Redukcja emisji CO2 poprzez zakup używanego laptopa

Redukcja emisji CO2 poprzez zakup używanego laptopa

Co to w ogóle CO2?

CO2 jest niezbędny do życia na Ziemi - rośliny potrzebują go do fotosyntezy, a ludzie i zwierzęta wydychają CO2 jako produkt uboczny oddychania

Jednak nadmierne stężenie CO2 w atmosferze, spowodowane działalnością człowieka, może prowadzić do negatywnych zmian klimatycznych i zagrożeń dla środowiska. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać odpowiedni poziom CO2 poprzez działania na rzecz ograniczenia jego emisji.

Redukcja emisji CO2 poprzez zakup używanego laptopa

Zakup używanego laptopa zamiast nowego może znacząco przyczynić się do redukcji emisji CO2 z kilku powodów:

1. Produkcja nowych laptopów generuje duże ilości CO2 - według danych, wytworzenie jednego laptopa powoduje emisję 270 kg CO2 oraz zużycie 190 000 litrów wody. To więcej niż średnie roczne zużycie wody przez 4-osobową rodzinę.

2. Wydłużenie cyklu życia laptopów poprzez używanie sprzętu z drugiej ręki ogranicza zużycie surowców i energii potrzebnej do produkcji nowych urządzeń. Szacuje się, że samo wydłużenie życia komputerów o rok może zmniejszyć emisję CO2 o około 4% do 2030 roku.

3. Laptopy poleasingowe, które trafiają na rynek wtórny, są sprawdzane i nadal mogą służyć przez długi czas. Często nie wykorzystujemy pełnego potencjału nowych laptopów, więc używanie sprzętu z drugiej ręki jest bardziej efektywne.

4. Recykling i ponowne wykorzystanie części z wycofywanych laptopów również przyczynia się do ograniczenia emisji CO2 w porównaniu do produkcji nowych urządzeń.

Podsumowując, wybór używanego laptopa zamiast nowego jest korzystnym rozwiązaniem, które pozwala znacząco zmniejszyć emisję CO2 związaną z produkcją i zużyciem elektroniki.

 

Polecamy produkty