Optymalna wielkość monitora. Jaki rozmiar monitora wybrać?

Optymalna wielkość monitora. Jaki rozmiar monitora wybrać?

Co się dowiesz z artykułu:

Monitor jest najważniejszym elementem, który decyduje o komforcie podczas korzystania z komputera. Powinien być dostosowany do stanowiska pracy oraz potrzeb użytkownika, dlatego nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym przypadku.

Podstawowym parametrem, na który zwraca się uwagę podczas zakupu jest wielkość ekranu. Jak dobrać optymalną wielkość monitora? Jaki rozmiar wybrać? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze rozmiaru monitora?

Większość osób uważa, że im większy monitor, tym lepszy. Jest to podstawowy błąd, który może sprawić, że korzystanie z komputera stanie nie męczące i niewygodne. Decyzja o wyborze konkretnego ekranu powinna być podyktowana indywidualnymi potrzebami, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jaki rozmiar jest najlepszy.

Przed zakupem powinieneś przede wszystkim przeanalizować ilość miejsca w pokoju i wielkość biurka, a także przeznaczenie monitora. Ważne są też parametry ekranu, które muszą iść w parze z rozmiarem matrycy. Na co zwrócić uwagę przy wyborze ekranu?

  • Dostępne miejsce – zgodnie z zasadami ergonomii pracy ekran musi być ustawiony w odległości co najmniej 50 cm od oczu. Siedząc przy biurku powinieneś cały monitor ogarnąć wzrokiem, bez konieczności obracania głowy.
  • Przeznaczenie sprzętu – monitor do codziennego użytku powinien mieć uniwersalne zastosowanie. Do obsługi programów graficznych czy pracy z arkuszami kalkulacyjnymi lepsze będą większe ekrany o panoramicznym formacie.
  • Rozdzielczość – parametr ten odpowiada za jakość wyświetlanego obrazu. Do pracy biurowej wystarczy FullHD, natomiast do grania, obsługi multimediów i programów graficznych warto postawić na QHD lub 4K Ultra HD.
  • Przekątna ekranu – podawane są w calach i informują o rozmiarze ekranu.

Na rynku są dostępne monitory nawet o niestandardowych parametrach ekranu, które można porównać do rozmiaru telewizora. Do najczęściej spotykanych rozwiązań zaliczają się urządzenia o przekątnej 21, 24 i 27 cali, gdyż sprawdzą się zarówno do użytku biurowego, jak i domowego.

Jeśli wciąż zastanawiasz się, jaki rozmiar monitora wybrać, to czytaj dalej - przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek.

Jak wybrać optymalną wielkość monitora?

Znalezienie odpowiedniego monitora nie jest wcale łatwe, zwłaszcza że na rynku jest dostępnych wiele różnorodnych rozwiązań. Przy zakupie z pewnością istotny będzie także budżet, gdyż modele wyposażone w nowoczesną matrycę obsługującą zaawansowane technologie obrazu będą sporo kosztować.

Zanim jednak zaczniesz analizować parametry ekranów, powinieneś zdecydować, jaka przekątna będzie dla Ciebie najlepsza.

  • Monitory 21 cali – to jedne z najczęściej wybieranych sprzętów, gdyż znajdą zastosowanie w większości przypadków. Będą odpowiednie do codziennego użytku, obsługi programów biurowych, przeglądania internetu czy pracy z tekstem. Sprawdzą się w przypadku niewielkich pomieszczeń, gdzie nie ma możliwości ustawienia monitora w większej odległości od oczu.
  • Monitory 24 cali – to najpopularniejsze rozwiązanie wybierane do użytku domowego. Taka wielkość pozwala na wygodne oglądanie filmów, korzystanie z aplikacji multimedialnych i grania w gry. Powinny być ustawione na większym biurku, aby zachować odpowiednią odległość od oczu. Zbyt blisko zainstalowany monitor może męczyć wzrok i być niewygodny w użytkowaniu.
  • Monitory 27 cali – mają dużą powierzchnię użytkową, dlatego wymagają wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni. Zapewniają doskonałą jakość obrazu, dlatego są polecane osobom, które zajmują się grafiką lub obróbką filmów. To sprzęt przeznaczony raczej dla profesjonalistów, ale jeżeli masz wystarczająco miejsca w pokoju, będzie dobrym wyborem do gier lub oglądania filmów.

Rozmiar monitora powinien uwzględniać indywidualne potrzeby, dostępne miejsce na biurku oraz przeznaczenie sprzętu. Warto zwrócić na to uwagę, aby wybrać optymalną przekątną ekranu.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej