Czym jest stacja dokująca i do czego służy?

Czym jest stacja dokująca i do czego służy?

Co dowiesz się z artykułu:

Co to jest stacja dokująca?

Szukając odpowiedzi na pytanie, co to jest i do czego służy stacja dokującaz pewnością spotkamy się z innym nazewnictwem tego urządzenia, a mianowicie replikatorem portów. Stacja dokująca posiada różnego rodzaju gniazda i złącza. Możemy podłączyć do niego wiele urządzeń peryferyjnych, jak np.: monitor, klawiatura, mysz, drukarka, modem, skaner czy smartfon. Laptopy z założenia mają być urządzeniami mobilnymi, więc producenci dążą do ich maksymalnego „uszczuplenia”. Z tego powodu są pozbawione często wystarczającej ilości portów. To ogranicza poszerzanie możliwości laptopa i jego współpracę z innymi urządzeniami.

Okazuje się, że decydując się na stację dokującą, zyskujemy funkcjonalności, które dotychczas były charakterystyczne tylko dla komputerów stacjonarnych. Mamy możliwość podłączenia zdecydowanie więcej urządzeń, niż jest do tego fabrycznie przystosowany laptop. 

jak działa stacja dokująca

Jak działa stacja dokująca?

Planując zakup stacji dokującej, warto wiedzieć, jakie są jej podstawowe rodzaje i jak działa stacja dokującaWyróżniamy stacje dokujące bezprzewodowe. Nie musimy podłączać jej bezpośrednio do laptopa, a wystarczy, że znajdzie się w pobliżu urządzenia. To bardzo wygodne rozwiązanie, szczególnie polecane dla osób, które chcą zachować maksymalny porządek w swoim miejscu pracy i uniknąć dodatkowych kabli. Druga opcja to stacja dokująca przewodowa. Podłączamy ją bezpośrednio do laptopa za pomocą kabla. Warto wiedzieć, że stacje dokujące używane są nie tylko w przypadku laptopów, ale również komputerów stacjonarnych

dla kogo jest stacja dokująca

Dla kogo jest stacja dokująca?

Wiesz już, co to jest stacja dokująca, jak działa i jakie jest jej przeznaczenie. Zastanówmy się więc, komu przyda się najbardziej i w jakich okolicznościach sprawdzi się najlepiej. Będzie dużym udogodnieniem dla osób pracujących często poza domem czy firmą i korzystających z większej ilości urządzeń peryferyjnych, np. aparatu fotograficznego, skanera i drukarki. To ponadto doskonałe rozwiązanie dla osób mających mało miejsca na dysku. Są modele stacji dokujących posiadające wbudowaną pamięć dodatkową. Zyskujemy więc dodatkowe miejsce na nasze pliki. Innym powodem, dla którego warto jest zaopatrzyć się w stację dokującą, jest korzystanie z płyt CD i DVD. Większość laptopów nie ma napędu na płyty, ale są stacje dokujące w niego wyposażone. 

Stacja dokująca powala uniknąć dylematów, które urządzenie peryferyjne podłączyć, a z którego musimy zrezygnować. To dodatkowe gniazda i złącza, a niekiedy również napęd na płyty CD i DVD. Stacje dokujące mogą być przewodowe i bezprzewodowe, a więc każdy jest w stanie wybrać taką, która najlepiej odpowiada jego potrzebom. Ponadto istnieją modele ze wbudowaną pamięcią, a więc wariant dla osób posiadających wyjątkowo dużo ważnych plików. 

Nowoczesne gadżety i akcesoria są po to, aby ułatwić nam korzystanie z laptopów i komputerów stacjonarnych. Dzięki nim te urządzenia zyskują na funkcjonalności, są wygodniejsze w obsłudze i oferują więcej możliwości swoim użytkownikom. Stacja dokująca pozwoli Ci na podłączenie większej ilości urządzeń peryferyjnych, przyda się zarówno w pracy, jak i w domu. 

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej