Różnice pomiędzy sprzętem komputerowym z linii biznesowej a konsumenckiej

Różnice pomiędzy sprzętem komputerowym z linii biznesowej a konsumenckiej

Co się dowiesz z artykułu:

Wybór sprzętu komputerowego poleasingowego powinien być podyktowany własnymi potrzebami oraz przeznaczeniem urządzenia. Dzielą się one na modele biurowe, multimedialne, gamingowe oraz uniwersalne. Przeglądając ofertę sklepów, można się też spotkać z tym, że komputery i laptopy są dostępne w kategorii biznesowej i konsumenckiej - czym się różnią? Wyjaśniamy!

Laptop biznesowy a konsumencki: czym się różnią?

Przeznaczenie

Podstawowym kryterium wyboru przy zakupie sprzętu jest określenie, do jakich celów będzie używany. Pod tym kątem analizuje się specyfikację poszczególnych modeli, aby sprawdzić, które urządzenie jest przystosowane do pełnienia określonych zadań.

Nie oznacza to, że laptop gamingowy musi być koniecznie wykorzystywany do rozrywki, gdyż równie dobrze możesz go używać do pracy i obsługi programów biurowych. To samo dotyczy laptopów biznesowych czy konsumenckim, jednak warto wiedzieć, czym się od siebie różnią.

  • Biznesowy sprzęt komputerowy uwzględnia potrzeby osób, które używają go jako podstawowe narzędzie do pracy. Został wyposażony w rozwiązania, które są istotne dla komfortu i ergonomii pracy.
  • Konsumencki sprzęt komputerowy to zwykle wszystkie pozostałe urządzenia przeznaczone do użytku prywatnego. Są więc przystosowane zarówno do pracy, jak i rozrywki oraz codziennego użytkowania.

W obu kategoriach znajdziesz sprzęty w różnej klasie, co przekłada się na różnice wynikające z ich parametrów i wydajności podzespołów.

Design

Najbardziej widoczne różnice można zauważyć w stylistyce obudowy.

Sprzęt biznesowy charakteryzuje się klasycznym designem i stonowaną kolorystyką. Tego typu laptopy poleasingowe są pozbawione detali ozdobnych czy kolorowego podświetlenia klawiatury, gdyż muszą wyglądać profesjonalnie. Ponadto cechują się solidną obudową wykonaną z aluminium lub lekkich stopów metali, odpornych na uszkodzenia i zarysowania.

Laptopy konsumenckie występują w różnorodnej kolorystyce, która nie ogranicza się jedynie do czarnej czy srebrnej obudowy. Często są też wzbogacone o kontrastujące elementy ozdobne i rozwiązania, które nadają im nowoczesnego wyglądu.

Podzespoły

Sprzęt biznesowy musi być niezawodny, szybki i przystosowany do długotrwałej pracy. Charakteryzuje się więc wydajnym procesorem, dużą pojemnością RAM i pamięci wbudowanej. Zazwyczaj są pozbawione dedykowanej karty graficznej, gdyż nie jest ona potrzebna do obsługi programów biurowych.

Nowoczesne laptopy konsumenckie również mogą się pochwalić dobrymi parametrami płyty głównej oraz szybkim interfejsem danych. Ze względu na przeznaczenie multimedialne są wyposażone w lepszą kartę graficzną i dźwiękową, aby zapewniały płynne działanie podczas grania, oglądania filmów czy obsługi rozbudowanych aplikacji.

Funkcjonalność

Produkty z linii konsumenckiej są wyposażone w udogodnienia istotne dla komfortu użytkownika podczas codziennego użytkowania. Znajdziesz w nich standardowe porty łączności, USB i audio, podświetlaną klawiaturę czy wbudowaną kamerę.

Pod tym względem sprzęt biznesowy jest bardziej funkcjonalny, gdyż zazwyczaj posiada też dodatkowe wejście na podłączenie akcesoriów biurowych. Zwykle ma HDMI, DisplayPort czy wejście na kabel internetowy. W obudowie jest umieszczonych kilka portów USB i czytnik kart pamięci. W komputerach poleasingowych biznesowych stosuje się też dodatkowe zabezpieczenia, takie jak czytnik linii papilarnych lub detektor twarzy, aby uniemożliwić osobom postronnym dostęp do zgromadzonych danych.

Ekran

Laptopy biznesowe są wykorzystywane do długotrwałej pracy w różnych warunkach oświetleniowych. Są więc wyposażone w matowe matryce z powłoką antyrefleksyjną, która zapewnia dobrą widoczność nawet w intensywnym świetle. Sprzęt konsumencki jest nastawiony na to, aby obraz był nasycony głębią kolorów i wyświetlany w dużym kontraście. Ekrany charakteryzują się więc wysoką rozdzielczością, która w przypadku modeli biznesowych jest zbędna.

Laptop biznesowy a konsumencki: czym są różnią? Mamy nadzieję, że rozjaśniliśmy Ci nieco ten temat i że artykuł ułatwi Ci wybór odpowiedniego sprzętu.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej