Utylizacja laptopa. Jak wygląda to w praktyce?

Utylizacja laptopa. Jak wygląda to w praktyce?

Co się dowiesz z artykułu:

Użytkownicy zauważają, że żywotność obecnie produkowanych laptopów uległa znacznemu skróceniu w porównaniu do ich starszych odpowiedników. Dlatego też coraz chętniej wymienia się komputery na nowe — albo z uwagi na ich zużycie, albo nieaktualność technologii dostępnych w kilkuletnim sprzęcie. Skutkuje to wzrostem liczby niepotrzebnych laptopów, a także w konsekwencji — koniecznością ich utylizacji. Dowiedz się, jak wygląda proces recyklingu sprzętu komputerowego w praktyce.

Jak przebiega utylizacja laptopów?

Proces utylizacji laptopa rozpoczyna się w momencie, gdy jego użytkownik podejmie decyzję o pozbyciu się sprzętu. Uwaga! Takich urządzeń nie można wyrzucać do kontenerów na odpady zmieszane. Z uwagi na wykorzystane w procesie ich produkcji materiały, muszą one zostać odebrane przez firmę zajmującą się przetwarzaniem, odzyskiem, recyklingiem i unieszkodliwianiem sprzętu elektronicznego. 

Przyjęte przez takie przedsiębiorstwo laptopy, wraz z resztą odpadów elektrycznych i elektronicznych, są:

  • odbierane i transportowane,
  • rozładowywane w zakładzie przetwarzania odpadów,
  • recyklingowane. 

Często wszystkie te czynności realizuje jedna firma, której działalność polega na szeroko pojętej utylizacji zużytego sprzętu. 

Na czym polega utylizacja laptopów?

W zakładzie przetwarzania przeprowadza czynności, które mają na celu bezpieczne zutylizowanie urządzeń. Zalicza się do nich np. usuwanie niebezpiecznych składników i innych materiałów wymagających specjalnego traktowania. 

W przypadku komputerów szczególną uwagę przykłada się do bromu, który był wykorzystywany w modelach starszej generacji w celu zmniejszenia łatwopalności sprzętu. Przedostanie się tego pierwiastka do środowiska, może mieć negatywny wpływ zarówno na faunę, jak i na florę. U ludzi powoduje otępienie umysłowe i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu rozrodczego. 

Pozostałe elementy metalowe i plastikowe zostają przekazane zakładom zajmującym się ich odzyskiem oraz recyklingiem. Mogą to być np. huty, w których obrabia się złom, lub firmy produkujące wyroby z tworzyw sztucznych. Tam pozostałości ulegają przetworzeniu na surowce przeznaczone do wtórnego użycia. Wszystkie czynności przeprowadzone w ramach utylizacji muszą być potwierdzone odpowiednimi dokumentami. Takie zaświadczenia są przechowywanie w firmie przetwarzającej elektroodpady przez 5 lat, a także przekazywane Głównemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska.

Jak przebiega utylizacja laptopów!

Komu zlecić utylizację laptopa?

Skoro zepsutych laptopów nie powinno się wyrzucać do zwykłych kontenerów na odpady, to w takim razie co należy z nimi zrobić? Niepotrzebny sprzęt komputerowy bez problemu przyjmą:

  • sklep, w którym kupujesz nowego laptopa. Zgodnie z prawem placówki handlowe muszą przyjąć urządzenie tego samego typu na zasadzie wymiany „1 do 1” – stary komputer za nowy;
  • zarejestrowany punkt skupu złomu;
  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdujący się na terenie każdej gminy. Dokładną lokalizację miejsca, w którym zostawisz elektroodpady w nieograniczonej ilości, znajdziesz w internecie;
  • specjalistyczna firma zajmująca się odbiorem laptopów i innego zużytego sprzętu.

Według statystyk największa liczba urządzeń elektronicznych trafia do skupów złomu. Kolejnym wyborem konsumentów pozbywających się niepotrzebnych laptopów są sklepy i gminne punkty PSZOK. Pozostawienie komputera czy innych elektrośmieci w wyżej wymienionych lokalizacjach gwarantuje przekazanie ich dalej, do odpowiednich podmiotów. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twój sprzęt komputerowy został poddany recyklingowi w sposób zgodny z prawem.

Warto podkreślić, że zakłady zajmujące się utylizacją laptopów i innego sprzętu elektronicznego muszą dysponować odpowiednim zapleczem technicznym i technologicznym. Tylko takie przygotowanie pozwala na sprostanie restrykcyjnym normom określonym przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, a w efekcie na bezpieczne zutylizowanie elektrośmieci. 

 

Sprawdź komputery poleasingowe dostępne w naszej firmie.

Polecamy produkty