INFOLINIA +48 58 557 07 77 | Skontaktuj się z nami

VAT 0% DLA SZKÓŁ

Laptop z grafiką dedykowaną czy zintegrowaną?

Laptop z grafiką dedykowaną czy zintegrowaną?

Co się dowiesz z artykułu:

Wybór właściwej karty graficznej jest często jednym z podstawowych dylematów podczas kupna nowego laptopa. O ile procesor, pamięć czy wytrzymałość baterii łatwo dobrać, o tyle zarówno możliwości, jak i ceny kart graficznych są bardzo mocno zróżnicowane. Jak zdecydować, czy lepsza będzie w laptopie grafika zintegrowana czy jednak dedykowana i czym dokładnie różnią się między sobą te dwa rozwiązania?

Grafika zintegrowana a dedykowana - co musisz o nich wiedzieć

Grafika zintegrowana

To rozwiązanie, które najczęściej spotkasz w nieco bardziej budżetowych modelach, ale dla wielu użytkowników laptopów będzie ono całkowicie wystarczające. Pamiętaj, że zintegrowana karta graficzna również może być bardzo dobra, szczególnie jeśli potrzebujesz jej tylko do pracy biurowej i sporadycznej obsługi podstawowych programów graficznych. Zdecydowaną zaletą grafiki zintegrowanej w laptopie jest właśnie jej cena - za urządzenia korzystające z tego rozwiązania zapłacisz średnio nawet około tysiąca złotych mniej. Należy jednak dodać, że nawet najlepsza karta graficzna zintegrowana nie będzie tak wydajna jak grafika dedykowana (m.in. dlatego, że współdzieli RAM z pamięcią operacyjną i spowalnia laptopa), więc nie nada się na przykład dla graczy.

Grafika dedykowana

Jeśli szukasz urządzenia, które z łatwością pociągnie dobre, nowe gry, musisz zainwestować w laptop gamingowy - te modele zawsze posiadają karty graficzne dedykowane, które pozwalają na wysoką wydajność i swobodne korzystanie z laptopa w najróżniejszych celach. Photoshop, najnowszy RPG, filmy w wysokiej rozdzielczości - to wszystko bez problemu obsłuży laptop z prawidłowo dobraną dedykowaną kartą graficzną. Do minusów tego rozwiązania należą cena (choć zdecydowanie jest ono jej warte, nie każdy może sobie na to pozwolić) i wyższy pobór energii elektrycznej niż w przypadku grafiki zintegrowanej

Kiedy wystarczy Ci grafika zintegrowana, a kiedy należy zainwestować w dedykowaną?

Grafika zintegrowana sprawdzi się dla osób, które poszukują:

  • laptopów dla najmłodszych - zintegrowane karty graficzne z wyższej półki poradzą sobie z prostymi grami dla dzieci, pozwolą na odtwarzanie bajek i spokojną naukę, a przy tym nie będą kosztować wiele.
  • laptopów biurowych - obsługa tabel, podstawowych programów biurowych, komunikatorów czy przeprowadzanie rozmów wideo to czynności, z którymi grafika zintegrowana poradzi sobie bezbłędnie. 

Wskazówka: Jeśli planujesz korzystać z laptopa w drodze (np. często podróżujesz służbowo) i zależy Ci na wytrzymałości baterii oraz kompaktowym rozmiarze idącym w parze z niską wagą urządzenia, grafika zintegrowana będzie świetnym rozwiązaniem, które wydłuża czas pracy laptopa na baterii.

Grafikę dedykowaną polecamy osobom, które szukają:

  • laptopów dla graczy - trudno wyobrazić sobie granie w gry przy grafice zintegrowanej, której wydajność jest odczuwalnie niższa. Zacinające się klatki, mniej szczegółów czy wreszcie konieczność obniżenia jakości grafiki w grze do absolutnego minimum to najczęstsze problemy występujące u osób, które postanowiły dać szansę zintegrowanej karcie graficznej w laptopie. O ile często poradzi sobie z najprostszymi grami na niskich i średnich ustawieniach, o tyle możesz zapomnieć o odbiciu świateł w wodzie czy dobrze wyegzekwowanych cieniach, a także po prostu o przyjemności z płynnej gry.
  • laptopów dla projektantów graficznych - osoby pracujące w zawodzie grafika często potrzebują urządzenia mobilnego (na przykład na spotkania z klientami), a przy tym chcą cieszyć się płynną, wydajną pracą grafiki na co dzień. Jeśli potrzebujesz równocześnie uruchamiać kilka programów, pamiętaj o zadbaniu o odpowiednią ilość RAM, a dla świetnej jakości kolorów - zainwestuj w dobry monitor. Sprawdź też na co zwrócić uwagę i jaki rozmiar monitora wybrać, aby był odpowiedni?

Jeśli szukasz innego sprzętu, sprawdź jaki laptop dla grafika wybrać?

Wskazówka: Jeśli nie możesz się zdecydować, jakie rozwiązanie dla swojej grafiki wybrać, możesz zdecydować się na formę hybrydową, czyli przełączanie pomiędzy dwoma kartami graficznymi. To rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić energię, ale wymaga większego budżetu.

Polecamy produkty

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Czy wiesz, że nasz sprzęt oferujemy w klasie jakościowej A/A+ ?

Dowiedz się więcej