Jaki laptop wybrać dla grafika?

Jaki laptop wybrać dla grafika?

Co się dowiesz z artykułu:

Grafik do pracy potrzebuje nie tylko umiejętności obsługiwania nowoczesnych programów do obróbki zdjęć czy filmów, ale także profesjonalnego sprzętu. Wyłącznie dobrej jakości urządzenie jest w stanie zapewnić mu płynną pracę bez ryzyka utraty jej owoców. Jednak znalezienie odpowiedniego komputera to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla laika. Dowiedz się, jaki laptop dla grafika będzie najlepszy.

Zatrudniłeś grafika i chcesz zapewnić mu wszystkie potrzebne narzędzia do pracy? A może zamierzasz nauczyć się projektowania grafik i montowania filmów, ale Twój dotychczasowy komputer nie obsługuje nowoczesnych programów? Jesteś początkujący i chcesz rozwinąć swoją karierę? Niezależnie od okoliczności, zadbaj o to, aby urządzenie, na którym będziesz projektować, było najwyższej jakości. Dzięki temu efekty pracy przekroczą oczekiwania nie tylko Twoje, ale i zleceniodawców.

Laptop dla grafika – jaki wybrać? 

Grafik potrzebuje urządzenia, które pozwoli na szybką i swobodną obróbkę zdjęć, przygotowanie grafik i montowanie filmów w najwyższej rozdzielczości. Jeśli nie chcesz, żeby pracownik marnował cenny czas, np. czekając na zapisanie zmian, nie wybieraj przypadkowego sprzętu. Zadbaj o to, aby komputer:

  • miał wysokiej jakości, wydajne podzespoły – najważniejszym elementem laptopa dla grafika jest procesor, który szybko przetwarza dane. Im więcej ma rdzeni, tym lepiej. Nie możesz także zapomnieć o wydajnej karcie graficznej, takiej jak np. Nvidia Quadro oraz AMD Radeon Pro. Na szybkość oraz wydajność urządzenia mają wpływ także ilość pamięci RAM oraz pojemność dysku twardego. Warto zadbać o to, aby były odpowiednio duże, żeby nic nie przeszkadzało grafikowi w pracy,
  • miał monitor o dużej rozdzielczości, pokryty wysokiej jakości matrycą – dla grafików niezwykle istotne jest, aby kolory projektu po wydruku wyglądały tak samo jak na ekranie, dlatego wybierz model w rozdzielczości co najmniej Full HD, a najlepiej 4K. Monitor nie może być także zbyt mały. W tym przypadku ergonomia pracy jest ważniejsza niż kompaktowe rozmiary urządzenia,
  • wysokiej klasy system chłodzenia – profesjonalne podzespoły potrzebują dużo energii do działania, przez co bardzo szybko się nagrzewają. Aby utrzymać ich prawidłowe funkcjonowanie, trzeba zadbać o wydajny, ale również cichy system chłodzenia.

Dla wygody użytkowania laptopa ważna jest także wytrzymała bateria. Dzięki niej grafik będzie mógł zabrać urządzenie ze sobą, kiedy wychodzi z biura np. na spotkanie z zleceniodawcą, aby pokazać mu efekty swojej pracy.

Laptop czy komputer dla grafika – co lepsze?

Dobre urządzenie do tworzenia grafiki to dość duży wydatek, jednak nie warto na nim oszczędzać, bo jakość sprzętu wpływa na efektywność pracy. Obecnie graficy mogą wybierać spośród tradycyjnych komputerów i laptopów. Zastanawiasz się, co lepiej sprawdzi się na co dzień? 

Urządzenie mobilne to dobry wybór, jeśli często pracujesz poza biurem. Laptop jest lekki, więc z łatwością możesz go zabrać ze sobą np. do kawiarni, w podróż czy do domu. Dzięki temu będziesz mógł kontynuować pracę w warunkach, które Ci odpowiadają. Jeśli jest taka potrzeba, urządzenie możesz potraktować także jako stację pracy i np. podłączyć monitor, klawiaturę czy tablet graficzny. 

Z drugiej strony w cenie profesjonalnego laptopa z powodzeniem można znaleźć wyższej jakości komputer stacjonarny, który będzie mieć wydajniejszą kartę graficzną lub pojemniejszy dysk twardy. Zaletą takiego urządzenia jest również możliwość podpięcia wielu elementów usprawniających pracę. Jednak nie zabierzesz go w podróż, więc żeby móc kontynuować pracę będziesz musiał przenieść pliki na inne urządzenie. 

Pamiętaj, że każda minuta pracy grafika jest bardzo cenna. Dlatego zadbaj o wysokiej klasy sprzęt, żeby móc pracować bez żadnych przeszkód.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej