Ile prądu zużywa sprzęt komputerowy

Ile prądu zużywa sprzęt komputerowy

Co się dowiesz z artykułu:

Ile prądu zużywa sprzęt komputerowy?

Z uwagi na rosnące ceny energii coraz więcej osób zastanawia się nad zużyciem prądu przez urządzenia wykorzystywane w domu na co dzień. Do tej kategorii zalicza się m.in. sprzęt komputerowy — klasyczne PC-ty i laptopy. W zależności od wielu czynników pobór kilowatogodzin przez te urządzenia będzie się znacząco różnił. Dowiedz się, ile prądu zużywają i co na to wpływa.

Od czego zależy zużycie prądu przez komputer stacjonarny?

Zużycie prądu przez komputer trudno określić jednoznacznie. Co prawda na etykiecie urządzenia widnieje informacja o poborze mocy, jednak w odniesieniu do tego rodzaju sprzętu, nie jest to wartość określająca typowe zużycie. Dlaczego? Bo zasilacz o mocy 400 W nie oznacza, że komputer nieustannie potrzebuje aż tak dużo energii. W rzeczywistości jest to maksymalna ilość mocy, potrzebnej do zasilenia urządzenia przy maksymalnym obciążeniu. W praktyce taki sprzęt podczas pracy pobierze około 200-250 W. 

Trzeba pamiętać, że dokładne zużycie energii przez sprzęt komputerowy zależy od wielu czynników. Wpływ na pobór mocy mają:

  • liczba urządzeń peryferyjnych — zaliczają się do nich monitor, klawiatura, myszka czy głośniki. Wraz z rosnącą liczbą podłączonego sprzętu zużycie prądu będzie wzrastało. Najbardziej energochłonny jest monitor, który może wykorzystywać mniej więcej od 30 do 80 W;
  • rodzaj aktywności — używanie zaawansowanych programów graficznych skutkuje znacznie większym zużyciem prądu niż np. praca w Excelu czy przeglądanie internetu;
  • korzystanie z trybu oszczędzania energii — pozwala na zoptymalizowanie ilości prądu dostarczanego do komputera w zależności od potrzebnej w danym momencie mocy obliczeniowej;
  • typ dysku — dysk HDD w porównaniu do SSD potrzebuje znacznie więcej energii.

Ile prądu zużywa laptop?

Od czego zależy zużycie prądu przez laptop?

Warto podkreślić, że komputer stacjonarny zawsze zużyje co najmniej 2 razy więcej energii elektrycznej niż laptop. Wynika to m.in. z większej mocy obliczeniowej PC, a także konieczności zasilenia jednostki centralnej i urządzeń peryferyjnych. 

Na wykorzystanie energii przez laptop wpływają:

  • korzystanie z trybu czuwania — wiele osób, zamiast wyłączać urządzenie, pozostawia je uśpionymi. Skutkuje to ciągłym poborem prądu. Zaleca się więc całkowite wyłączanie laptopa, co zmniejsza zużycie prądu, a jednocześnie wydłuża żywotność sprzętu;
  • rodzaj aktywności — proste działania w edytorze tekstu, tak samo, jak na PC, powodują mniejszy pobór mocy niż granie w gry;
  • jasność ekranu — przyciemnienie matrycy wydłuża czas pracy baterii, a tym samym zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Oprócz wymienionych czynników związanych z samym użytkowaniem urządzenia, znaczenie ma również rok produkcji laptopa. Z reguły nowsze modele są znacznie bardziej energooszczędnie niż ich starsze odpowiedniki. 

Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej przez sprzęt komputerowy?

Zużycie prądu podczas użytkowania komputera stacjonarnego czy laptopa zależy od wielu czynników. Najbardziej wiarygodną metodą na obliczenie tej wartości jest skorzystanie z miernika energii elektrycznej, nazywanego inaczej watomierzem. Urządzenie po podłączeniu do gniazdka określa dokładny pobór mocy konkretnego sprzętu. Jednak mało kto dysponuje takim przyrządem pomiarowym. Dlatego istnieje inny sposób na oszacowanie zużycia prądu.

Aby to zrobić, trzeba ustalić:

  • moc używanego sprzętu (w watach);
  • cenę 1 kWh (takie dane można znaleźć np. w rachunku za energię elektryczną);
  • czas działania urządzenia w ciągu dnia (w godzinach).

Następnie moc sprzętu należy pomnożyć przez czas jego działania i podzielić przez 1000. Potem pozostaje jedynie pomnożyć uzyskaną wartość przez cenę 1 kWh. Otrzymany wynik określi maksymalny dzienny koszt energii pobieranej przez sprzęt komputerowy.

Sprawdź energooszczędne laptopy dostępne w naszej ofercie.

Polecamy produkty