INFOLINIA +48 58 557 07 77 | Skontaktuj się z nami

VAT 0% DLA SZKÓŁ

Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym?

Jak uruchomić komputer w trybie awaryjnym?

Co się dowiesz z artykułu:

Ostatnio działanie Twojego komputera pozostawia wiele do życzenia? Masz problem z uruchomieniem laptopa? Przydatnym rozwiązaniem będzie próba uruchomienia urządzenia w trybie awaryjnym. Dowiedz się, jak można to zrobić i kiedy to jest potrzebne.

Tryb awaryjny komputera – co to? 

Tryb awaryjny pozwala użytkownikowi na skorzystanie z urządzenia, jednak jego funkcje są w bardzo podstawowym zakresie. Korzystanie z komputera w takim stanie, wiąże się z mniejszą rozdzielczością wyświetlania na ekranie oraz brakiem możliwości uruchomienia programów. Podczas pracy w takim trybie możliwa jest diagnostyka ewentualnych problemów z oprogramowaniem czy usunięcie wirusów, które mogły zainfekować system. Dzięki pracy w trybie diagnostycznym użytkownik ma szansę na rozwiązanie usterki w systemie komputera.

Najczęstsze powody uruchomienia komputera w trybie awaryjnym

Wiele osób może się zastanawiać, kiedy należy przejść do trybu awaryjnego. Do najczęstszych powodów uruchomienia go można zaliczyć:

  • zapętlające się ładowanie systemu operacyjnego – występuje wtedy, gdy próbujesz załączyć komputer, ale jedyne co widzisz, to wciąż powtarzający się cykl uruchamiania, bez faktycznej możliwości skorzystania z urządzenia;
  • nadmiernie zawieszający się system operacyjny – choć wcześniej urządzenie działało poprawnie, to teraz możesz zauważyć tzw. zamrożony ekran czy brak reakcji przy wykonywaniu prostych czynności. Takie symptomy to znak, że należy spróbować komputer w trybie diagnostycznym;
  • błąd zatrzymania – w starszych wersjach oprogramowania oznaczało to pojawienie się niebieskiego ekranu. Użytkownicy nowych systemów widzą ten alert w kolorze czarnym.

Jeśli zauważyłeś jeden z wymienionych błędów podczas korzystania z komputera, warto spróbować diagnostyki w trybie awaryjnym.

W jaki sposób uruchomić komputer w trybie awaryjnym?

W zależności od tego, w jaki sposób możliwe jest korzystanie z komputera, można wyróżnić kilka sposobów uruchomienia go w trybie awaryjnym. Oto najczęściej używane z nich:

  • z ekranu logowania

Podczas uruchomienia komputera z systemem operacyjnym Windows 11 wyświetla się ekran logowania. Zamiast postępować w tradycyjny sposób, przytrzymaj na klawiaturze przycisk Shift i kliknij pole Zasilanie. Po rozwinięciu się menu zauważysz opcję: Uruchom ponownie, to właśnie ją powinieneś zaznaczyć. Po tym, jak urządzenie zostanie uruchomione, należy wybrać przycisk Rozwiąż problemy i następnie z pola Ustawienia uruchamiania zaznaczyć uruchom ponownie. Dzięki takiemu działaniu zostanie wyświetlony ekran z możliwością wejścia w tryb diagnostyczny, czyli awaryjny. 

  • z menu START

Jeśli masz możliwość uruchomienia komputera w normalnym trybie, to aby przejść w awaryjny. Wystarczy wybrać z menu Start pozycję Ustawienia i zaznaczyć pole Odzyskiwanie Systemu. Następnie należy wybrać pozycję Uruchom ponownie. Po tym jak urządzenie zostanie zrestartowane, na ekranie pojawi się pozycja Rozwiąż Problemy, po naciśnięciu której użytkownik zobaczy okienko Ustawienia Uruchomienia. Następnie należy kliknąć pole Uruchom Ponownie. W kolejnym kroku wyświetli się ekran z listą opcji, w tym wejścia w tryb awaryjny.

Wybierając jedną z tych możliwości, możesz uruchomić urządzenie awaryjne i przeprowadzić diagnostykę na nim.

Błąd zatrzymania - co wtedy robić?

Niestety, podczas uruchomienia komputera pojawił się u Ciebie słynny niebieski lub czarny ekran. Już wiesz, że pojawił się problem w systemie operacyjnym. Jeśli chcesz przejść do trybu awaryjnego, powinieneś mechanicznie wyłączyć komputer, czyli za pomocą przycisku odpowiedzialnego za zasilanie. Następne w ten sam sposób uruchom urządzenie i znowu je wyłącz. Taką operację należy przeprowadzić kilka razy, aż automatycznie pojawi się ekran Automatyczna Naprawa, z której możesz za pomocą opcji Rozwiązywanie problemów ponownie uruchomić urządzenie. W następnym kroku pojawi się ekran z możliwością wyboru wejścia w tryb awaryjny.

Co można zrobić podczas pracy w trybie awaryjnym?

Uruchomienie komputera w trybie awaryjnym to dopiero początek, teraz należy spróbować usunąć problemy w systemie operacyjnym. Wśród czynności, które możesz przeprowadzić w okrojonej wersji oprogramowania, można wymienić:

  • przywrócenie systemu – jest to możliwe, poprzez wybór opcji na dysku, gdzie zostało zainstalowane oprogramowanie,
  • usunięcie zainfekowanych programów – w trybie awaryjnym użytkownik ma możliwość odinstalowania wszelkich elementów, po których pojawiły się problemy z komputerem,
  • odinstalowanie sterowników – jeśli podejrzewasz, że sterowniki, które pobrałeś, wpływają negatywnie na pracę urządzenia, w trybie awaryjnym możesz je bezpiecznie usunąć.

Jeśli skończyłeś pracę w trybie awaryjnym, wystarczy uruchomić ponownie urządzenie, tak aby możliwe było sprawdzenie, czy będzie ono działać znowu w poprawny sposób.

Czy można mieć wtedy dostęp do sieci?

W niektórych przypadkach, aby usunąć problemy związane z niesprawnym oprogramowaniem, konieczne jest zainstalowanie odpowiednich sterowników. Niestety, ale pobrać można je jedynie przez internet. Na szczęście podczas uruchamiania komputera w trybie awaryjnym, użytkownik ma szansę wybrać opcję z dostępem do sieci internetowej lub bez. Dzięki temu jest możliwe pobranie koniecznych plików, aby umożliwić poprawną pracę urządzenia. Przy zakupie nowego laptopa, aby uniknąć takich sytuacji warto się przygotować. Pierwsze uruchomienie laptopa jest bardzo istotne i warto się do niego przygotować. Sprawdź!

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej