Co zrobić, jeśli komputer się przegrzewa? 

Co zrobić, jeśli komputer się przegrzewa? 

Co dowiesz się z artykułu:

Temperatura poszczególnych podzespołów w twoim komputerze jest zdecydowanie za wysoka. Przekłada się to na jego wydajność, a także szybkość pracy, zazwyczaj takie urządzenie działa zdecydowanie wolniej. Przegrzanie komputera może jednak spowodować jego uszkodzenie. Co zrobić, kiedy mamy obawy, że kondycja naszego komputera się obniży z powodu niekorzystnych dla niego warunków? Kluczowe dla skutecznej reakcji jest rozpoznanie źródła problemu. Dlaczego komputer się przegrzewa oraz w jaki sposób sobie z tym radzić

Przyczyny nadmiernego nagrzewania się komputera 

Zastanawiasz się, dlaczego komputer się przegrzewa, pomimo że wydaje Ci się, że korzystasz z niego zgodnie z ogólnymi zaleceniami? Bardzo często za taki stan odpowiada nieodpowiednia wentylacja urządzenia. Może to wynikać m.in. z braku wolnej przestrzeni przy otworach wentylacyjnych. Zasłaniamy je meblami, ścianą, a czasami po prostu różnego rodzaju dekoracjami. Inną przyczyną jest zbyt ciasna obudowa bądź też za duża ilość komponentów w stosunku do objętości jej wnętrza. Niepodłączone kable i dyski niepotrzebnie zajmują w niej miejsce, ograniczając cyrkulację powietrza. Zamieszanie z temperaturą wywołuje też wszechobecny kurz. Dociera również do poszczególnych podzespołów komputera. Najbardziej cierpią na tym elementy układu chłodzenia i wentylacji. 

Dlaczego jeszcze komputer się przegrzewa? Z powodu braku odpowiedniego chłodzenia. Komputer pracujący pod dużym obciążeniem, wymaga wydajniejszego układu chłodzenia. Dlatego też wybierając sprzęt, należy uwzględnić jego przeznaczenie. Zdarza się jednak, iż temperatura wzrasta na skutek usterek i awarii. Chłodzenie w takich przypadku musi pracować intensywniej, nie zawsze jednak wystarczająco w stosunku do obciążenia procesora oraz systemu. 

Twój komputer się grzeje. Co zrobić, aby obniżyć jego temperaturę? 

Po pierwsze należy zdiagnozować problem, zastanawiając się, dlaczego komputer się przegrzewa. Wymaga to dokładnego sprawdzenia poszczególnych podzespołów, których niesprawności mogłyby wpłynąć na podwyższenie temperatury pracy urządzenia. W wielu przypadkach wystarczy wyczyszczenie wentylatora, na którym osadzają się zabrudzenia i kurz. W tym celu skorzystaj ze sprężonego powietrza, którym przedmuchasz wentylator orazradiatory. 

Wyczyściłeś wentylator, jednak wciąż twój komputer się grzeje. Co zrobić, jeżeli podejrzewasz, że przyczyną może być niewystarczające chłodzenie? Potrzebna będzie jego wymiana. W zależności od potrzeb mogą być to tylko niewielkich rozmiarów radiatory z pojedynczymi wentylatorami, jak i zaawansowane zestawy chłodzenia wodnego i konstrukcje wieżowe. Problem rozwiążą też dodatkowe wentylatory, które skutecznie poprawiają cyrkulację powietrza w środku obudowy. 

Nie wiesz, co zrobić, jak komputer się przegrzewa z powodu zbyt małej przestrzeni obudowy? Najlepiej oczywiście wymienić ją na większą, bardziej przestronną, zapewniającą więcej miejsca dla podzespołów. To przekłada się na efektywniejsze chłodzenie, ale też może być motywacją do zmiany wyglądu komputera. 

Lepiej zapobiegać, niż leczyć 

Jeżeli Twój komputer jeszcze się nie przegrzewa, masz szansę zapobiec temu problemowi. Nie zdejmuj obudowy komputera podczas jego pracy. Istnieje błędne przekonanie, że wspomaga to chłodzenie, w rzeczywistości jednak sprzyja gromadzeniu się na podzespołach większej ilości kurzu. Czyść wnętrze obudowy sprężonym powietrzem, regularnie, raz na jeden lub kilka miesięcy - w zależności od intensywności i częstotliwości użytkowania komputera. Nie ustawiaj komputera blisko grzejników, nie zastawiaj też wywietrzników ścianą i meblami. W przypadku laptopa unikaj ustawiania go na miękkich powierzchniach, jak kołdra, koc czy ubrania, które sprzyjają jego przegrzewaniu. 

Teraz już wiesz zarówno dlaczego komputer się przegrzewa, jak też, jak postępować w takich sytuacjach. Nie lekceważ podwyższonej temperatury sprzętu, która może doprowadzić do jego poważnego uszkodzenia.

Polecamy produkty