Wszystko, co warto wiedzieć o Windows 11

Wszystko, co warto wiedzieć o Windows 11

Co dowiesz się z artykułu:

W czerwcu 2021 roku firma Microsoft zaprezentowała nową odsłonę Windowsa, który po 6 latach zastąpi używaną do tej pory wersję systemu operacyjnego. Oficjalna premiera jest przewidziana na 5 października, a komputery z fabrycznie zainstalowanym Windowsem 11, mają trafić do sprzedaży jeszcze przed końcem 2021 roku. Jakie nowe rozwiązania będą dostępne w nowym systemie? Zobacz, co musisz wiedzieć o Windows 11 i czego się po nim spodziewać!

Windows 11 - nowy interfejs i szata graficzna

Windows 11 został zaprojektowany tak, aby korzystanie z niego było jeszcze bardziej intuicyjne i wygodne dla użytkownika. Pierwszą zmianą, którą zobaczysz od razu po uruchomieniu systemu, jest zmodyfikowany wygląd menu. W Windows 11 pasek zadań będzie rozwijał się na całym ekranie zamiast w lewym dolnym roku jak dotychczas. Modyfikacji ulegnie też ogólna oprawa wizualna, gdyż całość będzie utrzymana w jaśniejszej, przyjaznej dla wzroku kolorystyce. 

Na uwagę zasługuje, to że standardowe kafelki aplikacji oraz panel sterowania zostanie zastąpiony półprzezroczystą taflą, co ułatwi manewrowanie między poszczególnymi funkcjami systemu. Co jeszcze oferuje Windows 11 pod względem interfejsu?

 • Większe możliwości personalizacji i dostosowania widoku okien aplikacji,
 • wygodniejsze korzystanie z systemu za pośrednictwem urządzeń mobilnych,
 • funkcję zapamiętywania pulpitu,
 • synchronizację z usługą OneDrive,
 • dodatkowe skróty poleceń np. do tworzenia nowych folderów i plików,
 • sprawniejszą organizację okien, określenia ich położenia względem siebie.

Windows 11 został maksymalnie dopracowany pod kątem użyteczności, aby korzystanie z niego było intuicyjne nie tylko na laptopach i komputerach. Microsoft wprowadził też wiele rozwiązań, dzięki którym system może być wygodnie obsługiwany na ekranach dotykowych, sprzętach mobilnych oraz urządzeniach z Androidem.

Udogodnienia dla użytkowników

Microsoft zadbał o to, aby nowa generacja Windowsa była przystosowana do użytku biznesowego i prywatnego. Oprócz funkcjonalnego interfejsu, użytkownicy mogą liczyć na liczne udogodnienia i dostęp do przydatnych aplikacji. Będzie z nich można korzystać za pośrednictwem Amazon App Store i obsługiwać programy działające w środowisku Android. 

Windows 11 jest ponadto ukierunkowany na ułatwienie komunikacji między innymi użytkownikami. W tym celu Microsoft udostępnił możliwość korzystania z Teams nie tylko klientom biznesowym, ale także prywatnym użytkownikom. W Windows 11 komunikator ten będzie zsynchronizowany z telefonem i przypięty na pasku zadań na pulpicie komputera. Z poziomu desktopa będzie można odbierać i wysyłać wiadomości oraz odczytywać bieżące powiadomienia.

Windows 11 uwzględnia także potrzeby graczy, dzięki kompatybilności z aplikacją Xbox oraz Game Pass. Ponadto, za pomocą specjalnych funkcji, system automatycznie dostosuje kontrast oraz parametry obrazu do danej gry. 

Cena i wymagania systemowe systemu Windows 11

Właściciele Windowsa 10 będą mogli skorzystać z bezpłatnej aktualizacji bez konieczności instalowania nowego oprogramowania od podstaw. Pozostali użytkownicy, aby korzystać z funkcji oferowanych przez nowy system, muszą się liczyć z koniecznością zakupu. Ostateczna cena nie jest jeszcze znana, ale szacuje się, że będzie oscylowała w granicach 600-650 zł.

Zanim jednak zdecydujesz się na zaktualizowanie dotychczasowego systemu, powinieneś sprawdzić, czy Twój komputer spełnia wymagania sprzętowe. Windows 11 do prawidłowego działania potrzebuje:

 • dwurdzeniowego 64-bitowego procesora 1,0 GHz,
 • minimum 4GB pamięci RAM oraz dysku wewnętrznego o pojemności 64 GB,
 • karty graficznej DirectX12 ze sterownikiem WDDM 2.0,
 • ekranu wielkości co najmniej 9 cali o rozdzielczości HD(720p),
 • płyty głównej UEFI oraz modułu TPM 2.0.

Do korzystania z Windows 11 będzie też niezbędne połączenie z Internetem oraz posiadanie konta w Microsoft. Jest to wymagane podczas pierwszego uruchomienia i konfiguracji systemu.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej