada firma, która oferuję tę przestrzeń na swoim portalu. Ty eksploatujesz wyłącznie z jego powierzchnię. 

Dlaczego warto korzystać z chmury? Sprawdź przed inwestycją

Czy jest to rozwiązanie, które ma jakiekolwiek zalety? Przecież przechowywanie danych w chmurze może być niebezpieczne z różnych względów – od awarii, aż po włamanie. Wiele osób, które nie znają tej technologii i jedynie o niej słyszały, obawia się korzystać z takich usług. Przekonaj się, że nie jest to słuszne podejście. 

Największą zaletą chmury jest optymalizacja plików i aplikacji na dysku twardym. Dzięki niej nie musisz kupować sprzętu z pojemnym dyskiem HDD (który jest bardzo ciężki i duży, co zwiększa wagę oraz rozmiary urządzenia) lub SSD (który jest bardzo drogi – zwłaszcza przy pojemnościach rzędy 1TB). 

Następnie należy zwrócić uwagę na mobilność i bezpieczeństwo. Żeby zalogować się do bazy danych, musisz uwierzytelnić próbę przy pomocy logowania dwuskładnikowego lub innych metod potwierdzających Twoją tożsamość. Nie ma więc możliwości, by ktoś w prosty sposób włamał się i ukradł znajdujące się wewnątrz dane. Do tego dochodzi kwestia mobilności (do chmury możesz zalogować się z dowolnego urządzenia – nawet z telefonu) i opcja wykonania backupu w razie problemów, awarii lub usunięcia/uszkodzenia plików. 

Ile kosztuje dostęp do chmury danych?

Wszystko zależy od wybranego pakietu. Zróżnicowane warianty mogą posiadać inną cenę, a w sieci znaleźć można firmy, które oferują dostęp do chmury danych o pojemności od 100GB do nieograniczonej przestrzeni (oferta przygotowywana jest wtedy indywidualnie). 

Można jednak natknąć się na propozycje rzędu 100-200 złotych rocznie, co bez wątpienia jest bardzo atrakcyjnym wariantem dla osób prywatnych, nie potrzebujących dużej ilości przestrzeni dyskowej ze względu na niewielkie zapotrzebowanie (np. zdjęcia, pliki wideo, muzykę itp.). 

Wszystkie ww. informacje to jedynie część realnych możliwości chmury danych. Zachęcamy więc do tego, by każdy zapoznał się z tym rozwiązaniem osobiście.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej