Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie laptopa?

Wiele osób nie wyobraża sobie codzienności bez komputera mobilnego, który jest zawsze pod ręką. Żyjemy w czasach, w których praca lub edukacja zdalna to standard, a dostęp do sieci to podstawa. Jak zatem wybrać odpowiedniego laptopa?

Zdając się na pracowników tzw. sieciówek, istnieje ogromna szansa na przepłacenie za sprzęt, którego potencjału nie wykorzystasz. Możliwe też, że nie spełni on Twoich oczekiwań. Nie marnuj więc czasu na bezsensowne rozmowy i sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa. Świadomy klient to zadowolony użytkownik. 

Procesor, taktowanie i generacja

Procesor to serce, które bije w laptopie. Można nazwać go również mózgiem, gdyż wszystkie operacje wykonywane w trakcie pracy, przechodzą przez ten element. Niemniej jednak odpowiada on w ogromnej mierze za wydajność i efektywność.

Jak wybrać procesor? Im wyższa generacja, większe wartości taktowania (wyrażane w GHz) i więcej rdzeni, tym lepiej. Rdzenie odpowiadają m.in. za ilość obsługiwanych wątków, zatem im ich więcej, tym Twój sprzęt lepiej poradzi sobie z realizacją wielu zadań jednocześnie.

Dysk twardy – SSD i HDD

Z jednej strony mamy technologię SSD oferującą szybki odczyt danych, co przekłada się na pracę urządzenia i z drugiej HDD, czyli element zapewniający dużą pojemność dyskową. W tym wypadku każdy samodzielnie musi ustalić, na czym bardziej mu zależy – płynność i szybkość pracy laptopa, czy duża pojemność dysku. Oczywiście ciekawą alternatywą są laptopy wykorzystujące zarówno jeden dysk, jak i drugi. Warto zastanowić się także nad tym, czy zamiast HDD nie lepiej korzystać z wirtualnej chmury danych.

Pamięć RAM

Im więcej pamięci RAM, tym sprzęt chodzi płynniej i szybciej. Jeśli laptop będzie służyć do nieco bardziej zaawansowanych czynności (niż np. przeglądanie stron internetowych i oglądanie wideo na Youtube), warto mieć w zanadrzu pewien zapas.

Zwróć jednak uwagę na technologię pamięci RAM. Obecnie najnowszym rodzajem kości pamięci, jest DDR5. Ich ceny nie należą niestety do niskich, więc najpopularniejsze są DDR4. Gdyby jednak pojawiła się stosunkowo duża ilość DDR3, warto zastanowić się nad tym, do jakiego celu komputer będzie wykorzystywany.

Przykład: Jeśli laptop będzie eksploatowany do prac biurowych lub codziennych prywatnych czynności (np. sprawdzania poczty i surfowania po social mediach), wystarczy 4 lub 8 GB DDR4. Gdy jesteś fotografem, montażystom wideo, reżyserem dźwięku lub grafikiem, DDR5 powyżej 8-12 GB to definitywna podstawa wygodnej i efektywnej pracy. 

Czy marka ma znaczenie?

Odstawmy na chwilę kwestie techniczne. Przejdźmy do tematu, który budzi największe kontrowersje. Czy marka ma jakiekolwiek znaczenie dla użytkowników laptopów? Tak i nie. Co to znaczy? Otóż gdy porównamy konstrukcje Dell, Lenovo, HP, czy Asusa, będą one podobne – często nawet bliźniacze. Największe różnice zauważalne są w dedykowanych seriach premium lub biznes. 

Realna różnica pojawia się dopiero wtedy, gdy wybierasz między laptopem ww. firm i Mac’iem. Komputery Apple posiadają system operacyjny iOS, którego nie spotkasz w żadnym innym urządzeniu. Dodatkowo są to sprzęty charakteryzujące się dobrymi parametrami. 

Lepiej wybrać laptopa z Windowsem lub Linuxem, czy iOSem? Jest to kwestia indywidualna. Należy zatem spróbować pracy na obydwu opcjach. Zakładając, że z Windowsem każdy miał do czynienia, skorzystaj z produktów testowych w marketach i zobacz, jak działa system operacyjny od firmy Apple.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej