Jak stworzyć wirtualny pulpit w Windows 10

Jak stworzyć wirtualny pulpit w Windows 10

Co dowiesz się z artykułu:

Chociaż Windows 10 jest z nami już od ponad 5 lat, wielu użytkowników wciąż nie zna pełnej listy dostępnych funkcjonalności. Świetnym przykładem jest m.in. wirtualny pulpit. Jest to popularne narzędzie wśród specjalistów, którzy często realizują ogrom czynności w tym samym momencie lub pozostawiając wątki w tle. 

Co to jest wirtualny pulpit Windows 10 i jak z niego korzystać? Sprawdź i przekonaj się, że praca z wieloma zakładkami lub wątkami w tle nie musi być skomplikowana. Wystarczy właściwe dostosowanie dostępnych narzędzi. 

Co to jest wirtualny pulpit?

Czym jest pulpit, prawdopodobnie każdy wie. W celu wyjaśnienia jest to przestrzeń na ekranie komputera, gdzie znajdują się nasze pliki, czyli pierwsze miejsce, które widzi użytkownik sprzętu komputerowego po zalogowaniu się na swój profil.

Czym zatem jest wirtualny pulpit? Otóż jest to uruchomienie niezależnego pulpitu, czyli w pewnym sensie dodatkowej czystej karty (jak ma to miejsce w przypadku przeglądarek) lub utworzenie nowej warstwy (co ma swoje zastosowanie w oprogramowaniu graficznym). Oczywiście wszystkie włączone pliki w dalszym ciągu pozostają aktywne na pierwszym pulpicie, lecz na drugim tworzy się tzw. czysta karta. 

Warto zaznaczyć, że chociaż wirtualny pulpit w Windows 10 jest stosunkowo nowym wynalazkiem dla użytkowników oprogramowania firmy Microsoft, był on dużo wcześniej dostępny dla konsumentów marki Apple i osób pracujących na Linuxie. Niemniej jednak trzeba też pamiętać o tym, że im więcej pulpitów i uruchomionych programów, tym większe obciążenie dla sprzętu. Chcąc więc pracować w takim trybie, warto mieć pewność w kwestii jakości podzespołów. 

Zastosowania wirtualnych pulpitów

Wiele pulpitów w Windows 10 pozwala pracować nad wieloma projektami jednocześnie, bez ewentualnych komplikacji związanych z mieszaniem dokumentów – co może mieć miejsce, gdy używasz tego samo sprzętu komputerowego do nauki, pracy i rozrywki, np. w przypadku freelancerów lub specjalistów pracujących zdalnie. Oczywiście warto zauważyć, że taka technologia znajduje szczególnie dużą popularność w przypadku:

  • grafików,
  • fotografów, 
  • montażystów wideo, 
  • programistów,
  • content managerów, 
  • copywriterów,
  • reżyserów audio. 

Dlaczego? Ponieważ są to osoby, które często pracują nad wieloma projektami jednocześnie. 

Jak stworzyć wirtualny pulpit i jak z niego korzystać?

Najprostszym i najszybszym sposobem na stworzenie wirtualnego pulpitu w systemie operacyjnym Windows 10, jest użycie skrótów klawiszowych. Chcąc stworzyć nowy wirtualny pulpit, należy wykorzystać kombinację klawiszy (symbol systemu operacyjnego umieszczony po lewej stronie między przyciskiem fn i alt) Windows + lewy Ctrl + D. Automatycznie zostanie stworzony i wyświetlony nowy wirtualny pulpit. Użytkownicy mają możliwość tworzenia nieograniczonej liczby pulpitów wirtualnych.

Jak pracować z tego typu narzędziami? Żeby dostać się do stworzonych pulpitów, wystarczy skorzystać ze skrótu Windows + Tab. Uruchomiony zostanie tryb, w którym zobaczysz wszystkie dostępne w danym momencie wirtualne pulpity, z możliwością przełączenia się między nimi, wyłączenia wybranych i utworzenia nowych. 

Wirtualny pulpit w Windows 10 nie jest niczym wybitnie innowacyjnym, gdyż jest to narzędzie dostępne od 2016 roku. Niemniej jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że takie narzędzia w ogóle istnieją. Warto więc poznać dostępne możliwości i nauczyć się z nich korzystać – nie musisz być w końcu być z zawodu programistą, by znaleźć zastosowania dla rozwiązań, których celem jest poprawa komfortu i efektywności.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej