Taktowanie pamięci RAM - dlaczego jest ważne?

Taktowanie pamięci RAM - dlaczego jest ważne?

Co dowiesz się z artykułu:

Gry i aplikacje wchodzące na rynek są coraz bardziej rozbudowane i potrzebują do obsługi urządzeń o wysokich wymaganiach sprzętowych. Komputer musi więc być wyposażony w wydajne podzespoły, aby zapewnić płynne działanie programów. Oprócz nowoczesnego procesora i karty graficznej, duże znaczenie ma pamięć RAM i jej taktowanie. Na czym to polega i dlaczego jest tak ważne? Wyjaśniamy!

Czym jest pamięć RAM i za co odpowiada?

Komputer nieustannie przetwarza ogromne ilości danych i magazynuje je w swoich wewnętrznych zasobach. To, ile plików jest w stanie pomieścić zależy od pojemności dysku, który jest wspierany przez RAM. Podzespół ten nosi nazwę pamięci tymczasowej, która przetwarza bieżące dane, jednak nie przechowuje ich na stałe. Po wyłączeniu komputera są one kasowane w przeciwieństwie do dysku twardego czy zewnętrznych nośników informacji. Parametry pamięci RAM mają jednak spore znaczenie dla wydajności pracy całego urządzenia. Najważniejsze jest taktowanie, gdyż to ono odpowiada za szybkość obsługiwanych danych, co przekłada się bezpośrednio na działanie komputera.

Czym jest taktowanie pamięci RAM?

Wydajność pracy pamięci RAM można określić po jej pojemności, gdyż im większa, tym komputer będzie działał sprawnie. Oprócz tego ważne jest także taktowanie, czyli częstotliwość z jaką pracuje podzespół. W tym przypadku również szybsze przetwarzanie informacji przekłada się na większą wydajność sprzętu. To szczególnie ważne w przypadku gier komputerowych, gdyż RAM o słabych parametrach może przyczynić się do tego, że obraz będzie się zacinał i nie działał płynnie. 

Taktowanie określa się w MHz. Standardowa pamięć RAM wykorzystywana w większości komputerów do użytku domowego i biurowego wynosi ok. 1600 MHz. Jest to wystarczające, aby bez problemu obsługiwać podstawowe programy i aplikacje bez zakłócenia czy zawieszania komputera. W przypadku sprzętów gamingowych karty pamięci RAM muszą być znacznie bardziej wydajne, aby nadążały nad obsługą gier o wysokich potrzebach systemowych. Częstotliwość 1600 MHz może być za słaba, dlatego komputery graczy są wyposażone w mocniejsze podzespoły, które oferują pracę RAM powyżej 2000 MHz. Na rynku są dostępne również zaawansowane technologicznie karty pamięci o ponadprzeciętnej pojemności i o wysokiej częstotliwości odświeżania. Gwarantują one bezproblemową obsługę nawet rozbudowanych aplikacji, które stanowią spore obciążenie dla komputera.

Czy taktowanie RAM jest najważniejsze?

Komputer to maszyna, w której wszystkie podzespoły wzajemnie na siebie oddziałują. Jeżeli więc jeden nie działa prawidłowo, będzie to miało wpływ na pracę całego sprzętu. To samo dotyczy pamięci RAM, która ma wpływ na wydajność procesów zachodzących w urządzeniu, ale samodzielnie nie jest w stanie poprawić sprawności komputera. Oznacza to, że decydując się na wymianę RAM na ten o większej pojemności i szybszym taktowaniu, nie możesz oczekiwać, że to znacząco polepszy działanie peceta. Aby osiągnąć taki efekt należy także zadbać o procesor oraz kartę graficzną, gdy te elementy w największym stopniu odpowiadają za płynność procesów przetwarzanych przez komputer.

Dlaczego wymiana pamięci RAM nie wystarczy?

Planując modernizację sprzętu, aby przystosować go do obsługi bardziej wymagających gier i programów, warto pomyśleć o wyposażeniu go o pamięć RAM o dużej pojemności i szybkiej częstotliwości taktowania. Oprócz tego nie można zapominać o pozostałych podzespołach, które współpracują z RAM i są odpowiedzialne za wydajność urządzenia. Jeżeli więc zależy Ci na tym, aby usprawnić pracę komputera, powinieneś pomyśleć o jednoczesnej wymianie RAM, procesora i karty graficznej.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej