Ransomware – co to jest i jak się przed nim zabezpieczyć

Ransomware – co to jest i jak się przed nim zabezpieczyć

 Co się dowiesz z artykułu:

Włączyłeś swój komputer, a na monitorze wyświetla Ci się informacja o zablokowaniu Twoich danych i możliwości odzyskania ich wyłącznie po wpłaceniu określonej kwoty na podany numer konta? Jeśli tak, to padłeś ofiarą ransomware, czyli szantażu cyberprzestępców. Atak może dotknąć każdego, zarówno osoby prywatne, jak i firmy. Dowiedz się, na czym polega to zagrożenie i jak się zabezpieczyć przed ransomware.

Celem ataku cyberprzestępców, którzy korzystają z ransomware, nie jest pozyskanie Twoich danych, a wyłudzenie pieniędzy. Jednak często grożą oni upublicznieniem poufnych informacji, przez co infekcja może nie tylko skutkować stratą gotówki, ale także mogłaby zaważyć na Twojej reputacji oraz wiązać się z poważnymi konsekwencjami prawnymi ujawnienia danych klientów. Warto więc zapobiec „złapaniu” takiego szkodliwego oprogramowania.

Ransomware – co to? 

W ostatnim czasie wielu specjalistów ds. bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni ostrzega przed oprogramowaniem ransomware. Co to jest? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które przechowują cenne dane na swoim urządzeniu. Nic dziwnego. Ryzyko ich utracenia często wywołuje strach. 

Ransomware to rodzaj szkodliwego oprogramowania, które blokuje dostęp do komputera i szyfruje dane, a następnie żąda okupu w zamian za odzyskanie ich. Dostaje się do systemu np. poprzez:

  • otworzenie e-maila zawierającego zainfekowane pliki lub link. Wystarczy pobrać załącznik lub przejść na stronę, aby oprogramowanie zaczęło instalować się na Twoim komputerze. Pliki mogą mieć postać np. rachunku, wyciągu bankowego itp.,
  • pobranie programu, który zawiera szkodliwy kod infekujący komputer,
  • awarię wtyczki lub przeglądarki internetowej i zainstalowanie wersji crash,
  • kliknięcie na odwiedzanym zaufanym portalu w reklamę przekierowującą na stronę hakerów. 

Ransomware może kryć się wszędzie, a cyberprzestępcy używają coraz bardziej wymyślnych sposobów na wyłudzenie pieniędzy.

Rodzaje ransomware, na które możesz się natknąć w internecie

Codziennie ofiarą ransomware pada setki internautów. Najczęstsze rodzaje szkodliwego oprogramowanie, którego można paść ofiarą, to:

  • screen-locker – jego działanie polega na zablokowaniu ekranu. Można się go pozbyć nawet bez opłacenia okupu. Wystarczy pomoc dobrego informatyka,
  • crypto-ransomware – to oprogramowanie nie tylko blokuje dostęp do danych, ale także szyfruje informacje. Aby móc je odblokować, potrzebny jest specjalistyczny program,
  • disk-encryption – szyfruje lub usuwa dane i blokuje możliwość uruchomienia urządzenia. Jest to najtrudniejsze do pokonania szkodliwe oprogramowanie, a pliki często są nie do odzyskania.

Warto pamiętać, że ofiarą cyberprzestępców nie padają wyłącznie firmy, strony rządowe czy banki. W tym gronie może być każdy, kto korzysta z internetu.

Ransomware – jak się zabezpieczyć?

Zastanawiasz się, czy istnieje możliwość zabezpieczenia się na wypadek ransomware? Jak uniknąć kłopotów nie tylko w pracy, ale także w domu? Czy w internecie można czuć się bezpiecznie? 

Najważniejsze zasady korzystania ze świata online to:

  • ostrożność. Nie otwieraj e-maili od podejrzanych adresatów i nie pobieraj programów ze stron, które nie są bezpieczne i sprawdzone. Warto sprawdzać, czy w pasku adresu strony URL wyświetla się zamknięta kłódka. Jest to szczególnie istotne, kiedy np. chcesz wejść na stronę banku i mieć pewność, że Twoje dane są bezpieczne,
  • regularne aktualizowanie oprogramowania komputerowego, używanej przeglądarki i innych programów. Dzięki temu haker nie znajdzie żadnej "luki", którą mógłby wykorzystać do instalacji szkodliwego ransomware,
  • regularne wykonywanie kopii swoich danych. Dzięki temu, nawet jeśli stracisz dostęp do swojego urządzenia, nie poniesiesz dotkliwych konsekwencji, ponieważ odtworzysz je. 

Warto również zmienić sposób logowania na dwuetapowy. Nawet jeśli hakerzy – przy okazji instalacji oprogramowania ransomware – zdobędą Twoje hasła, wciąż nie będą mogli zalogować się na konto. 

Zostałeś ofiarą ransomware i nie wiesz, co dalej? Nie płać okupu! Nie masz pewności, że odzyskasz dane. Zamiast tego zgłoś się do serwisu komputerowego, gdzie specjaliści pomogą Ci odzyskać dane oraz zabezpieczą je przed ponownym atakiem. 

Nie czekaj na to, aż cyberprzestępcy zaatakują pierwsi. Zacznij chronić swoje dane już dziś.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej