Laptop dla seniora — jak go wybrać?

Laptop dla seniora — jak go wybrać?

Co się dowiesz z artykułu:

Coraz więcej osób starszych korzysta nie tylko z telefonów, ale też laptopów. Choć wielu jest zaskoczonych, nie powinno to dziwić. Postęp technologiczny sprawił, że coraz więcej czynności mogą oni wykonywać bez wychodzenia z domu, dzięki czemu mogą czuć się pewniej i bezpieczniej. Aby jednak ułatwić im korzystanie z komputera, warto wybrać odpowiedni model. Czym się kierować przy wyborze laptopa dla seniora?

Czym powinien się wyróżniać laptop dla seniora?

Laptop jest dużo lepszym wyborem niż komputer stacjonarny. Jest nie tylko lekki, ale przede wszystkim mobilny – użytkownicy mogą go dowolnie przenosić i mieć zawsze przy sobie. Co równie ważne – laptopy są w pełni wyposażone w dodatkowe urządzenia takie jak: głośniki, klawiaturę czy ekran. Dzięki temu w domu znajduje się jeden sprzęt, a nie kilka urządzeń. Idealny laptop dla seniora powinien mieć:

  • niewielką wagę – dobrze, jeśli będzie ważył mniej niż 2 kg,
  • duży i czytelny ekran – min. 15 cali,
  • podświetlaną, wygodną klawiaturę,
  • zainstalowany system operacyjny,
  • pojemną i wytrzymałą baterię, która umożliwi długi czas pracy na w pełni naładowanej baterii,
  • wbudowany moduł Wi-Fi,
  • porty USB.

Warto również pamiętać, by wybierając laptop dla rodziców czy dziadków, na pierwszym miejscu postawić ich potrzeby i oczekiwania. Każdy ma inne wymagania, stąd też w każdym przypadku sprawdzi się inne rozwiązanie. Jedni użytkownicy poszukują tylko urządzenia do wykonania najprostszych czynności, inni do nieco bardziej zaawansowanych. Chcąc sprostać potrzebom przyszłego właściciela, warto dopasować parametry urządzenia do jego wymagań.

Jakie parametry powinien mieć laptop dla seniora?

Najważniejsze, by wybrane urządzenie było niezawodne. Osoby starsze często nie potrzebują sprzętów o wysokich parametrach technicznych, aczkolwiek nie oznacza to, że mogą korzystać ze starych modeli. Sprzęt powinien być na tyle nowoczesny, by umożliwiał korzystanie z dostępnych programów i aplikacji.

Ważną częścią laptopa jest procesor. Seniorom do hobbystycznego korzystania z urządzenia wystarczą generacje Intel Core i3 / AMD Ryzen 3 czy też Intel Core i5 / AMD Ryzen 5. Kolejnym elementem jest karta graficzna. To dzięki niej jest możliwe przeglądanie zdjęć czy filmów. Im lepszej jakości karta, tym wyższa jakość obrazu. Najczęściej grafika zintegrowana w płytach głównych jest wystarczająca dla użytkownika, który sporadycznie korzysta z urządzenia. Jeśli jednak senior potrzebuje wyższych parametrów, warto postawić na urządzenia wzbogacone o dedykowane karty graficzne.

Kolejnym istotnym podzespołem komputerowym jest pamięć RAM – to od niej zależy jakość korzystania z komputera, tj. szybkość jego działania. Dla osób starszych wystarczające powinny być warianty pomiędzy 4 a 16 GB RAM. Im większa wartość, tym lepiej, przy czym 4 GB RAM to minimum – warto pamiętać, że połowę dostępnej pamięci laptop wykorzystuje do działania systemu operacyjnego.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na pojemność dysku twardego. Jeśli laptop ma być wykorzystywany jedynie do przeglądania sieci, bez przechowywania dużej ilości plików multimedialnych, wystarczające będą dyski o pojemności 128-256 GB. W sytuacji, gdy jednak użytkownik będzie chciał gromadzić szereg zdjęć czy filmów, warto postawić na pojemniejsze modele – 512 GB – 1 TB.

Wybór odpowiedniego laptopa dla seniora nie jest trudnym zadaniem, aczkolwiek warto cały czas pamiętać, że ma być praktyczny, funkcjonalny i możliwie najprostszy w obsłudze. Co ciekawe, coraz więcej producentów oferuje dobrej jakości urządzenia w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu osoby starsze mogą w pełni korzystać z dostępu do nowych technologii i ułatwiać sobie codzienne życie.

Jeśli jednak potrzebny jest większy ekran, warto zakupić dodatkowy monitor. Jaki rozmiar monitora wybrać, aby był odpowiedni? Sprawdź artykuł!

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej