Przegrzany smartfon? Jak działać w przypadku przegrzania telefonu

Przegrzany smartfon? Jak działać w przypadku przegrzania telefonu

Co się dowiesz z artykułu:

Po kilku godzinach używania telefonu czujesz, że się przegrzewa? Wystarczy, że podłączysz urządzenie do ładowania, a od razu robi się gorące? Przegrzany smartfon to bardzo powszechny problem, z którym zmaga się większość użytkowników nowoczesnych sprzętów i który może prowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Dlatego dowiedz się, jak postępować, jeśli telefon zacznie się przegrzewać.

Przegrzewanie się telefonu świadczy o nieprawidłowym jego funkcjonowaniu. Taki stan może grozić uszkodzeniem podzespołów, a w efekcie utratą ważnych danych. Dlatego tak ważne jest, aby znać zarówno przyczyny nagrzewania się smartfona, jak i sposoby na schłodzenie go.

Dlaczego telefon się przegrzewa?

Przyczyn przegrzewania się smartfona jest bardzo wiele. Na nieprawidłowe funkcjonowanie urządzeń najczęściej wpływają na to zarówno czynniki zewnętrzne, jak np. ekspozycja na promienie słoneczne czy ekstremalnie niskie temperatury. Jednak do najczęstszych przyczyn zbyt wysokiej temperatury urządzenia zalicza się:

  • długotrwałe użytkowanie – Twój smartfon może się zacząć przegrzewać, jeśli przez długi czas używasz wielu aplikacji naraz. Często dotyczy to osób, które używają telefonu, jako narzędzia do pracy lub do nawigacji w drodze,
  • korzystanie ze starego oprogramowania – temperatura urządzenia może wzrosnąć, jeśli nie aktualizujesz aplikacji lub oprogramowania telefonu, przez co podzespoły muszą pracować bardziej intensywnie, aby je obsłużyć,
  • używasz nieoryginalnych akcesoriów – np. randomowa ładowarka może dostarczać zbyt wysokie napięcie, którego bateria nie jest w stanie przyjąć. W efekcie można doprowadzić do jej przegrzania i zniszczenia. Z kolei używanie np. niemarkowego etui może zaburzać cyrkulację powietrza i w konsekwencji wzrost temperatury urządzeń.

Należy pamiętać, że na przegrzewanie się smartfona może wpłynąć także sposób przechowywania np. trzymanie go w kieszeni lub nagrzanym samochodzie.

Co robić, kiedy smartfon zaczyna się przegrzewać?

Zauważyłeś, że Twój smartfon robi się ciepły i podejrzewasz, że się przegrzewa, ale nie wiesz, jak sprawdzić temperaturę telefonu? W tym pomogą Ci darmowe aplikacje, których zadaniem jest badanie stanu urządzenia i jego temperatury. Z łatwością znajdziesz je w internetowym sklepie z programami mobilnymi.

Pamiętaj, że właściwa temperatura smartfona powinna wynosić od 37-43℃. Jeśli aplikacja wskazuje, że telefon jest cieplejszy niż rekomendowana wartość powinieneś:

  • ograniczyć użytkowanie smartfona,
  • wyłączyć Wi-Fi lub dane komórkowe na jakiś czas,
  • odłożyć telefon w chłodniejsze miejsce. 

Co ciekawe, aplikacja poinformuje Cię także o tym, które aplikacje zużywają najwięcej energii i wymagają wyłączenia, aby usprawnić działanie telefonu. Dzięki temu szybko obniżysz temperaturę smartfona i zapobiegniesz jego przegrzaniu.

Jednak, jeśli Twój telefon regularnie się nagrzewa, skontaktuj się ze sprzedawcą (jeśli wciąż masz gwarancję) lub osobą, która zajmuje się naprawą smartfonów i zgłoś problem, z którym się zmagasz. Być może wystarczy drobna naprawa lub wymiana kilku części, aby telefon działał bez żadnych zakłóceń.

Jak schłodzić telefon?

Twój smartfon jest bardzo gorący, wyświetlacz się wyłączył lub przestał reagować na dotyk, a wydajność aplikacji wyraźnie spadła? Musisz, jak najszybciej, zmniejszyć temperaturę smartfona, aby nie doszło do jego poważnego uszkodzenia. W tym celu:

  • przenieś go w chłodniejsze miejsce, z dala od bezpośredniego działania słońca, jak i innych urządzeń, które emitują ciepło, jak np. nagrzany komputer,
  • wyłącz urządzenie do momentu, aż znów będzie chłodny,
  • zdejmij etui i zapewnij właściwą cyrkulację powietrza,
  • odepnij smartfona od ładowarki.

Wiele osób które chce schłodzić telefon, wkłada go do lodówki lub zamrażarki. Pamiętaj, że producenci smartfonów nie zalecają używania urządzeń w skrajnych temperaturach, ponieważ nagła zmiana temperatury może doprowadzić do trwałego zniszczenia wszystkich podzespołów. Warto się do tego stosować. 

Choć z przegrzewaniem się telefonu można sobie poradzić, dbaj o to, aby nie dopuszczać do takiego stanu. Dzięki temu smartfon będzie mógł Ci służyć przez długi czas.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej