Jak włączyć kamerkę w laptopie - kilka prostych sposobów

Jak włączyć kamerkę w laptopie - kilka prostych sposobów

Co się dowiesz z artykułu:

Dzisiaj niemal każdy laptop ma wbudowaną kamerkę. Może zdarzyć się, że przez dłuższy czas nie będziesz jej używał i nie będziesz zastanawiał się, czy jest ona uruchomiona. Jednak problem może pojawić się wtedy, kiedy kamerka będzie niezbędna, a okaże się, że nie działa. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak poradzić sobie z włączeniem kamerki w laptopie z systemem Windows, a jak w komputerze przenośnym z oprogramowaniem iOS?

Kamerka w laptopie – do czego może ci się przydać?

W XXI wieku bez kamerki w laptopie ani rusz. Jest ona potrzebna nie tylko podczas pracy. Przydaje się także w czasie:

  • zwykłych rozmów – dzięki kamerce laptopy coraz częściej zastępują smartfony. Aplikacje typu Skype, Zoom są niezwykle popularne. Dzieje się tak, gdyż obraz wyświetlany na ekranie laptopa jest większy i zwykle bardziej wyraźny niż ten, który pojawia się na wyświetlaczu telefonu;
  • robienia zdjęć – przy pomocy komputera możesz robić np. selfi;
  • nauki zdalnej – jeśli wybierzesz np. kurs językowy online, kamerka będzie ci niezbędna. To dzięki niej będziesz miał doskonały kontakt z lektorem – twój pokój, biuro zamieni się w salę lekcyjną.

Kamerki w laptopie mają parametry pozwalające na przekazywanie obrazu w jakości, która jest wystarczająca podczas rozmów, nauki online. Jednak jeśli chcesz nagrywać filmy czy robić za pomocą laptopa wyraźne, ostre zdjęcia, będziesz zmuszony zainwestować w sprzęt peryferyjny. Taką kamerkę mocuje się bezpośrednio przy ekranie. 

 

Dlaczego uruchamianie kamerki w laptopie sprawia tak wiele trudności?

Kamerka w laptopie powinna uruchomić się sama – np. wtedy, gdy chcesz skorzystać z aplikacji do wideorozmów lub robienia zdjęć. Jednak bywa, że nie włącza się ona automatycznie – może być za to odpowiedzialnych kilka czynników. Najczęściej problem dotyczy ustawień sprzętu lub sterowników. Może też okazać się, że pomimo konfiguracji, kamerka nie będzie przesyłać obrazu. W takiej sytuacji można domyślać się, że jest uszkodzona.

Mimo że uruchomienie kamerki nie jest trudne, należy wiedzieć, w jakiej kolejności przeprowadzić określone czynności. Wyjaśniamy krok po kroku, co zrobić, aby móc prowadzić wideorozmowy czy robić zdjęcia za pomocą komputera.

Uruchamianie kamerki w laptopie z systemem operacyjnym Windows

Jeśli jesteś właścicielem komputera przenośnego z Windowsem, możesz włączyć kamerkę na trzy sposoby.

  1. Najprostszym patentem na jej uruchomienie jest skorzystanie z wyszukiwarki systemowej. Może znajdować się ona na pasku zadań – tuż przy symbolu systemu Windows. Jeśli jej tam nie widzisz, rozwiń menu i znajdź zakładkę „Wyszukaj”. W wyszukiwarkę wpisz hasło „Aparat”. Pozwoli ci to znaleźć aplikację przeznaczoną do uruchamiania kamerki – aby ją włączyć, należy jedynie kliknąć jej symbol;
  2. W niektórych komputerach uruchamianie kamerki jest jeszcze łatwiejsze. Bywa, że odpowiednia aplikacja wyświetli się w menu start – wtedy, aby włączyć kamerkę, wystarczy na nią kliknąć;
  3. Możesz też użyć klawisza funkcyjnego. Najpierw naciśnij na klawiaturze przycisk oznaczony symbolem „Fn”, a potem taki z symbolem kamerki lub aparatu. Jest to klawisz, na którym będzie znajdowała się litera F i cyfra (np. F7, F8).

Jeśli te metody zawiodą, może okazać się, że problem tkwi w sterownikach. W takiej sytuacji należy je zainstalować lub zaktualizować. Aby to zrobić, musisz odnaleźć w swoim komputerze „Menadżera Urządzeń” (np. za pomocą wyszukiwarki systemowej). Po jego uruchomieniu pojawią się symbole m.in. drukarki, joysticka oraz kamerki - kliknij w symbol przedstawiający aparat. Jedną z opcji, które wyświetlą się wtedy na ekranie, będzie aktualizacja lub instalacja sterowników. 

Pamiętaj, że zarówno po włączeniu kamerki, jak i pobraniu oprogramowania, twój komputer może wymagać ponownego uruchomienia. Natomiast jeśli będziesz chciał wyłączyć to urządzenie, znajdź je ponownie w menu start lub za pomocą wyszukiwarki. Kliknij ikonę, a następnie wybierz opcję „wyłącz”.

Są tacy, którym nie wystarcza wyłączenie kamerki poprzez wybranie właściwych ustawień w komputerze. O takich osobach pomyśleli niektórzy producenci akcesoriów komputerowych. W sklepach z gadżetami do laptopów są dostępne zaślepki, które umożliwiają zasłonięcie obiektywu

Jak uruchomić kamerkę w laptopie z systemem iOS?

Kamerka w MacBooku powinna także uruchomić się automatycznie w czasie rozmowy lub gdy włączysz aplikację do robienia zdjęć. Jednak i w tym przypadku istnieją wyjątki od reguły. Jeśli kamerka nie uruchomi się wraz z odpowiednim program, będzie należało włączyć ją „ręcznie”.

Aby to zrobić, trzeba znaleźć folder „Programy”, a następnie kliknąć ikonę Photo Booth. Następnie należy wybrać odpowiednie ustawienia. 

Nie zapomnij, że nigdy nie można wykluczyć tego, że kamerka jest uszkodzona. Jednak większość problemów z jej uruchomieniem jest związanych z wyłączoną aplikacją, ustawieniami systemowymi lub z brakiem właściwych sterowników. Dlatego, aby włączyć kamerkę, wystarczy zwykle spokojnie, krok po kroku wyszukać odpowiedni program do jej obsługi. 

Kamerka może ci się przydać do pracy zdalnej - sprawdź jak wybrać do niej odpowiedniego laptopa.

Polecamy produkty