Bezpieczeństwo w sieci. Jak zabezpieczyć ważne dane?

Bezpieczeństwo w sieci. Jak zabezpieczyć ważne dane?

Czego dowiesz się z tego wpisu:

Bezpieczeństwo danych jest bardzo istotną kwestią, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę. W dobie internetu coraz więcej przestępstw odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Ataki hakerskie czy akty cyberprzestępstw nie muszą dotyczyć tylko sektora e-finansów, czy dużych przedsiębiorstw. O bezpieczeństwie danych w sieci powinien pamiętać każdy, kto przechowuje pliki w chmurze, korzysta ze skrzynki pocztowej i serwisów społecznościowych. Jak zadbać o dane w sieci?

Kopie zapasowe — dlaczego warto je tworzyć?

Ważne pliki można stracić na wiele sposobów. Dotyczy to zarówno prywatnych danych, jak i tych związanych z funkcjonowaniem firmy. Zaczynając od przypadkowego usunięcia, awarii nośnika, a kończąc na kradzieży urządzenia lub ataku hakerskim. Skutecznym sposobem na ochronę ważnych danych jest więc tworzenie kopii zapasowych, inaczej back-upów, najlepiej na odrębnych urządzeniach niepodłączonych na stałe do komputera. 

Wybór sprzętu do przechowywania danych jest duży. Oto kilka z dostępnych rozwiązań:

  • Dysk zewnętrzny HDD i SSD — korzystanie z dysków zewnętrznych to skuteczny sposób na ochronę ważnych danych. Aby była ona w pełni efektywna, trzeba pamiętać o każdorazowym odłączaniu urządzenia od komputera po wykonaniu kopii zapasowej. Takie postępowanie gwarantuje całkowite bezpieczeństwo plików, nawet w sytuacji ataku hakerskiego.
  • Serwery NAS — to kolejny skuteczny sposób na tworzenie bezpiecznej kopii zapasowej. Zaletą takiego rozwiązania jest szeroka możliwość konfiguracji. Zależnie od modelu, da się wyposażyć serwer w kilka dysków, dopasowując pojemność serwera do własnych potrzeb. 
  • Pendrive — do stworzenia back-upu można też użyć zwyczajnej pamięci flash USB. Nadaje się idealnie do bezpiecznego przechowywania plików takich jak zdjęcia, muzyka czy nagrania. Osoby, którym zależy na zabezpieczeniu zawartości na pendrivie, mogą zdecydować się na nośnik z szyfrowaniem. Taki model wymaga ustawienia hasła, które musi zostać podane przy podłączaniu do komputera. 

Kopia zapasowa jest jeszcze bezpieczniejsza, jeśli stworzymy ją w kilku miejsca. W takiej sytuacji, gdy jedno ze źródeł będzie niedostępne, można skorzystać z innego. 

Jak zabezpieczyć dysk twardy?

Dyski twarde, zarówno te wewnętrzne w komputerach i laptopach, jak i zewnętrzne, wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Znajdują się na nich ważne dane w postaci dokumentów, PIT-ów, zdjęć czy filmów, które co jakiś czas są przenoszone na inne nośniki — przy okazji drukowania poza domem lub zmiany komputera. Jeśli dane przechowywane są w jednym miejscu, na dysku komputera, istnieje ryzyko ich utraty.

Aby uniknąć kłopotów związanych z kradzieżą plików, przede wszystkim warto ustawić silne hasło logowania do systemu. Takie rozwiązanie to minimum, jakie powinno się wykonać, w celu zabezpieczenia ważnych danych znajdujących się na dysku urządzenia. Warto o tym pamiętać nawet w sytuacji, gdy korzysta się z komputera wyłącznie w domowych warunkach. 

Kolejnym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa dysku jest program szyfrujący. Pozwala on na zakodowanie wszystkiego, co się na nim znajduje. Jest to dobra metoda uzupełniająca cały system zabezpieczeń. 

Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Wraz z rozwojem internetu rozwinęła się również cyberprzestępczość. Baza wirusów powiększa się w szybkim tempie, przez co rośnie ilość zagrożeń. Coraz częściej aplikacje szpiegujące atakują powszechnie używane serwisy społecznościowe i programy użytkowe. Aby uniknąć kłopotów z tym związanych, warto pamiętać o kilku zasadach:

  • należy korzystać z najnowszej wersji systemu operacyjnego,
  • trzeba zabezpieczać komputer skutecznym programem antywirusowym,
  • nie wolno otwierać niezidentyfikowanych lub podejrzanych wiadomości i linków,
  • można pobierać programy tylko z zaufanych źródeł,
  • warto dbać o anonimowość w sieci,
  • powinno się korzystać z silnych haseł.

W trosce o bezpieczeństwo własnych danych warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Regularne tworzenie kopii zapasowych, najlepiej w kilku miejscach, to skuteczny sposób na uniknięcie konsekwencji przypadkowego usunięcia plików. 

Warto też pamiętać o ostrożnym korzystaniu z publicznych sieci wi-fi. Takie postępowanie to szansa dla hakerów na dostanie się do urządzenia, a tym samym otrzymanie dostępu do kont społecznościowych i innych aplikacji. Pod żadnym pozorem nie należy też podawać w sieci danych, które mogłyby posłużyć do oszustwa. Mowa tu o takich informacjach jak numer karty kredytowej, dane dowodu osobistego, hasła logowania czy nawet numer telefonu.

Zastanawiając się nad zaciągnięciem zobowiązania przez internet, warto sprawdzić najpierw, czy dana firma działa legalnie. Pozwoli to uchronić się przed ewentualnym wyłudzeniem danych lub oszustwem. Należy zweryfikować, czy pożyczkodawca figuruje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Zdarza się również, że hakerzy przejmują konta na portalach społecznościowych. W razie otrzymania wiadomości od znajomego z prośbą o natychmiastowy przelew pieniędzy w nagłej potrzebie, trzeba dobrze ją zweryfikować. Sposobem na to może być rozmowa telefoniczna lub spotkanie z tą osobą w celu potwierdzenia, czy na pewno jest ona adresatem tej informacji. 

W naszej ofercie znajdziesz oprogramowania antywirusowe, które pomogą Ci uniknąć kradzieży danych i ataków wirusów.

Polecamy produkty