Zalany laptop - jak go uratować?

Zalany laptop - jak go uratować?

Zalanie laptopa to powszechny problem, z którym spotkała się większość pracowników wykorzystujących mobilny sprzęt komputerowy. Często zdarza się to również nieuważnym użytkownikom domowym, którzy zabierają swoje urządzenia do kuchni lub raczą się kawą w trakcie surfowania po sieci.

Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zalany laptop da się naprawić? Odpowiedź może jest zaskakująca, lecz nie musisz od razu wyrzucać swojego komputera na śmietnik i biec do sklepu po nowego. Istnieje bardzo duża szansa, że będzie on jeszcze sprawny. 

Zalany laptop – co robić? Krok 1

Przede wszystkim wyłącz go w trybie natychmiastowym i odłącz od ładowarki. Jeśli umiesz, wyciągnij także baterię. Awaryjne wyłączanie komputera możesz wykonać manualnie, przytrzymując przycisk Power. Niektóre laptopy mają zintegrowane baterie, których nie da się tak po prostu wyciągnąć. Dysponują jednak wewnętrznym przyciskiem Reset, który wymaga użycia cienkiego drucika. Każdy na pewno widział podobne rozwiązanie na routerach. Z tak zabezpieczonym laptopem możemy przejść do 2 etapu. 

Minimalizacja szkód – krok 2

Jak uratować zalany laptop? Przede wszystkim odchyl go maksymalnie i przekręć do góry nogami. Jeśli dany model umożliwia odchylenie do kąta 180 stopni, ten krok można uznać za zakończony. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku konstrukcji z ograniczeniami. Ustawienie komputera w pozycji piramidy, prawdopodobnie spowoduje rozlanie się płynu po podzespołach. Należy zatem ustawić go do kąta 90 stopni między ekranem, a klawiaturą i położyć na skraju biurka lub szafki, by część z płytą główną leżała równolegle do blatu. Tę czynność należy wykonać tak szybko, jak tylko jest to możliwe. W innym wypadku płyn będzie rozlewać się po częściach. 

Suszenie, czyli krok 3

Proces suszenia powinien trwać od kilku, do kilkudziesięciu godzin – w zależności od stopnia zalania. Lepiej w tym wypadku dmuchać na zimne, ponieważ zbyt szybkie odpalenie laptopa może spowodować zwarcie i trwałe uszkodzenie podzespołów. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie w miejscu zalania materiałowych woreczków z ryżem, silikonowym kocim żwirkiem lub żelem krzemionkowym. Na rynku można spotkać specjalne woreczki pochłaniające wilgoć, które warto mieć w domu na wypadek sytuacji awaryjnych. 

Co zrobić dalej?

Rodzaj wylanego płynu również ma znaczenie dla rezultatów. Jeśli była to jedynie czysta woda, po 12-72 godzinach możesz spróbować odpalić komputer. Słodkie napoje, kawa lub herbata mogą pozostawić osad, który w konsekwencji zaburzy proces pracy podzespołów, będzie gromadzić jeszcze więcej brudu i stanie się główną przyczyną korozji. Jeżeli więc boisz się samodzielnie usunąć napój z wnętrza komputera, ponieważ nie posiadasz doświadczenia lub narzędzi, lepiej udać się do najlepszego w okolicy specjalisty. On na pewno miał już do czynienia z tego typu sytuacjami i będziesz wiedział, jak naprawić zalany laptop

Wybrać serwis producenta, czy lokalnych fachowców?

Sprzęt jest jeszcze na gwarancji? Tak? W takim razie już nie i to nie ma większego znaczenia. Dlaczego? Ponieważ gwarancja producenta obejmuje wady sprzętu, wyłączając uszkodzenia mechaniczne i rażące niedbalstwo, którego w tym wypadku użytkownik się dopuścił. Chociaż renomowany serwis na pewno pomoże w sposób profesjonalny i zgodny z procedurami, cena za usługi serwisowe będzie o wiele wyższa. Jeżeli więc wśród znajomych masz doświadczonego profesjonalistę i jesteś w stanie mu zaufać, będzie on dużo lepszym wyborem dla Twojego portfela. Efekt prawdopodobnie będzie identyczny.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej