Komputer nie widzi dysku? Sprawdź co wtedy zrobić

Komputer nie widzi dysku? Sprawdź co wtedy zrobić

Co dowiesz się z artykułu:

Dlaczego komputer nie widzi dysku twardego?

Zastanawiając się, dlaczego komputer nie widzi dysku twardegomusimy rozpocząć swoje poszukiwania przyczyny od sprawdzenia, czy został on prawidłowo podłączony. Może się również okazać, że jest uszkodzony. Innym powodem może być nieprawidłowe sformatowanie dysku lub brak na nim partycji. Wydaje się, że przywrócenie mu pełnej sprawności wymaga konsultacji ze specjalistą. Tymczasem można dysk naprawić samodzielnie w domu. Co zrobić, gdy komputer nie widzi dysku i nie chcemy oddawać naszego sprzętu do naprawy?

komputer nie widzi dysku

Co zrobić, gdy komputer nie widzi dysku? 

Najpierw sprawdzamy BIOS, dzięki czemu dowiemy się, że dysk działa i został prawidłowo podłączony. Jeżeli połączenie jest prawidłowe, to przyczyną tego, że komputer nie widzi dysku, jest jego uszkodzenie. W przypadku kiedy podejrzewamy źle sformatowany dysk, to musimy przejść do „Panelu sterowania” i wybrać „System i zabezpieczenia”. Pojawią się nam „Narzędzia administracyjne”, gdzie klikamy w „Zarządzanie komputerem”. Następnie wybieramy kolejno „Magazyn” i „Zarządzanie dyskami”, gdzie mamy dostęp do bazy wszystkich dysków obecnych na komputerze. Widząc nieprzydzielone miejsce, mamy możliwość stworzenia nowych partycji, jak również rozszerzenia tych, które już powstały. W tym celu wybieramy „Nowy wolumin prosty”, po czym wpisujemy rozmiar i literę dysku. Teraz formatujemy dysk, a po zakończonym procesie do naszej dyspozycji jest dodatkowa pamięć. 

Zdarza się jednak, że komputer nie widzi dysku i jednocześnie nie możemy stworzyć nowych partycji. W takich okolicznościach możemy wnioskować, że przyczyna problemu znajduje się w hardwarze. Przed oddaniem sprzętu do naprawy, warto sprawdzić, czy dysk działa na innym komputerze.

uszkodzony komputer nie widzi dysku

Komputer nie widzi dysku – ponieważ jest uszkodzony. Co zrobić?

A co zrobić, gdy komputer nie widzi dysku, gdyż jest on uszkodzony? Na pewno powinniśmy rozważyć jego naprawę, chociaż trzeba przy tym liczyć się z dużymi kosztami, co czasami jest nieopłacalne. Na usunięcie usterki decydują się najczęściej te osoby, które na dysku posiadają ważne pliki, chcąc je w ten sposób odzyskać. Alternatywą jest zakup nowego dysku, co nierzadko jest tańszą opcją. Obecnie na rynku jest szeroki wybór dysków twardych, które różnią się technologią wykonania, wydajnością, efektywnością pracy i tym samym ceną. Wybierając nowy dysk, zwróć też uwagę na jego pojemność. To właśnie ona decyduje o tym, jak dużo plików będziesz mógł na nim zapisać. Dodatkowo dobrym pomysłem jest zakup dysku zewnętrznego przenośnego. Zapisujemy na nim pliki jako kopię zapasową, aby mieć wszystko, co najważniejsze również na jeszcze jednym urządzeniu. W ten sposób unikamy sytuację, kiedy tracimy pliki dla nas ważne.

To, że komputer nie widzi dyskunie musi oznaczać, że jest on uszkodzony. Już wiesz, że przyczyn takiej sytuacji może być wiele. Zawsze sprawdzamy na początku te, z którymi możemy sobie samodzielnie poradzić.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej