Jaka matryca w laptopie będzie najlepsza?

Jaka matryca w laptopie będzie najlepsza?

Co dowiesz się z artykułu:

Jaka matryca do laptopa?

Podczas wyboru modelu laptopa, warto zapoznać się z jego właściwościami. W końcu jest to sprzęt, który zmienia się raz na kilka, a nawet kilkanaście lat. Choć kluczowymi czynnikami podczas kupowania sprzętu komputerowego zwykle jest jego wydajność i szybkość działania, to nie można zapominać również o komforcie użytkowania, na który spory wpływ ma rodzaj matrycy. Warto przyjrzeć się temu, jakie matryce w laptopach są najpopularniejsze. 

Ze względu na technologie budowy elementy te można podzielić na:

  • TN,
  • IPS,
  • OLED.

Pierwszy typ, czyli TN, to matryce charakteryzujące się krótkim czasem reakcji, jednak mają one dość słabe kąty widzenia. Te produkty zwykle występują w stosunkowo niskich cenach. W przeciwieństwie do nich matryce IPS mają dłuższy czas reakcji, jednak zapewniają szerokie kąty widzenia. OLED to najnowsza technologia w produkcji ekranów komputerowych. Obecnie sprzęty wyposażone w tego typu ekrany są dosyć drogie. W jaki sposób ocenić zatem, jaka matryca do laptopa będzie najlepsza?

Jaka matryca w laptopie – pozostałe parametry

Technologia produkcji nie jest jedynym czynnikiem, który różni poszczególne elementy. Dobrze jest przyjrzeć się również innym właściwościom. Jedną z nich jest powłoka ekranu. Dwoma jej podstawowymi typami są:

  • matowa,
  • błyszcząca.

Pierwsza z nich nieco gorzej odwzorowuje kolory, jednak obraz pozostaje w pełni czytelny, nawet kiedy pada na niego światło. Matryce błyszczące z kolei zapewniają doskonałą jakość barw, jednak nie zaleca się korzystania z nich w świetle dziennym, ponieważ może być to męczące dla oczu. Jaka matryca w laptopie najlepsza będzie, biorąc pod uwagę powyższe parametry? Wiele zależy od tego, do jakich celów wykorzystujesz swój komputer. 

Jaka matryca w laptopie najlepsza pod względem zastosowania?

Kupując laptop, przede wszystkim warto zastanowić się, do jakich funkcji najczęściej będzie go wykorzystywał. O ile w przypadku standardowej pracy biurowej to, jaka matryca w laptopie została zainstalowana, nie ma aż tak istotnego znaczenia, o tyle niektóre zastosowania wymagają wykorzystania sprzętu o najlepszych parametrach.

Właściwości ekranu są bardzo istotne między innymi dla grafików komputerowych oraz dla graczy. W ich przypadku jakość obrazu ma kluczowe znaczenie, dlatego to właśnie takie osoby najczęściej zastanawiają się, jaka matryca do laptopa sprawdzi się najlepiej.

Graczom zależy przede wszystkim na maksymalnie szybkim czasie reakcji, dlatego produkty typu IPS nie sprawdzą się najlepiej. Doskonałym wyborem będzie za to matryca TN, dzięki której rozrywki można prowadzić z pełną dynamiką.

Graficy powinni zainteresować się produktami z serii IPS, ponieważ zapewniają doskonałe odwzorowanie barw oraz szerokie kąty widzenia, a czas reakcji nie ma tutaj tak istotnego znaczenia. Warto także wybierać ekrany gwarantujące rozdzielczość Full HD z dużym poziomem pokrycia palety kolorów. 

Jak sprawdzić model matrycy w laptopie?

Informacje dotyczące parametrów ekranu są zamieszczone na każdym sprzęcie. Niestety zwykle takie dane można sprawdzić dopiero po otwarciu obudowy. Jak sprawdzić model matrycy w laptopie, biorąc pod uwagę tę niedogodność. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie darmowego programu diagnostycznego, w którym za pomocą kilku prostych kroków można uzyskać pełne informacje na temat właściwości ekranu. 

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej