Uruchomienie systemu trwa zbyt długo? Sprawdź, co zrobić!

Uruchomienie systemu trwa zbyt długo? Sprawdź, co zrobić!

Co się dowiesz z artykułu:

Pracujesz zdalnie, więc usiadłeś rano przed komputerem, włączyłeś urządzenie i spędziłeś kolejne kilkanaście minut w oczekiwaniu na to, żeby system się uruchomił? A może zaplanowałeś, że spędzisz popołudnie, grając w ulubione gry, ale przez zbyt długie włączanie się komputera straciłeś na to ochotę? Zamiast się frustrować, dowiedz się, co zrobić, gdy uruchomienie systemu zajmuje zbyt wiele czasu!

Szybkość, płynność i intuicyjność – to obecnie trzy najbardziej pożądane przez człowieka cechy każdego urządzenia. To właśnie dzięki nim można bez zbędnych przeszkód wykonywać swoje zadania. Jednak problem pojawia się, gdy komputer zaczyna zwalniać. Na szczęście można temu przeciwdziałać. 

Dlaczego system uruchamia się powoli? Przyczyny problemu

Zanim zaczniesz szukasz rozwiązań, które przyspieszą komputer, ustal przyczynę swojego problemu. Okazuje się, że powolne działanie systemu jest często spowodowane niewłaściwym użytkowaniem urządzenia, np.:

  • instalowaniem zbyt dużej ilości programów i gier komputerowych, które zajmują pamięć i często uruchamiają się w tle podczas włączania urządzenia. W rezultacie system jest przeciążony i ma trudność z obsługą wszystkiego naraz,
  • nieaktualizowaniem systemu lub programów – jest to niezbędne do tego, aby usunąć błędy starych wersji i polepszyć działanie urządzenia,
  • otwieraniem podejrzanych plików, stron itp. – łatwo w ten sposób o nieświadome zainstalowanie złośliwego oprogramowania. Jego obecność wpływa negatywnie nie tylko na bezpieczeństwo Twoich danych, ale także na wydajność komputera.

Problemem może być też korzystanie z dysku HDD – choć ma dużą pojemność, nie jest zbyt wydajny, a jednocześnie jest bardziej podatny na awarie co wpływa obniżać komfort użytkowania urządzenia. Dlatego warto pomyśleć o jego wymianie na SSD, np. z oferty Komputery Markowe.  

Zastanawiasz się, która z przyczyn występuje w Twoim komputerze? Nie zgaduj! Wystarczy, że skorzystasz z jednego z narzędzi udostępnianych przez Windows – z Podglądu Zdarzeń. Dzięki temu narzędziu zobaczysz, które programy najbardziej spowalniają uruchamianie się systemu.

Jak przyspieszyć uruchamianie się systemu? Sprawdzone sposoby

Oto, co możesz zrobić, aby przyspieszyć uruchamianie się komputera.

  • Usuń niepotrzebne programy – aby je odinstalować, wejdź w "panel sterowania", a następnie kliknij w zakładkę "programy" oraz "programy i funkcje". Zobaczysz tam listę wszystkich aplikacji zainstalowanych na Twoim urządzeniu. Wybierz te, których nie używasz i usuń je, klikając prawym przyciskiem myszy w ikonę "odinstaluj". Pamiętaj, że na liście będą znajdować się także programy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania sprzętu, np. aplikacja potrzebna do obsługi touchpada czy drukarki lub skanera. Są one potrzebne, dlatego nie usuwaj ich. A jeśli masz wątpliwości, czy możesz to zrobić, sprawdź przeznaczenie konkretnych programów w internecie.
  • Przeskanuj urządzenie za pomocą programu antywirusowego – warto to robić regularnie, aby pozbyć się złośliwego oprogramowania.
  • Wyłącz programy, które uruchamiają się zaraz po zalogowaniu – zrobisz to w kilka minut. Kliknij jednocześnie klawisze "Windows + R", w wyświetlone okienko wpisz "msconfig", naciśnij klawisz "enter" i kliknij w zakładkę „uruchamianie”. Następnie wyłącz te programy, które "działają w tle" i spowalniają pracę urządzenia.
  • Zwolnij miejsce na dysku – zdjęcia, grafiki, filmy i dokumenty mogą zajmować wiele miejsca na dysku. Aby zwiększyć jego wydajność, usuń część z nich lub skopiuj je np. na dyski zewnętrzne.
  • Wyczyść urządzenie – kurz, który gromadzi się na wentylatorach, zwłaszcza komputera stacjonarnego, może powodować przegrzewanie się urządzenia. W rezultacie działa on wolniej, aby nie dopuścić do powstania trwałych uszkodzeń. Jeśli zależy Ci na szybkiej pracy, zadbaj o to, żeby wnętrze urządzenia było czyste.

Jeśli mimo Twoich starań, urządzenie nadal nie włącza się w zadowalająco szybkim tempie, zgłoś się do profesjonalnego punktu naprawy komputerów. Specjaliści znają zaawansowane metody optymalizacji systemu, dzięki czemu szybko mogą przywrócić jego dobrą wydajność, a jednocześnie nie usuną ważnych dla jego funkcjonowania aplikacji.

Przyspiesz uruchamianie się Twojego komputera i przestań marnować swój cenny czas!

Przeczytaj również: Jak sprawdzić parametry komputera z systemem Windows

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej